Lefke Mahkemesi’ne bir çivi bile çakılmadı

banner37

İki yıl önce tadilata alınan Lefke Kaza Mahkemesi’nin tadilatı bir türlü tamamlanmadı

banner87
Lefke Mahkemesi’ne bir çivi bile çakılmadı
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Lefke’nin ilçe yapılmasının ardından 2017 yılı ortalarında Lefke Kaza Mahkemesi’ne dönüştürülen ancak kısa süre sonra tadilat nedeniyle kapatılan mahkeme binasına geçen iki yıllık süreçte bir çivi dahi çakılmadı. 


Lefke Kaza Mahkemesi’nin personeli, tadilat nedeniyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne taşındı. İki yıldır, kötü durumda olan Lefke Mahkeme binasının tadilatının başlamaması eleştirilere neden oldu.


Lefke Mahkemesi’nin davalarının da görüşüldüğü Güzelyurt Kaza Mahkemesi binasının durumu da içler acısı.


Hem Lefke hem de Güzelyurt Mahkemelerinin giriş kapıları, binaları resmen dökülüyor. Mahkemeye ait levhalar ise atıl durumda.


Binanın çevresi, duvarları ve kapıları kir pas içinde. Mahkeme avlusunda bulunan banklar çürümüş halde ve bakımsızlıktan oturulacak durumda değil.


Lefke Mahkemesi binasında görülen davalarda ise, yargıç ile suçlu arasındaki mesafe neredeyse birbirine yakın durumda.
 

Hızlı: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İlçe Seçim Kurulu nerde görev yapacak?


KIBRIS’a konuşan Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği üyeleri, Lefke Kaza Mahkemesi’nin tadilatının acilen tamamlanması gerektiğine işaret etti.  

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği üyesi Ahmet Hızlı, “Mahkeme binası tehlike arz ettiği için kapatıldı tamam da aynı bina içinde çalışan Kaymakamlık, Maliye ve Tarım Dairesi var. Binanın tehlikesi yok. Bina acilen tamir edilsin. Bölgenin ciddi derecede ihtiyacı var. Güzelyurt giden çalışanlar orda da çok da sağlıklı bir ortamda çalışmıyor. Soruyorum nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Lefke ilçe seçim kurulu nerde görev yapacak?” şeklinde konuştu.  

Kubilay: Mahkemeye gelen kişilerin esnafa da katkısı olurduLefke Çevre Tanıtma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nazif Kubilay da “Mahkemeler kapatıldıktan sonra sadece hukuki değil ekonomik olarak da sıkıntı oldu. Mahkemeye gelen kişilerin esnafa da katkısı olurdu. Ama ne yazık ki oraya gittiğimiz zaman mahkeme önünde koca bir anahtar görmekteyiz. Bu da bizi üzüntüye sevk eder. Bugün bölgeli birçok avukat Güzelyurt’a ikamet için yerleşti” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108