Lapta'ya su, gün aşırı veriliyor

Lapta’da bulunan iki büyük su kuyusundan birinin dalgıcı yandı, iki aydır da tamir edilmesi bekleniyor

Lapta'ya su, gün  aşırı veriliyor

Emine UYSAL ÇALUDA

Lapta’da bulunan iki büyük su kuyusundan birinin dalgıcının yanması, vatandaşlara suyun gün aşırı verilmesine neden oldu.

Su Dairesi’nin sağladığı Lapta ve Karşıyaka’nın su kuyularından birinde yanan dalgıcın, iki aydır tamir edilmesinin beklendiği öğrenildi.

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, su kuyusu dalgıcı sorunundan dolayı suyu tüm bölgelere dönüşümlü olarak verdiklerini, mağduriyet yaşatmamak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Aktuğ: Dört başlı su yönetimi olmaz

Mustafa Aktuğ, su konusunda yönetimsel anlamda büyük bir sıkıntı yaşadıklarını da gündeme getirerek

Devlet Su İşleri, Türkiye’den gelen suyla ilgili altyapıyı sağlayan şirket, Su İşleri Dairesi ve belediyelerden oluşan dört başlı yönetimle işin yürümesinin zor olduğunu vurguladı.

Su yönetimi tek elden olmadığı için sıkıntı yaşandığını ifade eden Aktuğ, şirketin sorumlu olduğu ana hatlarda veya Su Dairesi’nin sorumlu olduğu ara hatlardaki arızalara belediyenin müdahale edemediğini belirtti.

“Vatandaş, şikayetini belediyeye yapıyor ancak yönetim tek elden olmadığı için, sıkıntılar geç çözülüyor, vatandaş mağdur oluyor” diyen Aktuğ, belediyelere verilen suyun ödemesinin devlet katkısından peşin alındığını hatta aradaki Su Dairesi’nden veya şirketten kaynaklanan su kaçaklarının belediyenin bütçesinden kesildiğini söyledi.

Aktuğ, “Bizim bu konuda Tarım Bakanı Erkut Şahali’yle görüşmemiz oldu, tekrar olacak. Bu konuyla ilgili de yeniden açıklama yapacağız” dedi.

Dilek: Sistem error verebiliyor

Lapta Belediyesi Su İşleri Sorumlusu İbrahim Dilek de tüm bölgede akıllı sayaç kullanıldığını, zaman zaman da hata verdiğini belirtti.

Sayaçtaki hatadan dolayı suyun kesik sanıldığını ifade eden Dilek, “Su Dairesi’nin sağladığı Lapta ve Karşıyaka’nın su kuyusu var. Kuyulardan birinde dalgıç yandı. İki aydır, dalgıcın tamiratı yapılmadı. Ama her bölgeye gün aşırı su veriliyor. Günlerdir su alamayan bir bölge yok” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER