banner6

Kutlu Evren'den Çanakkale Zaferi mesajı

banner37

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kutlu Evren'den Çanakkale Zaferi mesajı
banner99

Evren’in mesaj şu şekilde;

“18 Mart 1915 tarihinde Çanakale Boğazı’nda yaşananlar, İngiliz, Anzak ve Fransızlardan oluşan sayıca üstün emperyalis kuvvetlere karşı vatan topraklarını canları pahasına savunan kahraman Mehmetçiğin,bağımsızlık ve özgürlük uğrunayüreklerini ortaya koyduğu, sayısız kahramanlık vefedakarlıklarlatarih sayfalarına altın harflerle yazdığı emsalsiz bir destandır.

Türk Milleti için Çanakkale Zaferi’nin anlamı, bir askeri ve siyasi başarı olmaktan ötedir. 106 yıl önce Bigalı Mehmet Çavuş’un Seddülbahir çıkarması sırasında sayıca ve silah gücü üstün İngilizlere karşı 20 kişilik birliğiyle göğüslerini siper ederekdüşman kuvvetlerine geçit vermemesi de,Seyit Onbaşı’nın 200 kiloluk top mermilerini kaldıran bedeni de, o gün gücünü Türk Milletinin sarsılmaz inanç ve özgürlüğüne olan düşkünlüğünden almaktaydı.

Türk Milletinin şan, şeref ve sayısız kahramanlıklarla dünya tarihine not düştüğü, Çanakkale Savaşı,tarihin seyrini değiştirmiş, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın tarihe geçen “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum!”sözlerinin ise halen Conkbayırı sırtlarındayankılandığı, Türk Milletinin vatan toprağı savunmasında ne kadar kararlı,ne kadar inançlı olduğunu anlatan sayısız kahramanlıklarınyaşandığı eşsiz bir destandır.

Bu duygu ve düşüncelerimle, 106 yıl önce Çanakkale’degelecek nesillerin hür ve özgür yaşaması uğruna,birçok emperyalist güce karşı cesurca göğüslerini siper ederek, canlarını feda etmekten çekinmeyen tüm kahraman şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor,18 Mart Çanakkale Zaferi’mizin 106. yılındaTürk Milletinin bu onurlu gününü kutluyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104