banner6

Lefke’de konuk evi

banner37

Lefke’de konuk evi
banner90
banner99

Tarihi konaklarıyla ünlü Lefke’de Aplıç bölgesindeki doğduğu evi, eşiyle birlikte restore eden Soner Ersen, ailenin anısını yaşatmak için konağa anne ve babasının ismini verdi.
6 odalı konakta, Kıbrıs Türk kültürüne ait eşyaları her yerde görmek mümkün.
Konağın restorasyon süreci hakkında BRT’ye konuşan Nilgün-Soner Ersen çifti, Lefke yıkılmaya yüz tutmuş birçok konak bulunduğunu ve bu konakların mutlaka turizme kazandırılması adına çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ettiler.
Konağın 1943 yapımı olduğunu ve eşinin çocukluğunun geçtiği bu konağı değerlendirmek ve ailenin anısını yaşatmak istediklerini anlatan Nilgün Ersen, restorasyonun tamamen orjinaline uygun olmasına özen gösterdiklerini söyledi.
Nilgün Ersen, konakta kayınvalidesinin kullandığı eşyalara yer verdiklerini belirterek, eskiyi yaşatmak ve Kıbrıs Türk kültürünü yeni nesillere göstermek ve anlatmak istediklerini kaydetti.
Soner Ersen de, büyüdüğü ve anılarıyla dolu olan bu konağı yaşatabilmekten çok mutlu olduğunu dile getirerek, bölgede yeni yatırımların yanısıra bu tip eserlerin değerlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2023, 19:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104