“Lefke’de de sosyal konut projesi başlatma konusunda kararlıyız”

banner37

“Lefke’de de sosyal konut projesi başlatma konusunda kararlıyız”
banner90
banner99

Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay,  Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekillerinin de katılımıyla “Ülkeye Hizmet Yolunda Lefke’deyiz” sloganıyla dün akşam Lefke AKM’de belde bilgilendirme ve istişare toplantısı yapıldı.  

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, kırsal kesim arazilerinin alt yapıları hazır olmadan dağıtıldığını kaydederek, Lefke bölgesinde 11 köyde dağıtılan arazilerde de durumun böyle olduğunu belirtti.

Baybars,  “Neredeyse hiç kimse arazilerine alt yapı gelmediği için konut yapamadı. 3-4 köyle ilgili maliyet keşiflerini yaptık. Yerel kaynağımızdan elektrik, stabilize yol alt yapısını yapmaya çalışıyoruz ama tüm sorunları çözmek ve bölgesel kalkınmayı sağlamak için hedefimiz sosyal konut projedir” dedi.

banner134
Sosyal konut projesiyle ilgili ilk adımın Maraş bölgesinde atıldığını anımsatan Baybars, Lefke’de ayrılan sosyal konut arazisinin üzerinden yüksek gerilim hattı geçtiğini, bölgede yapılan eski çalışmaların şu anda pek bir anlam ifade etmediğini kaydetti.

Baybars, “Lefke’de de sosyal konut projesini başlatma konusunda kararlıyız. Bunun tanıtımını 2020’nin başında buralarda yapacağız” şeklinde konuştu.

Baybars, bugüne kadar verilen “tarla” niteliğindeki yerlerin alt yapı çalışmalarını tamamlama hedeflerini yineleyerek, “Ülkede, 8 bine yakın dağıtılan tarla var. Bunların 4 bin 500’ünün alt yapısı yapılmış değil. Geçtiğimiz iki yıl içinde 28 köyü tamamladık. 2020 bütçesinde alt yapı faaliyetleri de olacak” dedi.

İçişleri Bakanı, 2020 bütçesine kaymakamlık binasının tamir ve tadili için kalem koyduklarını açıklayarak, “2020’de Lefke Kaymakamlık binasına kavuşacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75