Lefke esnafının umutları yeşerdi

banner37

Lefke Aplıç Kapısı 63 yıl sonra geçişlere açıldı. Bölge halkı bu durumu “Lefke çıkmaz sokak olmaktan kurtuldu” şeklinde yorumladı.

Lefke esnafının  umutları yeşerdi

Güren TİLKİ

Lefke Aplıç Kapısı, 1955 yılından sonra ilk kez dün geçişlere açıldı. Lefke’ye ekonomik ve hareketlilik açısından canlılık getireceği düşünülen Aplıç Kapısı’nın açılışına bölge halkı büyük ilgi gösterdi.

Bölge halkı, “Aplıç açıldı… Lefke artık çıkmaz sokak olmaktan kurtuldu” dedi. Açılışı alkışlarla ve sevinçle karşılayanlar arasında Lefke esnafı da vardı…

Lefke’ye ekonomik canlılık gelmesini bekleyen bölge esnafının, umutları yeşerdi…

Aplıç ve Derinya Kapılarının eş zamanlı açılmasının çözüm için de umut olmasını dileyen Lefkeliler, kapının iki toplumun kaynaşmasına da olanak sağlayacağını düşünüyor.

Aplıç’tan kuzeye geçen Kıbrıslı Rumlar da, kapının açılmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, barış içinde yaşamak vurgusunu yaptı.

Lefke esnafı, Aplıç Kapısı’nın açılması için ne dedi? Lefke esnafı, Aplıç Kapısı’nın açılması için ne dedi

 

Dilek Kaya:

“Aplıç Kapısı’nın açılması bize heyecan ve mutluluk verdi. Esnaf olarak bize getirisi olacağı inancındayım. Tüm Kıbrıs’ın birleşmesi açısından da atılan önemli adımlardan biridir”

 

Raif Uskuri:

“Yıllardır kapının kapalı olmasından dolayı güneyden kuzeye geçemeyen Rumların nüfusu, 2 bin civarında. Esnaf olarak bizlere getirisi olmayacağı düşüncesindeyim ancak Lefke’nin çıkmaz sokaktan çıkması adına olumlu bir adım. Aplıç Kapısı, Lefke ilçesine bağlı köylerin trodosa en yakın geçiş noktası olacak. Bu nedenle Lefke içinde haraketlilik olacak”.

 

Fehmi Alak:

“Bölge insanına büyük katkısı olacak. Bölgede haraketlilik olmasını istiyoruz. Çözüm için anlaşma olmasını ve her iki tarafın birlik beraberlik içinde yaşamaları gerektiğini düşünüyorum”.

 

Özgün Dostoğlu:

“Aplıç Kapısı’nın 1963 yılından sonra açılmasının bölgeye hem ekonomik hem de sosyal açıdan haraketlilik getireceğine inanıyorum. Döviz kurundaki yükselişten dolayı, Rumların ülke ekonomimize sağladığı katkı da unutulmamalı”.

 

Burhan Eraslan:

“Aplıç Kapısı dağ ile denizi buluşturacak. Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne katkısı olmasını temenni ediyorum, iki toplum ilişkilerini geliştireceğini düşünüyorum. Lefke’yi çıkmaz sokak olmaktan kurtaracak. Lefke’ye ciddi ekonomik katkı getirecek”.

 

Meftüne Hocalı:

“Bölgede ekonomik canlılık bekliyoruz. Halkın daha da kaynaşması adına daha güzel olacağı inancındayım. Kapıların açılması çözüm için de umut olabilir”.

 

Pamir Nekibzade:

“Lefke, tek yol ve çıkmaz sokaktan kurtulacak. Narenciyemiz değer kazanacak. Yıllarca narenciyeyle uğraşıyorum. Rum tarafında bize yakın barajlarımızı gidip kontrol etme imkanımız olacak. Yıllardır su, Rum tarafından geliyor”.

 

Hasan Özadalı:

“Lefke’nin daha canlı olacağından şüphem yok. İlçe olmanın gereklerinden biri esnaf için faydalı olacak”.

 

Yadez Ertarkan:

“Her şey daha güzel olacak. Esnafa katkısı olacak. 1963 yılından beri kapılar kapalıydı şimdi bölgemiz canlanacak”

Kıbrıslı Rumlar da umutlu

Andreas Karos:

“Kapıların açılması hiçbir sorunu halletmez sadece anlaşmanın yaratıcısı olur. Tek temennim sürekli barışın sağlanmasıdır”.

Georgios Charalampoye:

“İnanyorum ki tüm kapıların açılışı gibi, Aplıç da her iki bölgeye faydalı olacak. Büyüklerimiz de mecbur olacak ve Kıbrıs için anlaşma olacak”.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER