banner6

Laguna Limanı’na lağım suyu akıtıldığı tespit edildi, Güney’e balık satışı durduruldu

banner37

Laguna Limanı’na lağım suyu  akıtıldığı tespit edildi, Güney’e  balık satışı durduruldu
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Avrupa Birliği uzmanları, Mağusa’da Laguna Limanı’nda denetim yaptı ve deniz suyuna lağım suyu akıtıldığını tespit etti.

   AB uzmanları denizdeki kirlilik nedeniyle Mağusa Limanı’ndan Yeşil Hat Tüzüğü ile Güney’e balık satışı durduruldu.

   Mağusa Limanı’ndaki kirlilik nedeniyle yaklaşık 30 teknenin de izinleri iptal edildi.

   KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, Gazimağusa’nın gözdesi olan Laguna Limanı’na, Gazimağusa Belediyesi’ne ait atık su arıtma tesisinden, lağım suyu aktığını söyledi.

   Atakan, aylardır ilgilileri uyardığını belirterek, bugüne değin önlem alınmamasını sert bir dille eleştirdi.

   Atakan, arıtmada gerekli tamirat ve bakımın yapılmaması halinde, denize akan lağım suyunun önünü betonla kapatacaklarını duyurdu. Atakan, ayrıca, Avrupalı uzmanların bölgede sık sık denetim yaptığına işaret ederek, limandaki kirlilik nedeniyle, Gazimağusa balıkçısını, Yeşil Hat Tüzüğü’nün faydalarından mahrum ettiğini belirtti.

   Kirliliğin bölgede pis kokuya neden olduğuna da vurgu yapan başkan Atakan, ilgililerin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:

   “Gün geçtikçe hayat şartlarının zorlaştığı ülkede, balıkçı ekmeğini zor şartlarda denizden çıkartarak kazanıyor. Bölgedeki ilgililerin sorumsuzluğu, Avrupalı uzmanları enterese etmez. Uzmanlar gerekli denetimi yaptı ve kirlilik sonucu bölge balıkçısının Güney Kıbrıs’a balık satmasını yasakladı. Birilerinin sorumsuzluğu balıkçıları mağdur etti. Biz balığımızı açıkta tutuyoruz. Limandaki suyla teknelerimizi dahi yıkayamaz hale geldik.  

   Limanda pis kokudan duramıyoruz. Defalarca ilgililere sorunla ilgili şikayette bulunduk, kimse söylediklerimizi dikkate almadı. Artık sabrımız taştı. 10 gün içerisinde arıtmada gerekli bakım ve onarım yapılmazsa, gerekeni biz yapacağız. Denize akan lağım suyunun önünü betonla kapatacak, bölgeye girişi eylem yaparak kapatacağız. Arıtma sürekli arızalanıyor. Tamir edildiğinde de elektrik kesintileri nedeniyle çalışmıyor. Devreye girmesi için, jeneratör yok çünkü...

   Rıhtım yapılmadan önce de aynı sorunlar vardı, ancak orada bulunan toprak süzgeç görevi yapıyor ve pis suyun denize daha az oranda akmasını sağlıyordu. O zamanlar bu kadar kirlilik ve pis koku yoktu. Biz limanın çehresini değiştirmek için çaba sarf ederken, bu tür kirliliğe tahammül edemeyiz. Bıktık usandık artık. Sorumsuzluğun bedelini biz ödemek istemiyoruz. Herkes üzerine düşen görevi yapsın.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110