banner6

Laf çok, iş yok

banner37

“Sürekli konuşup, iş üretmediği” gerekçesiyle eleştirilen meclisle ilgili eski meclis başkanı ve başbakanlardan Hakkı Atun da çok acı konuştu. Atun, meclisin çalışmalarını “çok verimsiz” olarak nitelerken, vatandaşın politikacılara “zerre” kadar güveni kalmadığını söyledi

Laf çok, iş yok
banner8

Ceren ÖZBİL

banner134

MECLİS ÇOK VERİMSİZ… KKTC’nin eski başbakanlarından ve Cumhuriyet Meclisi’nin eski başkanlarından Hakkı Atun, bakanların ve vekillerin yasa yapma işini daha ciddiye alması gerektiğini söyledi ve halkın, politikacılara zerre kadar güveni kalmadığını belirtti. Atun, “Bütün derdimiz, birbirimizle uğraşmaktır. Ancak meclis bu olmamalıdır. Meclis, halka yararlı olabilecek yüzlerce konuda çalışmalıdır” dedi

Yasama organı Cumhuriyet Meclisi’ne yönelik eleştirilere, KKTC’nin eski başbakanlarından ve Cumhuriyet Meclisi’nin eski başkanlarından Hakkı Atun da katıldı. Atun, halkın “sürekli konuşup, iş yapmamakla” eleştirdiği meclis için “çok verimsiz” değerlendirmesinde bulundu ve vatandaşın, politikacılara “zerre” kadar güveni kalmadığını söyledi.

Vatandaşı birebir ilgilendiren birçok yasanın yıllardır yapılmaması, “bakanlar ve vekiller mecliste ne yapıyor?” tartışmalarına neden oluyor.

Bunlar arasında “Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi Yasası”, “Hal Yasası” ve “Faiz Yasası” gibi yasalar yer alıyor. 

 Hatta bu konularda hazırlanan bazı yasa tasarıları ya da yasa önerileri komitelerde görüşülmeye başlanıp, hükümet değişiklikleri nedeniyle de sık sık kadük olduğu biliniyor.

Halkın gözü önünde yıllardır yaşana gelen bu durum, vatandaşın, siyasetçilerin meclisteki çalışmalarını sorgulamasına neden oluyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KKTC’nin eski başbakanlarından ve Cumhuriyet Meclis eski başkanlarından Hakkı Atun, bakanların ve vekillerin yasa yapma işini daha ciddiye olması gerektiğini söyledi ve halkın, politikacılara zerre kadar güveni kalmadığını belirtti.

“Demokrasi adına büyük bir ayıp”

KKTC’nin eski başbakanlarından ve Cumhuriyet Meclisi eski başkanlarından Hakkı Atun, son dönemlerde meclisten çok az yasa geçtiğini ifade ederek, geçtiğimiz pazartesi, meclisin yasama günü olmasına rağmen, yasa yapmak yerine yine konuşulduğunu belirtti.

Durum böyle olunca da ancak bir yasa geçtiğini söyleyen Atun, bunun büyük bir eksiklik ve demokrasi ile meclis adına büyük ayıp olduğunu kaydetti.

Atun, yasaları hazırlayanın komiteler olduğunu ve bu durumun da komitelerin üretken olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

“Havanda su dövüyoruz”

Hakkı Atun, Cumhuriyet Meclisi’nin yasama meclisi olup, bunun da yasa yapan meclis anlamına geldiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Bu konuda biz, havanda su dövüyoruz.

Yüzlerce yasa kadük oluyor, her yıl en az 200 yasa kadük oluyor.

Biz, bu yanlışlığımızı, bu tembelliğimizi çözemiyoruz.

Halbuki TBMM’ye bir bakıldığında, gece yarısına kadar çalıştıklarını görüyorsunuz. Ancak biz haftada iki gün çalışıyoruz. Zaten bunlardan biri de hükümeti eleştirme günüdür. Ancak yasama gününü de değerlendirmiyoruz. Bu kabul edilebilir bir şey değildir.

 Bu, başta hükümet yetkilileri olmak üzere tüm milletvekillerinin yanlışıdır. Komiteler fazla bir şey üretmiyor ve genel kurula yasa sevk edemiyor.

Genel Kurul ise sevk edileni bile acelecilik içinde görüşmüyor.

Bütün derdimiz, birbirimizle uğraşmaktır.

Ancak meclis bu olmamalıdır ve halka yararlı olabilecek yüzlerce konuda çalışmalıdır. Bir tek milletvekilinin bir yasa hazırlayıp, derdimize derman olacak konuyu ele alıp, meclise getirdiğini gördünüz mü? Sadece hükümet yasa yapmaz, milletvekilleri de öneri götürür, halkın derdini dinler, meclise getirir”.

“Politikacılara zerre kadar saygı kalmadı”

Hakkı Atun, araştırma komitelerinin de bir sonuç çıkardığının görülmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Sayıştay’ın raporlarının da hep rafta kaldığını görüyoruz. Bu da ayrı bir sorundur.

Mecliste halkın derdini dinleyen Dilekçe Komitesi var. Bunlar, halkın derdini ne dereceye kadar dinleyip, aktarabiliyor.

Yasaları üretecek olan komitelerdir. Ancak ne araştırma, ne de yasama komiteleri bu konuda üstlerine düşen görevi yapmaktadırlar.

Meclis büyük bir silkinme geçirmelidir.

Meclis, yasa üretmelidir, milletvekilleri halka karşı olan sorumluluklarını yapmalı, aldıkları maaşı hak etmelidirler. Bu işi çok daha ciddiye almak zorundayız.

Bugün politikacılara zerre kadar saygı kalmadı. Bu, bizim gibi emeklileri bile mahcup edecek bir durumdur”.

Meclis Faaliyet Raporlarında yer alan bilgiler:

Cumhuriyet Meclisinin Dokuzuncu Dönem Üçüncü Yasama Yılı Etkinlikleri Hakkında Rapor:

Cumhuriyet Meclisi, Dokuzuncu Dönem Üçüncü Yasama Yılında toplam 64 Yasa yapmıştır. Bu Yasalar, Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen ve bu Yasama Yılında yasalaşan 4 Yasayı; 46 Yasa Tasarısını, 6 Yasa Gücünde Kararnameyi ve 8 Yasa Önerisini içermektedir

Cumhuriyet Meclisinin Dokuzuncu Dönem İkinci Yasama Yılı Etkinlikleri Hakkında Rapor:

Cumhuriyet Meclisi, Dokuzuncu Dönem İkinci Yasama Yılında toplam 67 Yasa yapmıştır. Bu Yasalar, Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen ve bu Yasama Yılında yasalaşan 2 Yasayı; 46 Yasa Tasarısını, 17 Yasa Gücünde Kararnameyi ve 2 Yasa Önerisini içermektedir

Cumhuriyet Meclisinin Dokuzuncu Dönem Birinci Yasama Yılı Etkinlikleri Hakkında Rapor:

Cumhuriyet Meclisi, Birinci Yasama Yılında toplam 28 Yasa yapmıştır. Bu Yasaların, 1 tanesi Sekizinci Dönemde Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen ve bu Yasama Yılında yasalaşan Yasayı; 5 tanesi Yasaya dönüştürülen Yasa Gücünde Kararnameyi; 20 tanesi Yasa Tasarısını ve 2 tanesi ise Yasa Önerisini içermektedir

Cumhuriyet Meclisinin Sekizinci Dönem Beşinci yasama Yılı etkinlikleri Hakkında Rapor:

Cumhuriyet Meclisinin, 3 Ekim 2016 tarihinde yapmış olduğu toplantı ile başlayan Cumhuriyet Meclisi,  Beşinci Yasama Yılında toplam 79 Yasa yapmıştır.

Bu Yasalar, İkinci, Üçüncü, Dördüncü ve Beşinci Yasama Yıllarında sunulan 3 Yasa Gücünde Kararnameyi; 65 Yasa Tasarısını ve 17 Yasa Önerisini içermektedir

Cumhuriyet Meclisinin Sekizinci Dönem Dördüncü Yasama Yılı Etkinlikleri Hakkında Rapor:

Cumhuriyet Meclisinin, 1 Ekim 2015 tarihinde yapmış olduğu toplantı ile başlayan Sekizinci Dönem Dördüncü Yasama Yılında toplam 54 Yasa yapmıştır.

Bu Yasalar, İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Yasama Yıllarında sunulan 44 Yasa Tasarısını; geçmiş dönemlerde ve Dördüncü Yasama Yılında sunulan 7 Kesin Hesap Yasa Tasarısını ve 5 Yasa Önerisini içermektedir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104