'Lefke'deki mahkemelere tek bir çivi bile çakılmadı'

banner37

banner87
'Lefke'deki mahkemelere tek bir çivi bile çakılmadı'
banner99

Meclis Genel kurulu güncel konuşmalarla devam ediyor. UBP Milletvekili Aytaç Çaluda, Lefke ilçesinin sorunlarıyla ilgili konuşma yaptı.

Çaluda, Lefke’nin 2 yıl önce ilçe olduğunu hatırlatarak, her bölgede olduğu gibi Lefke’nin de sorunları olduğunu, ancak Lefke halkının, ilçe olmadan sahip oldukları birçok hizmete ulaşamadıklarını söyledi.

Dünyada ilk kez bir ilçedeki üniversitenin nüfusunun bulunduğu ilçeden fazla olduğunu ifade eden Çaluda, üniversite nüfusunun çoğunun yabancı olduğunu, ancak buna rağmen hala ilçede polis müdürlüğü bile açılamadığını kaydetti.

Çaluda, mahkemelerin de yaklaşık 10 aydır tadilatta olduğunu, davaların Güzelyurt’ta görüldüğünü, Lefke’deki mahkemelere tek bir çivi bile çakılmadığını belirterek, “Mahkemelerin toptan taşınması öngörülüyorsa kesinlikle müsaademiz olmayacak” dedi.

Kaymakamlık binasının eksikliği, çift şerit yol konusunda adım atılmaması, üniversite civarındaki çarpık yapılaşma, balık barınağı eksikliği gibi konularda eleştirilerde bulunan Çaluda, hayvancılık, bölgedeki hurmalar ve TC’den gelen suyun bölgeye verilememesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çaluda, 8 ay kadar önce Yedidalga bölgesinde yaşanan hasara da işaret ederek, hükümetin hala bu zararları telafi etmediğini belirtti.

BAYBARS

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Lefke’nin ilçe olmasının acele bir karar olduğunu daha önce de dile getirdiklerini belirterek, bina eksikliklerinden haberdar olduklarını ve konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Baybars, kaymakamlık binasına arazi bulmak için uğraştıklarını, kısa süre önce bulunan araziyle ilgili yakın zamanda imzaların atılacağını kaydetti. Baybars, hasara uğrayan üreticiler için neler yapabileceklerini değerlendirdiklerini, ancak kamu maliyesinin nakdi yardım yapacak durumda olmadığını kaydetti.

BEROVA

UBP Milletvekili Özdemir Berova, “Sağlık Hizmetindeki Sıkıntılar ve Sağlıkta Verilemeyen İlaçlar” konusunda söz aldı.

Berova, 8 aydır hizmette olan “çok başlı” hükümetin sağlık alanında da rutin yapılması gereken, poliklinik, ameliyat ve ilaç sağlama konusunda bile yetersiz kaldığını belirtti.

Hepatit tahlillerinin yapılması için gerekli kitlerin olmamasına, kanser ilaçlarının eksikliklerine işaret eden Berova, bu tür eksikliklerin tüm hasta ve sağlık çalışanlarına sıkıntı yarattığını kaydetti.

Berova, hekimlerin farklı noktalarda ve şartlarda istihdam edilmesinin de sıkıntı yarattığına işaret ederek, öğleden sonraya aktarılan poliklinik hizmetlerinin de verimli kullanılamadığını iddia etti.

Yeni hastaneyle ilgili çalışmaların ne durumda olduğunu da soran Berova, sağlıkla ilgili yasa çalışmaları hakkında da eleştirilerde bulundu.

ÇAVUŞOĞLU

UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, “Hükümetin Ekonomik Tedbirleri ve Tarımdaki Uygulamalar” konulu konuşma yaptı.

Çavuşoğlu, yeni bir moda olarak bir gece önce yapılan zammın ertesi gün 2 TL indirilmesini eleştirerek, bu yapılan zamların ve indirimlerin altının doldurularak açıklanmasını istedi.

23 tedbirle başlayan tedbirlerin zaman içinde 40 civarına çıktığını anımsatan Çavuşoğlu, fonlarla ilgili atılan adımların kamu kurumu olmayan çimento fabrikası gibi özel kurumları zorda bırakabileceğini kaydetti.

Kanatlı ithaline verilen izin konusuna da değinen Çavuşoğlu, bunun geçmişte de yapıldığını, ancak hükümetin öncelikli görevinin üreticinin maliyetlerini düşürecek tedbirler almak olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Koop Süt’ün kendi fiyatını belirlemesi gerektiğini, UHT sütteki rekabetin ülke içinde sağlanması gerektiğine inandığını belirtti.

Hala kuraklık parasının ne kadar olacağının bilinmediğini dile getiren Çavuşoğlu, temennilerinin bu konuda en kısa zamanda anlaşmanın sağlanarak ödemenin yapılması olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96