banner6

LAÜ ve Cengiz Topel bağlantıları mutlaka yapılmalı

banner37

LAÜ ve Cengiz Topel bağlantıları mutlaka yapılmalı
banner151 banner143

Güren TİLKİ

   Güzelyurt ve Lefke halkının yıllardır hasretle bitirilmesini beklediği Güzelyurt-Lefke Çevre Yolu’nun 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde yarın açılması planlanıyor.

   7 kilometrelik Doğancı-Gemikonağı etabının tamamlanmasının son rötuşları yapılırken, Lefke’deki sivil toplum örgütleri, bağlantı yollarının mutlaka yapılmasını talep ediyor.

   Yarın açılacak yolla ilgili bölgedeki sivil toplum örgütü temsilcileri, görüş ve düşüncelerini KIBRIS’la paylaştı.

Oktay: Bağlantılar şart

   Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, Güzelyurt-Lefke çift şeritli yolun yapımına 2013 yılında başlandığını ve yol yapımının yaklaşık 9 yıl sürdüğünü söyledi.

   Lefke bölgesi sivil toplum örgütleri olarak bu yolu yapanlara teşekkür ettiklerini anlatan Teoman Oktay, bu yolun hızlı ulaşıma yapacağı katkının yanı sıra iç turizmi de hareketlendirerek ekonomiye katkı sağlayacağını belirterek “Yalnız burada çok ciddi bir eksiklik vardır. Güzelyurt’tan Lefke’ye gelen ve Gemikonağı’nda kavşak ile neticelendirilen bu yol aslında çok önemli, kritik bir noktada bitirildi. Bu kritik nokta, Lefkoşa-Yeşilırmak bağlantısı, güneyden Bostancı kapısından Astronomerit bölgesinin Pirgo’ya bağlanması, Lefke Aplıç kapısından yine Pirgo’ya, Pirgo kapısından da Trodos’a bağlanması, Solya ve diğer güneydeki Trodos vadilerinin aslında çok kritik bir bağlantı noktasıdır” dedi.

   Bölgede Lefke Avrupa Üniversitesi’nin de bulunmasından dolayı yolun çok yoğun bir trafiğe hizmet vereceğini anlatan Oktay, Gemikonağı kavşağının kesişme noktasında ve viraj üstünde bulunmasından dolayı ciddi kaza riski taşıdığını kaydetti.

   Bu konuda yetkilileri aylardır uyardıklarını ifade eden Oktay, “Hemen bu çembere değen noktada devletin hiç istimlak yapmayacağı bir tren yolu vardır. 450 metrelik yeni bir çıkışla kavşağın 4’üncü çıkışı olarak üniversiteye bağlanıp bu sorunun çözülmesi lazımdır. Buradan tekrar çağrı yapıyoruz” dedi.

   Teoman Oktay, şöyle devam etti:

   “Yolun devamı vardır. Çamlıköy, Cengiz Topel Hastanesi’nin bağlantısı yapılmaya devam edilecek, bu yapım esnasında bu bağlantıyı da yapıp, olası ölümlü kazaların önüne geçilmesini talep etmekteyiz. Aksi takdirde burada oluşacak bir kazada, can ve mal kaybında, biz, ilgili bakanı, başbakanı sorumlu tutup haklarında dava açacağız. Çünkü bu görevi ihmaldir. Aylardır söylüyoruz. Acilen buradan LAÜ’ye bir çıkış yapılması şarttır.”

Ağın: LAÜ bağlantısı yapılmalı

   Cengiz Topel Hastanesi Kalkındırma Derneği Başkanı İbrahim Ağın da, yolun mükemmel olduğunu, ancak Lefke çemberinden LAÜ bağlantısının olmamasını büyük eksiklik olarak nitelendirdi.

   Ağın, “Burada tüm trafik sıkışacak, kaos yaşanacak. Trafik, burada görülen dubleks evlere, sitenin içerisine girecek, sıkıntı olacak” dedi ve bu yolu yaptıkları için yetkililere teşekkür etti.


Eratan: Bağlantılar acilen yapılmalı

   Lefke Toplum Merkezi Derneği Asbaşkanı Zafer Eratan da, gecikmeli de olsa bu yolun açılmasının bölge halkını mutlu ettiğini ifade etti.

   Eratan, LAÜ ve hastane bağlantılarının bir an önce yapılması gerektiğini anlatarak, şunları kaydetti:

   “Bütün bölge trafiğinin yoğunluğunu LAÜ taşımaktadır. Bu yoğunluğu bu yol üzerinde getirip burada bir çıkmaz sokak gibi tekrar köy içerisine döndürmek, oluşacak trafik yoğunluğu ve kazalar açısından yeni yolun anlamını kaybetmesine neden olacaktır. Cengiz Topel Hastanesi, insanların acilen ulaşması gerektiği bir nokta. Yeşilyurt kavşağından hastaneye olan bağlantısının bir an önce geciktirilmeden yapılmasını talep ediyoruz”.

Dayıoğlu: Lefke nefes alacak

   Lefke Çevre Tanıtma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Dayıoğlu da şunları anlattı:

   “Yolun açılması bizim için memnuniyet vericidir. Lefke yıllardan beri izole olmuş bir yerdir. Bunun bizlere bir nebze olsa da açılım sağlayacağına inanıyorum. Lefke’nin kalkınması için bu yol büyük bir katkı sağlayacak. Bundan sonra yapacağımız iş Lefke mahkemelerinin geri gelmesi için savaş vereceğiz”.

Kerimoğlu: Turizme katkı sağlayacak

   Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüler Derneği Başkan Yardımcısı Taner Kerimoğlu, yolu yapanlara teşekkür ederek, bunun turizme katkı sağlayacağını söyledi.

   “Ekonomik açıdan ele alırsak turizme katkısı olacağından şüphemiz yoktur” diyen Kerimoğlu, trafiğin de rahatlayacağını kaydetti.

Altıntaş: Altyapıda eksiklikler var

   Emekliler Cemiyeti’nden Süleyman Altıntaş da düşüncelerini şöyle paylaştı:

   “Başta Türkiye Hükümeti’ne teşekkür ederiz. Ancak altyapıyla ilgili söyleyeceklerim var. Yol yapılmadan önce buradan yol geçerdi ve herkes tarlasına, arabası ile giderdi. Şimdi 3 insan boyu yükseldi, arabam ile bahçeme giremem. 300 adet zeytin ağacım var, onların bakımını yapamıyorum. Alt yapı çok önemlidir, bunu da hükümetimizin yapmasını bekliyoruz”.

Fotalı: Stada gidecek yol ayırmadılar

   Denizli Gemikonağı Kalkındırma Derneği’nden Türkay Fotalı da şunları anlattı:

   “Bu yolda çalışan tüm emekçilere teşekkür ederiz. Denizli Bilal İyigün Stadı’na gidebilmek için doğru dürüst bir yol ayırmadılar. Yalnız kenardan bir yer verdiler, bu yol bitmeden bu yolun irdelenmesi lazım. Bir de selvili olarak bilinen yoldan gelirken orada bir alt geçit yapılmış olaydı hiçbir problem olmazdı”.

Nekibzade: Bağlantılar yapılmazsa bu yol amacına ulaşmaz

   Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vehit Nekibzade de yolun tamamlanması için katkı koyan herkese teşekkür ederek, şunları anlattı:

   “Yol buraya ulaştı, biz ta baştan sivil toplum olarak 5 tane yan yolu da önerdik. Bunlardan bir tanesi Cengiz Topel’e ulaşan yol, diğeri üniversiteye ulaşan yol, bir diğeri az ileride selvili yol dediğimiz yolun bir alt geçitle Gemikonağı’nın Lefke’ye bağlanması, dolayısıyla 1 Mayıs Caddesi’nin trafiğinin rahatlatılmasıydı. Bir diğeri de çevre yolu ile üniversite ve stadyuma ulaşması ve bir de Lefke’ye 2’nci bir geçit, Cengizköy tarafından bir geçit daha açılmasıydı. Bunlar şimdiye kadar yapılmadı, şimdiki ulaştırma bakanı ile bu sorunları görüştük. Üniversiteye giden yolun yapılacağını söylediler. Zaten üniversiteye giden yol yapılmaz ise bu yol amacına ulaşmış olmaz. Tabi diğer yollar da yapılmaz ise amacına ulaşmaz”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104