banner6

Kuyumcularda işler durgun

banner37

Altın fiyatı her geçen gün artarken, kuyumcular da siftah yapamamaktan dert yanıyor

Kuyumcularda işler durgun
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Müslüm BAYUK

“YAPABİLİRLERSE ALTIN ALSINLAR”…

KKTC’de faaliyet gösteren kuyumcular, pandeminin baş gösterdiği 2020 yılından beri satışlarının düştüğünü, şimdilerde alabilenlerin genellikle yatırım amaçlı altın aldığını, çoğu vatandaşın ise almak yerine ellerindeki altını sattığını anlattı. Kuyumculardan biri, düğün sezonunda altın fiyatlarının daha da artacağını belirterek, “Vatandaşlara tavsiyem, yapabilirlerse düğün sezonu gelmeden altın alsınlar” diye konuştu.

   Altın son dönemlerde en çok değer kazanan meta oldu. Güvenli bir liman olarak kabul gören altının fiyatı yükseldikçe kuyumcuların da işleri düşmeye başladı.

   KIBRIS’a konuşan kuyumcular altın satışlarının durgun olduğunu söyleyerek eskiye nazaran alımların azaldığını dile getirdiler.   

   Satışlardaki durgunluğun nedeninin dövizin etkisiyle birlikte alım gücünün düşmesine bağlayan kuyumcular, vatandaşların eskiden almış oldukları aylık maaşlarında her türlü yatırım amaçlı veyahut takı olarak da olsa altın alımı yaptıklarını ama şimdilerde buna çok tanık olmadıklarını dile getirdiler.

   Bazı kuyumcular da kimi vatandaşların eldeki altınları fiyat yüksekken satma eğilimine girdiklerine dikkat çekti.

Kuyumcular ne dedi?

Mustafa Altınbaş:

   Altın satışlarını şu anda gerçekleştiremiyoruz. Çünkü fiyatlar çok yüksek. Gelen vatandaşlar ise çeyrek, yarım altın alıyorlar onu da yatırım için yapıyorlar. Doğum gününde veyahut hediye olarak tek tük gerçekleşiyor alımlar. 2020 yılından beri masrafımızı zor çıkartıyoruz. Yani ayakta durmaya çalışıyoruz.

Yakup Bağcı:

   Altın satışları şu anda durgun vaziyette. Dövizin yükselmesiyle, insanların alım gücünün düşmesi altın alımlarına etki yarattı. İnsanlar da altınlarını sata sata ellerinde altın bırakmadılar. Yani o yüzden ne satış var ne alış var, günü kurtarmaya çalışıyoruz. Şu anda insanlar altını takı olsun diye almıyorlar, çoğunlukla yatırım amaçlı alım gerçekleşiyor. Yazın altın kesinlikle yükselecek. İnsanlara tavsiyem önümüzde var olan düğün sezonundan önce altın alımı yapsınlar.

Ali Saygın:

   Altın fiyatları çok yükseldiği için eskisi kadar satış gerçekleştiremiyoruz. Yatırım amaçlı bile olsa soruyorlar ama almıyorlar. Çünkü bir çeyrek altın bile 2 bin TL. Eskiden maaşlara oranla bir çeyrek altın alabiliyorlardı insanlar. Tek temennim bu durumdan kurtulmamız.

Mustafa Yüksekbaş:

   Şu anki altın satışlarında tabii ki de gerileme gerçekleşti ama yatırım amaçlı düşündüğümüzde alınması gerekilen en temel şey altındır. İnsanlar genellikle yatırım konusunda gram altın olsun çeyrek altın olsun alıp paralarını korumaya çalışıyorlar enflasyona karşı. Bizde satışlarda da azalma gerçekleşti. Şimdilerde biraz daha mütevazi alışverişler yapılıyor. Misal bir çift alyans 8-10 bin lira civarında oldu. Bir kuyumcu olarak en güzel yatırımın altın olduğunu düşünüyorum o yüzden tavsiyemdir yatırımınızı altından yana kullanın.

İsmail Aksu:

   Satış yapabiliyoruz. Geçmişe nazaran hiçbir şey iyi değil ama bu kötü gidişata rağmen piyasada satışlarımızı iyi yapabiliyoruz. İnsanlar genellikle yatırım amaçlı altın almaya başladılar. Yani bir ziynet eşyası olarak değil, bir takı olarak değil de yatırım amaçlı alıyorlar. Bayanlar var olduktan sonra bu iş hiçbir zaman bitmez.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104