banner6

Lefke’de hurma bolluğu yaşanıyor

banner37

Lefke bölgesinde bu yıl hurma ağaçları bol ürün verdi ancak üreticiler pandemi nedeniyle satış yapamayacaklarından endişeli

Lefke’de hurma bolluğu yaşanıyor
banner8

“8 KASIM’DA HURMA PAZARI KURULACAK”… Bir yandan bu yıl bol ürün almaktan mutluluk yaşayan hurma üreticileri, bir yandan da pandemi nedeniyle hurmalarını satamayacaklarından endişeli olduklarını ve umutlarının Hurma Festivali’nde olduğunu söylerken, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş dernek ve Lefke Belediyesi işbirliğinde, 8 Kasım Pazar günü, sadece bölge üreticisinin katılacağı “Hurma Pazarı” kuracaklarını ve Covid-19 ile ilgili her türlü tedbirin alınacağını açıkladı.

Güren TİLKİ

   Lefke bölgesinde bu yıl hurma bereketi yaşanıyor. Lefkeli hurma üreticileri, bu yıl hurma ağaçlarının yüklü olduğunu ve bol ürün aldıklarını belirterek, “bu yıl hurma senesi” dedi.

banner134

   B,r yandan bol ürün almanın mutluluğunu yaşayan hurma üreticileri, bir yandan da pandemi nedeniyle hurmalarını satamamaktan endişe ediyor.

   Lefke’nin Aplıç bölgesinde 40 yıldır hurmaların bakımını, üretimini ve satışını yapan Soner Yolaç, bu yılın hurma senesi olduğunu söyleyerek, geçen yıla göre bu yıl hurma rekoltesinin arttığını belirtti.

   Ağaçların hurma yüklü olmasına rağmen bölge üreticisinin pandemi nedeniyle ürünlerini satamayacaklarını ve ellerinde kalacağını düşündüğünü anlatan Yolaç, “bölge üreticisi hurmalarını satamamaktan endişeli. Umudumuz, her yıl bölgede düzenlenen Hurma Festivali ancak pandemi nedeniyle katılımın olmaması veya beklenenden düşük olmasından endişeliyiz” diye konuştu.

   Konu ile ilgili olarak KIBRIS’a konuşan turizmci, araştırmacı ve Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, dernek ve Lefke Belediyesi işbirliğinde 8 Kasım Pazar günü sadece bölge üreticisinin katılacağı bir “Hurma Pazarı” kuracaklarını açıkladı.

   Karlıtaş, “Amacımız diğer ilçelerde haftada bir gün kurulan pazarlar gibi Lefke ilçesinde de bir pazar hareketi yaratarak üreticiyi desteklemektir. Sadece bölge üreticilerinin katılacağı, hurma ağırlıklı ve yörede üretilen ürünlerin yer alacağı pazarda Covid-19 ile ilgili de tüm sağlık ve güvenlik tedbirlerini alacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88