banner6

Kuzey Kıbrıs, kaçaklar için güvenli liman olmayacak

banner37

İngiltere’de Yüksek Mahkeme’de alınan bir kararla, Kuzey Kıbrıs’a kaçan suçlularla ilgili Kıbrıslı Türk makamlarla işbirliğine gidilmesi büyük yankı uyandırdı.

Kuzey Kıbrıs, kaçaklar için güvenli liman olmayacak
banner151 banner143

Emine Davut YİTMEN

İngiltere’de Yüksek Mahkeme’de alınan bir kararla, kaçakların Kuzey Kıbrıs’ı ceza almamak için İngiliz adaletinden kaçmak amacıyla kullanamayacağı belirtildi.

The Telegraph gazetesinde yayınlanan habere göre, Kuzey Kıbrıs ile İngiltere arasında suçluların iadesi yapılmadığı için Kuzey Kıbrıs’ın “İngiltere’den kaçanlar için bir cennet olarak kullanıldığı” ifadelerine yer verildi.

Ancak geçtiğimiz günkü mahkeme kararında hakim, İngiliz polisinin adadaki kolluk kuvvetleriyle işbirliğine gidilmesini durduracak bir şey bulunmadığını söyledi.

Bu kararın, İngiltere’ye dönerek yargılanmayı reddeden kaçakların, Kuzey Kıbrıs’ta kovuşturulacağı anlamı taşıdığı belirtildi.

Bu konudaki karar, uyuşturucu zanlısı olan Hasan Akarçay’ın (60) davasında alındı. 2006 yılında Bradford’da tasarrufunda 12,5 kilo eroin bulunan Akarçay, Kuzey Kıbrıs’a kaçtı. West Yorkshire polisi, Akarçay’ın parmak izi kanıtlarının, 600 bin sterlin değerindeki uyuşturucuyla bağlantılı olduğuna inanıyor.

Gazete, İngiltere’deki araştırmalarda elde edilen bilgilerin Kıbrıs Türk tarafına verilmesiyle Akarçay’la ilgili kovuşturmanın açılacağı bilgisini paylaştı.

Bu kanıtlardan bazılarının, İngiltere’ye gelen Kuzey Kıbrıslı görevlilere verildiği ve bazının ise Ulusal Suç Dairesi görevlisi tarafından doğrudan yetkililere aktarıldığı kaydedildi.

Avukatlardan ‘yasadışı’ başvurusu

Gazete, Akarçay’ın avukatlarının ise davayı Yüksek Mahkeme’ye taşıdığını ve Kıbrıs Türk tarafına kanıtların verilmesinin ve yardım edilmesinin, yasadışı olduğu iddiasında bulunduğu belirtildi.

Avukatlar, işbirliğinin Birleşik Krallığın Kuzey Kıbrıs’ı tanıması anlamına geldiğini öne sürdü. Avukatlar, bunun yasadışı olduğunu, bu kararın BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini iddia etti.

“Kamuyu ilgilendiren bir davada işbirliğine gidilebilir”

Hakim Burnett ve Hakim Thirlwall, bu şartlar altında davanın kamuyu ilgilendirdiği için işbirliğine gidilmesinin açık olduğunu söyledi.

Hakimler, iddia makamının önemli bir uyuşturucu olayının şüphelisi olduğunu ve İngiltere’de kalmış olsaydı kovuşturulmuş olacağını, şüphelinin nerede olursa olsun kovuşturulması yönünde kamunun ilgisi bulunduğunu ve Kuzey Kıbrıs’ta bunun yapılabileceğini dile getirdi.

Hakimler, Kuzey Kıbrıs’taki hapishanenin durumuyla ilgili endişeleri kabul ederken, bunun, Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’nun standart şartlarını karşılamadığı anlamına da gelmediğini sözlerine ekledi. Hakimler, Akarçay’ın iddialarını reddetti.

2015’te serbest bırakılmıştı

Interpol tarafından aranan, Almanya ile İngiltere’de uluslararası arama ve tutuklama emri olan Hasan Akarçay, 2015 yılında çıkarıldığı Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından teminatla serbest bırakılmıştı.
İngiliz Yüksek Komiserliği’nden gelen bilgi sonrasında soruşturma başlatan polis, zanlının Türkiye’de de 2007 yılında 83 kilo 443 gram eroin suçlamasıyla yargılandığını ancak teminatla serbest kaldığını tespit etmişti.
Zanlının, İngiltere’de yılda 9 bin Sterlin “işsizlik geliri” olmasına rağmen, 1 milyon sterlin değerinde mal varlığının tespit edildiği ve tüm mal varlığına da tedbir konulduğu ortaya çıkmıştı. 
Polis ayrıca, Akarçay’ın Kuzey Kıbrıs’ta “kaynağı tespit edilemeyen” 62 daire ve 100 dönüm arazisinin bulunduğunu belirterek, mal varlıklarıyla ilgili Başsavcılığın soruşturma başlattığını açıklamıştı.
 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 10:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104