banner6

Kuzu eti 320-360 TL

banner37

Ramazan Bayramı yaklaştı, Kıbrıslının mangal sevdasını fırsat bilen çevreler kuzu etinin fiyatını yükseltti

Kuzu eti 320-360 TL
banner150

banner150

banner99

KIBRIS GAZETESİ ÖZEL HABER

Bayram zammı mı?... Canlı kuzunun fiyatındaki artış kasap reyonlarına da yansıdı. Bayramı evinde kutlayan birçok Kıbrıslı Türk için mangal vazgeçilmez bir alışkanlık. Bayramda et tüketimi artar. Bunu fırsat bilen çevreler ise kuzu etinin fiyatını artırdı. Bir kilogram kuzu etinin fiyatı, 320 ile 360 TL arasında satılmaya başlandı. Ramazan Bayramı yaklaşırken, fiyatın daha da artırılacağına yönelik beklenti oluştu.

“Denetim eksik”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, canlı kuzu fiyatına 15-20 gün önce küçük bir zam yapıldığını belirtirken, piyasada satılan kuzunun pahalı olmasının nedenini denetimsizliğe bağladı. Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak ise canlı kuzu fiyatının 100 TL’den 130 TL’ye yükseldiğini ifade ederek, bundan dolayı zam yapıldığını belirtti.

   Ülkemizde gün geçmiyor ki bir temel tüketim maddesine zam gelmesin. Son olarak da kuzu etinin fiyatı zamlandı. Bir kilogram kuzu etinin fiyatı kasaplarda 320 TL, marketlerde de 360 TL civarına yükseldi.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, canlı kuzu fiyatına 15-20 gün önce küçük bir zam yapıldığını belirtirken, piyasada satılan kuzunun pahalı olmasının nedenini denetimsizliğe bağladı.

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak ise canlı kuzu fiyatının 100 TL’den 130 TL’ye yükseldiğini ifade ederek, bundan dolayı zam yapıldığını belirtti.

Birlik başkanları farklı rakamlar ortaya attı

   Ramazan Bayramı geliyor. Bayramı evinde kutlayan birçok Kıbrıslı Türk için mangal vazgeçilmez bir alışkanlık. Bayramda et tüketimi artar. Bunu fırsat bilen çevreler ise kuzu etinin fiyatını artırdı.

   Mustafa Naimoğulları, canlı kuzunun küçük bir zam ile kilo fiyatının 110 TL’ye yükseldiğini söylerken; Halil Akbıçak ise canlı kuzuyu kasapların kilosu 130 TL’den aldığını ifade etti. İki birlik başkanının ortaya koyduğu fiyatlar ise birbirini tutmadı.

Naimoğulları: Piyasada denetim yapılsın

   Mustafa Naimoğulları canlı et fiyatında bir değişiklik olmadığını sadece 15-20 gün önce kuzuda küçük bir zam yapıldığını söyledi. Canlı kuzunun kilosunun 110 TL’den satıldığını ama piyasada çok yüksek rakamlardan tüketiciye ulaştığını ifade eden Naimoğulları, “Serbest piyasa deniyor, isteyen istediği fiyata satıyor. Her kasapta her markette farklı fiyatlar var. Denetim yapılması gerekiyor. Bakın önümüzde bayram var ve bunu fırsata çevirmek isteyenler yine fiyatları artıracaktır. Bunun önüne geçilmelidir” diye konuştu.

Akbıçak: Fiyat 100’den 130 TL’ye yükseldi

   Halil Akbıçak da “Kuzu et fiyatları maalesef yükseldi çünkü canlı kuzu etinin fiyatı zamlandı. Biz de bu nedenle fiyatı artırdık” dedi.

   Canlı kuzunun kilogram fiyatı 100 TL olduğu dönemde 130 TL’ye yükseldiği bilgisini paylaşan Akbıçak, “Canlı kuzunun fiyatları artınca bizde de artış oldu. Kilosu 320 TL civarı kasaplarda, 350-360 TL civarı da marketlerdeki kasap reyonlarında satılmaya başladı” ifadelerine yer verdi.

   Zammın nedeni olarak hayvan azlığının gösterildiğini ifade eden Akbıçak, Ramazan Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle bu durumun fiyatları artırdığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104