Lefke yolunu bir an önce tamamlayın

banner37

8 yılda 8 hükümet, 10 da Ulaştırma Bakanı değişti ancak Lefke-Güzelyurt Çevre Yolu’nun 7 kilometrelik kısmı halen bitirilemedi. KKTC’nin “en uzun süreli yarım kalmış projesi” olarak tarihe geçen yolun tamamlanması için Lefke’deki sivil toplum örgütleri eyleme hazırlanıyor

Lefke yolunu bir an önce tamamlayın
banner8

Güren TİLKİ

8 TEMMUZ’DA EYLEM VAR… Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, bölge halkının hükümete sesini duyurabilmek için 8 Temmuz Perşembe günü eylem yapacağını açıkladı. Eylemin, yarım kalan çift şeritli yolda yapılacağını ifade eden Oktay, tüm siyasi partileri, muhtarları ve bölge halkına eyleme katılmaya çağırdı

Ülkemizin en batısındaki yeşiliyle ünlü 6’ıncı ilçesi Lefke’ye gitmek için kullanılan tek şeritli yolun çift şeride çıkarılması amacıyla 3 Temmuz 2013 tarihinde yapımına başlanan Lefke-Güzelyurt Çevre Yolu, aradan 8 yıl geçmesine rağmen tamamlanamadı.

Toplam uzunluğu 17 kilometre olan Lefke-Güzelyurt çift şeritli anayolun Doğancı’ya kadar olan 10 kilometrelik kısmı 2018 yılının ağustos ayında trafiğe açılmıştı… Ancak geriye kalan 7 kilometrelik yolun halen tamamlanmaması, bölge halkının tepkisine neden oluyor.

KIBRIS’a konuşan bölge sakinleri, “Lefke’de giderek artan nüfus yüzünden araç sayısı da arttı. Mevcut yol ise bu talebi karşılayamadığı için bölgede çok fazla trafik ve kaza olmaya başladı. Bu durum artık canımıza tak etti” diyerek, yetkililerin, bir an önce çevre yolunu tamamlamasını istedi.

Lefke’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de hükümete seslerini duyurabilmek için 8 Temmuz Perşembe günü, yarım kalan çift şeritli yolda eylem yapacaklarını açıkladı.

Oktay: İlçeleşmenin gerekleri yerine getirilmedi

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, Lefke’nin altıncı ilçe olmasına rağmen ilçeleşmenin gereklerinin yerine getirilmediğini belirtti.

Oktay, Lefke-Güzelyurt çift şeritli anayolun 8 yıldır bir türlü bitirilemediğini, 8 yılda 8 hükümet, 10 da ulaştırma bakanının değiştiğini, ancak siyasilerin Lefke’ye bakış açısının değişmediğini ifade etti.

Lefke yolunun KKTC’de en uzun süreli yarım kalan proje olma özelliğini taşıdığını kaydeden Oktay, “Lefke hep hükümetlere uzak kalmış bir belde oldu” dedi.

“8 Temmuz’da eylem yapıyoruz”

Taşpınar’dan Yeşilırmak’a kadar tüm ilçe yerleşim yerlerinde sıkıntıların olduğunu belirten Oktay, bölge halkının hükümete seslerini duyurabilmek için 8 Temmuz Perşembe günü eylem yapacağını açıkladı.

Eylemin, yarım kalan çift şeritli yolda yapılacağını ifade eden Oktay, tüm siyasi partileri, muhtarları ve bölge halkına eyleme katılma çağrısı yaptı.

Lefke’de okulların kapatıldığını, mahkemenin Güzelyurt’a taşındığını kaydeden Oktay, “Lefke’nin ilçe sayılması için atılması gereken adımları ve bölgemizdeki sorunlarını dile getirmek için eylem kararı aldık” dedi.

Şanlıdağ: Daha iyi bir yaşam için yolumuz trafiğe açılmalı

Lefke Turizm Derneği Başkanı Nermin Şanlıdağ, hükümetlerin Lefke bölgesine olan bakış açısını değiştirmesi için sürekli bölgenin güzelliğinden bahsettiklerini söyledi.

Şanlıdağ, yetkililerin Lefke bölgesiyle yeterince ilgilenmemelerinden büyük bir üzüntü duyduklarını belirterek, bölge insanının daha iyi bir yaşam seviyesine ulaşması için Lefke-Güzelyurt Çevre Yolu’nun trafiğe açılması gerektiğini ifade etti.

banner134
Şu anda kullanılan yolun trafik kazaları yönünden yüksek risk taşıdığını kaydeden Şanlıdağ, bölgenin birçok sorununun bulunduğunu belirtti.

Şanlıdağ, 3 yıl önce Erdal Abit İlkokulu’nun kapandığına değinerek, “O dönem Eğitim Bakanı bize eski Rum ilkokulunun geniş arazisinin bir kısmına merkezi bir okul öncesi tesis kazandırılacaklarına dair söz vermişti. Fakat aradan 3 yıl geçmesine rağmen arazideki sorunu dahi çözemediler” dedi.
Fenman: Birçok insan bölgeden göç etmeye başladı

Lefke Kadınlar Konseyi Başkanı Nevin Fenman, Lefke ve civar köylerde yaşayan birçok insanın mevcut yolun berbat olmasından dolayı göç etmeye başladığını belirterek, “Kimsenin evladı buralarda kalmamaya başladı” dedi.

Ferman, Güzelyurt’tan Doğancı kavşağına kadar emniyetli bir şekilde gittiklerini, ancak Doğancı’dan sonra yolun tek şerit olması yüzünden sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Lefke Avrupa Üniversitesi’ne her gün onlarca insanın gidip geldiğini kaydeden Ferman, bölgede trafik kazalarının artış gösterdiğini ve herkesin tehlike altında olduğunu belirtti.

Ferman, Lefke-Güzelyurt Çevre Yolu’nun bir an önce bitirilmesi gerektiğini, aksi takdirde kazaların daha çok olacağı bir durumla karşı karşıya kalacaklarına dikkat çekti.  
Bayramoğlu: Hastalarımız yollarda ölüyor

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şube Başkanı Gülten Bayramoğlu, Lefke yolunun bir an önce tamamlanmasının şart olduğunu belirterek, “Lütfen herkes sesimize kulak versin” dedi.

Bayramoğlu, Başbakan Ersan Saner’in Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde kendilerine yolun bitirileceğine yönelik söz verdiğini, ancak başbakan olduktan sonra bu sözün de yolun da unutulduğunu söyledi.

“Zaten Cengiz Topel Hastanesi tam teşekküllü bir hastane olmadığı için hastalarımız yollarda ölüyor” diyen Bayramoğlu, yol sorunundan dolayı ambulansların kısa mesafedeki yerlere dahi dolambaçlı güzergahlardan gitmek zorunda kalarak zaman kaybettiğini vurguladı.

Bayramoğlu, “Yetkililere sesleniyorum, bu yol neden bitirilmiyor? Lefke halkı sizden tatmin edici bir cevap bekliyor. İlçe olduk ama ileriye gideceğimize eskisinden daha da geriye gidiyoruz” şeklinde konuştu.

Aziz: İlçeleşme sadece sözde kaldı

Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Perihan Aziz, Lefke’nin yeşilliğiyle ülkenin en güzel beldesi olduğunu, ancak betonlaşmayla bozulmaya aday olduğunu belirtti.

Aziz, Lefke’nin bir zamanlar Kıbrıs’taki 6 kazadan biri olduğunu, ancak KKTC topraklarının ilçelere ayrıldığı dönemde Lefke’nin tarihi ve idari yapısının elinden alındığını kaydetti.

Lefke’deki sivil toplum örgütlerinin girişimleriyle yeniden ilçe olduklarını ifade eden Aziz, ilçeleşmenin sadece sözde kaldığını, ilçeleşmenin gereklerinin yerine getirilmediğini ve Lefke’nin hep arka planda bırakıldığını dile getirdi.

Lefke-Güzelyurt çift şeritli anayolun bir yere kadar yapıldığını, ancak çeşitli nedenlerle yarım bırakıldığını kaydeden Aziz, “2021 yılında Türkiye’den sağlanan finansmanla adanın her yanındaki yollar döşenirken, Lefke’nin yarım bırakılan çift şeritli yolunun tamamlanması için adım atılmıyor. Sözler havada dolaşıyor ama icraat yok. Lefke bölgesindeki köy içi ve bağlantı yollarıyla ilgilenen de hiç yok. Sadece merkezi otoritenin değil, yerel yönetimlerin de yapması gerekenler var” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75