Kuzey'den de katılımcı bekliyorlar

banner37

The Cyprus Institute, 8 yıldır düzenledikler "Solar Car" yarışına bu yıl Kuzey Kıbrıs'tan da katılım olmasını istiyor

banner87
Kuzey'den de katılımcı bekliyorlar
banner90
banner8

HERKES KENDİ ARACINI ÜRETECEK... Bireylerin ve grupların kendi ürettikleri güneş enerjisiyle çalışan araçlarla katılacakları yarış Güney Lefkoşa'da gerçekleşecek.  Bu yıl sekizincisi düzenlenecek yarışa geçtiğimiz yıllarda Pakistan, Ürdün ve İsviçre'den katılanlar oldu. Bu yıl katılımın daha da artması bekleniyor

HEDEF FARKINDALIK YARATMAK... The Cyprus Institute'de görev yapan Asistan Profesör Dr. Aris Bonanos, yarışın amacının gençleri yeşil ve yenilebilir enerjiyle tanıştırmak olduğunu kaydetti. Geçen 8 yıl boyunca yarışa Kuzey Kıbrıs'tan katılım olmadığını belirten Bonanos bu yıl katılım beklediklerini ifade etti

Ceren ÖZBİL

   The Cyprus Institute tarafından düzenlenip, Güney Kıbrıs'taki Lefkoşa Belediyesi tarafından organize edilen "Solar Car" yarışı bu yıl 24 Haziran'da başlayacak ve 25 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek.

   Bireylerin ve grupların kendi ürettikleri güneş enerjisiyle çalışan araçlarla yapılacak yarış Güney Lefkoşa'da gerçekleşecek. 

   Bu yıl sekizincisi düzenlenecek yarışa geçtiğimiz yıllarda Pakistan, Ürdün ve İsviçre'den katılanlar oldu. Bu yıl katılımın daha da artması bekleniyor.

   KIBRIS PAZAR ekinin sorularını yanıtlayan The Cyprus Institute'de görev yapan Asistan Profesör Dr. Aris Bonanos, yarışa Kuzey Kıbrıs'tan da katılım beklediklerini açıkladı.

   Geçtiğimiz 8 yıl boyunca Kuzey Kıbrıs'tan katılım olmadığını ifade den Bonanos, katılmak isteyenlerin kendileriyle temasa geçebileceğini belirtti.

   Bonanos, bu yarışın amacının gençleri yeşil ve yenilebilir enerjiyle tanıştırmak olduğunu kaydetti ve Kuzey'de de katılımcı beklediklerini yineledi.  

 

KIBRIS PAZAR: YARIŞ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

   BONANOS: Bu yarışmayı her sene yapıyoruz. Bu yıl sekizinci yıl olarak devam edecek.  Yarış için bir süre ayrılıyor ve bu sürede en uzun kimin gittiğine bakılıyor. En uzun mesafeyi kat eden kişi kazanıyor.

   Yarışmanın amacı, Kıbrıs'taki gençlere; yeşil enerji ve yenilenebilir enerjiyle  alternatif ulaşım biçimlerini tanıtmaktır. Diğer teknolojilerle ilgili bilgi vermektir.

   Elektrikli araçlarla ilgili konulara daha duyarlı olmasını sağlamak için, bu yeni teknoloji üzerinde çalışıyoruz .

 

KIBRIS PAZAR: YARIŞ KİM TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR?

   BONANOS:Yarış, Lefkoşa Belediyesi tarafından organize edilmektedir. Yarışa herkesin katılımını sağlamak istiyoruz. Ancak ağırlıklı olarak okullar katılıyor.

   Diğer ülkelerin ekiplerini de yarışa çekmek için daha fazla uluslararası boyut kazandırmak istiyoruz. Elbette Kuzey Kıbrıs'tan da yarışa katılım sağlayarak iki toplumlu bir karakter kazandırmak istiyoruz.

 

KIBRIS PAZAR: DAHA ÖNCEKİ YARIŞLARDA KUZEY'DEN GELEN KATILIMCILAR VAR MIYDI?

   BONANOS: Henüz değil. Ancak bu yıl katılımların olmasını bekliyoruz. Kuzey Kıbrıs'ta henüz bu konuyla ilgili kimseyle temas kurmadık.

   Yarış hakkında bahsetmemiz gereken diğer şey araçların değeri. Arabaların değeri yarışımız için farklı bir şey. Genellikle otomobiller, Avustralya'da büyük olan yarışlar için yapılıyor ve 1 milyon Euro'ya  mal oluyordu. Bu nedenle araç bedelini en fazla 20.000 Euro olarak belirledik.

    Arabaları, Teknik okullar ve bireyler bu arabaları kendi başlarına kuruyorlar. Otomobillerimiz var ve belki de maksimum 3.000 avroya mal oluyorlar. Fiyatlar onlara nasıl bir yatırım yapıldığına göre değişiyor.

 

KIBRIS PAZAR: KATILIMDA ARTIŞ VAR MI?

   BONANOS: Her yıl daha fazla insan geliyor, her yıl daha heyecan verici oluyor. Ayrıca her yılı insanlar için daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Bu itibar giderek artan bir üne ve insanların bunu nasıl algıladıklarına göre değişiyor.

    Yarış iki gün sürüyor. Genellikle Cumartesi ve Pazar. Geçen sene Lefkoşa'nın şehir merkezindeki sokakta bir konser düzenledik. Her yıl etkinliğimize yeni bir şeyler de katmaya çalışıyoruz.

 

KIBRIS PAZAR:YARIŞA ŞU ANA KADAR HANGİ ÜLKELERDEN KATILIM OLDU?

   BONANOS: Ürdün ve Pakistan'dan gelip yarışa katılanlar oldu. Hatta  bazı İsviçreli insanlar da bu yarışa katıldı. Bu yıl Kuzey Kıbrıs'tan da katılımcılar bekliyoruz.

 

KIBRIS PAZAR: İNSANLAR BU YARIŞA NASIL KATILABİLİRLER VE ŞARTLAR NELERDİR?

    BONANOS: Web sitemizde, kişilerin doldurabileceği bir formumuz var. Formda izlemesi gereken kurallar var. Dediğimiz değer dışında, araba ile gelen diğer kişiler için de kurallar var. Sahip olabilecekleri pil sayısı ve arabanın ebadı ile ilgili bilgi var.

    Araba, teknik testi temel olarak geçerse, yarışa katılıp katılamayacağına bir gün önce karar veririz.

   Daha fazla bilgi edinmek isteyenler  "https://www.cyi.ac.cy/index.php/component/k2/the-cyprus-institute-solar-car-challenge-2017.html" adresinden bakabilirler.

 

KIBRIS PAZAR: İNSANLARI  "SOLAR CAR" YARIŞINA KATILMAYA TEŞVİK EDEN NEDİR?

   BONANOS: Çok heyecan verici... Yani yarıştan sonra birçok kişi kendi otomobilini yapmaya yöneliyor. Birçok kişi yarış için Avustralya'ya gitmek istiyor. Avustralya'dan bahsetmiştim. Çünkü Avustralya dünyanın en büyük yarışı orada yapılıyor.

    Her 2 yılda bir Avustralya'nın bir yanından diğerine 2 bin kilometrelik bir yarış düzenliyorlar. Temel olarak dünyanın en büyük güneş yarışları orada yapılıyor.

    Bu yüzden her sene şahsen bunu yapıyorum, çok heyecanlıyım. Katılan herkes çok heyecanlı oluyor. Bu etkinliğe sahip olmak güzel.

 

KIBRIS PAZAR: YARIŞ NEREDE GEÇECEK?

   BONANOS: Lefkoşa'nın merkezinde, ana yolda yapılacaktır. 24 Haziran Cumartesi günü başlayacaktır.

 

KIBRIS PAZAR: BU YARIŞI NEDEN DÜZENLİYORSUNUZ?

   BONANOS: İnsanları bu yeni alternatif teknolojilere daha duyarlı olmasını öneriyorum. Özellikle Kıbrıs'ta elektrik taşımacılığının uygulanabilirliğini göstermek istiyoruz. Çünkü Kıbrıs bir ada. Mesafelerin çok küçük olduğu bir adada. Elektrikli bir otomobil olsa bile adanın çok küçük olması nedeniyle birçok avantajı olacaktır.

  Güneşli bir havası var. Güneş kullanmak zorunda olduğumuz büyük bir enerji kaynağı.

 

KIBRIS PAZAR: YARIŞA OLAN İLGİ DE ARTIŞ VAR MI?

   BONANOS: Genel olarak olay çok iyi karşılandı ve basın ve gazetelerden de dikkat edildi. Bence bu mesajı birçok insan yayıyor. İnsanları bu teknolojiden haberdar etmek için gerçekleştirdiğimiz bir etkinlik.

Yarış, Kıbrıs Enstitüsü ve sponsorlar tarafından destekleniyor. Ayrıca takımların kendi sponsorları da olabilir. Bu nedenle alternatif kaynaklar ve enerji ile ilgilenen insanlar tarafından maliyet almaya çalışıyorlar.  Bu yıl da 9-10 takımın katılacağından eminiz

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75