'Lefke Mahkeme binası tadil edilsin, davalar yerinde görülsün'

banner37

Güzelyurt Mahalli Barosu ve bölgedeki sivil toplum örgütleri, dün uyarı eylemi yaptı

banner87
'Lefke Mahkeme binası tadil  edilsin, davalar yerinde görülsün'
banner8

Güren TİLKİ

Güzelyurt Mahalli Barosu, Lefke Mahkemesi’nin Yüksek Adliye Kurulu tarafından tedbir amaçlı olarak Güzelyurt’ a taşınması kararına dikkat çekmek Lefke Mahkemesi’nin en erken sürede tadil edilerek, davaların yerinde görüşülmesi ve mahkemelerdeki diğer eksikliklerin bir an önce giderilmesi talebiyle uyarı eylemi yaptı.

Lefke Kaza Mahkemesi Önü’nde yer alan eyleme Kıbrıs Türk Barolar Birliği ve Lefkoşa, Mağosa, Girne Mahalli Barolar Birliği temsilcileri, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ile Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri de katılarak destek verdi.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke ilçesinin ilçeleşme gereklerinin yerine getirilmediğine işaret ederek, bunun bölgede birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Kaya, konuyla ilgili olarak bazı teknik sorunlar ötesinde yapılabilecek şeyler ve alınabilecek önlemler olduğunu ifade ederek, bir an önce kısa vadede yapılabilecek şeylerle ilgili olarak yetkilileri göreve çağırdı.

Lefke bölgesi avukatları adına söz alan Avukat Vehit Nekibzade, Lefke’nin ilçe olmasının hemen ardından Yüksek Adliye Kurulu’nun, bölgeye mahkeme başkanı ve kaza yargıcı atadığını anımsatarak, Lefke Kaza Mahkemesi’nin tadilatı ve yeniden düzenlenmesi adına bir önlem alınmadığını kaydetti.

Lefke Kaza Mahkemesi’nin bu yapısıyla verimli çalışmasının mümkün olmadığını belirten Nekibzade, hükümeti konuyla ilgili tedbir almaya çağırdı.

Atamtürk: Binadaki sorunlar nedeniyle mahkeme hizmet veremiyor

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Genel Sekreteri Avukat Melehat Atamtürk de Lefke’nin ilçe olmasının ardından Lefke’de kaza mahkemesi kurulduğunu belirterek, Lefke Kaza Mahkemesi binasının çok kötü durumda olması ve esaslı tadilat gerektirmesi nedeniyle mahkemenin hizmet veremez durumda olduğunu söyledi.

Tadilat ve ek bina ihtiyacı olan mahkemeye hükümetler tarafından bütçe ayrılmadığını kaydeden Atamtürk, Lefke Kaza Mahkemesinin kapasitesi sınırlı olan Güzelyurt Kaza Mahkemesinde faaliyet göstermesinin bölge halkına ve personele mağduriyet yaratacağının altını çizdi.

Muslu: Fiziki yetersizlik var

Güzelyurt Mahalli Barosu Başkanı Avukat Mehtun Muslu da Yüksek Adliye Kurulu’nun Lefke mahkemesini Güzelyurt’a taşıma yönünde zaruri bir karar aldığını belirterek, Lefke Mahkemesi’nin çok ciddi fiziki yetersizlikleri, personel eksikliği bulunduğunu ve kararın tedbir niteliğinde olduğunu söyledi.

Muslu, konuyla ilgili problemlerin giderilmesinin hem bölge halkı hem de Güzelyurt Mahalli Barosu için hayati önem taşıdığını vurgulayarak, arzu edilenin yeni adli yılda ilçe olan Lefke’nin kendi kaza sınırları dahilinde oturum yapılması olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108