banner6

Lakkotripis: Enerji planlamalarında çözüm önkoşul değil

banner37

Kıbrıs Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, hükümetin enerji planlamalarında ilerlemek için hiçbir zaman Kıbrıs sorununu önkoşul olarak ortaya koymadığını söyledi.

Lakkotripis: Enerji planlamalarında çözüm önkoşul değil
banner8

Haravgi gazetesinde yer alan bir habere göre, Lakkotripis, dün Larnaka’da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisindeki parseller için çıkılan 3’üncü tur ruhsat ihalesine ilişkin müzakere prosedürünün gelişme halinde olduğunu söyledi.

Lakkotripis, doğal gaz sondajları konusunda şu an Fransız Total şirketi tarafından 11 numaralı parselde yıl içerisinde yapılacak ilk sondajla ilgili planlamanın yapılmakta olduğunu dile getirdiğini aktardı.

ENI şirketinin programının da ellerine ulaşmasını beklediklerini ifade eden Lakkotripis, şu an 3’üncü tur ruhsat ihalesiyle ilgili müzakere aşamasında bulunduklarını yineleyerek, bunun akabinde lisanslı parsellerle ilgili sondaj tarihlerinin ortaya çıkacağını söyledi.

Total sondajı hakkında kaçamak cevap

Limasol limanındaki sorunlarla ilgili bir soru üzerine ise, bunların çözülmüş göründüğünü ifade eden Kıbrıs Rum bakan, Fransız Total şirketinin sondajının 2017 yılının ilk altı ayında yapılıp yapılmayacağına dair bir soruya ise “bakacağız” yanıtını verdi.

Şirket tarafından bu konuda bazı sözlü bilgiler verildiğini ifade eden Lakkotripis, sondaj makinesinin sondaj yapılacak hedefe gideceği tarih konusunda ise, şirketten yazılı resmi bir bilgilendirme istediklerini sözlerine ekledi.

Haber, Alithia gazetesinde “Kıbrıs Sorunu Önkoşul Değil”, Fileleftheros gazetesinde ise “Total Şirketinin 11’inci Parseldeki Sondajı Planlanıyor- Lakkotripis: Kıbrıs Sorunu Enerji Planlamalarını Etkilemiyor” başlıklarıyla yer buldu.

Enerji altyapılarının korunması için Avrupa inisiyatifi

Fileleleftheros gazetesinin “Enerji Altyapılarının Korunması İçin Savunma Bakanlarından Avrupa İnisiyatifi” başlıklı haberinde ise, Savunma Bakanlığı’nın, kritik enerji altyapılarının korunması için Avrupa İnisiyatifi üstlendiğini yazdı.

Gazete, Avrupa Savunma Örgütü’nün, Kritik Enerji Altyapılarının Korunmasına İlişkin Uzmanlar Grubu’nun üçüncü toplantısının, 26–27 Ocak tarihlerinde Savunma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde “Kıbrıs Avrupa Üniversitesi”nde düzenlendiğini kaydetti. Gazete, Güney Kıbrıs ile Yunanistan savunma bakanlıklarının bu grubun liderliğini üstlendiklerini belirtti.

Enerji Bakanlığı ile “Kıbrıs Avrupa Üniversitesi”nin, toplantı çerçevesinde Kritik Enerji Altyapılarının Korunmasına ilişkin bir sempozyum düzenlediğini yazan gazete, Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis’in sempozyumun açılışında bir konuşma yaptığını kaydetti.

Ortak Avrupa menfaatlerine hizmet ediyor

Konuşmasında, Güney Kıbrıs ile Yunanistan tarafından ortaklaşa yürütülen bu inisiyatifin stratejik boyutuna işaret eden Fokaidis, bunun yalnızca iki ülkenin ulusal çıkarlarına değil, ortak Avrupa menfaatlerine de hizmet etmekte olduğunu sözlerine ekledi.

Politis gazetesi ise “LNG’ye Hazırlanıyorlar” başlıklı haberinde, Elektrik İdaresi’nin (AİK) Vasiliko’daki beş ünitesinde, ithal edilmesi mümkün olduğu zaman, doğal gaz da kullanılabilmesi için çalışmaların devam ettiğini yazdı.

banner134

Gazete, Bakanlar Kurulu’nun, ülke içi ihtiyaçlar için 2020’ye kadar Güney Kıbrıs’a doğal gaz ithal edilmesini, hedef olarak ortaya koyduğunu da anımsattı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104