banner6

Lefkeliler yatırım bekliyor

banner37

Lefke’nin ilçe olması bölge halkını umutlandırdı… Halk, bölgenin eski canlılığına kavuşmasını istiyor

Lefkeliler yatırım bekliyor
banner150

banner150 banner150

Güren TİLKİ

Lefke’nin altıncı ilçe olması, bölge halkını umutlandırdı…

Kararı sevinçle karşılayan halk ve esnaf, Lefke’nin eski canlılığına kavuşmasını ve bölgeye yatırımların artmasını bekliyor.

Eskiden merkez olan ve kaymakamlık binası bulunan Lefke’nin ihtişamlı günlerine yeniden kavuşması bölge halkının en büyük isteği…

Lefke Belediyesi Asbaşkanı Hüseyin Şener, Lefke’nin ilçe olması kararının ardından yerel yönetim, sivil toplum örgütleri ve diğer kuruluşlarla birlikte komiteler oluşturup, eksikleri tespit edip çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

Şener, Lefke’nin eski canlılığına kavuşacağına inandığını belirtti.

Yeşilırmak Muhtarı İsmet Özpolat, Lefke’nin ilçe olması kararının bölge köylerinde mutluluk yarattığını ifade ederek köylere de hizmetlerin ulaşmasını beklediklerini, Yeşilırmak’a turizm ve tarım ofislerinin açılmasını istediklerini söyledi.

Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay da Lefke’nin altıncı ilçe olmasının önemine işaret ederek stratejik bir karar üretildiğini vurguladı.

Oktay, bunun verimini önümüzdeki yıllarda alacaklarını belirterek Lefke ve bölgesinin şu anda 10 bin öğrenciyi barındıracak bir kapasiteye ulaştığına dikkat çekti. Lefke’nin ilçe olmasının ciddi sonuçları olacağını belirten Oktay, Lefke’yi köy olarak niteleyenlerin birkaç yıl içinde yaşanacak gelişmeleri göreceğini söyledi.

Halk ne dedi? Halk ne dedi? Halk ne dedi?

Nermin Şanlıdağ:

“Lefke’nin altıncı ilçe olmasından dolayı çok memnun ve mutluyuz. Lefke’nin verdiği sesi duydukları için herkese teşekkürler. 2017 yılında Lefke’ye bütçe ayrılmadığı söylendi ancak zaten Lefke’nin altyapısı ilçe olmaya hazırdır. Hükümete fazla bir külfet getireceğini düşünmüyorum”.

Nafiya Dayıoğlu:

“Bu Lefke’nin hak ettiği bir olaydı. Yıllarca ilçe olmamanın zorluklarını çektik. Eskiden polisimiz, mahkemelerimiz, her şey buradaydı, çevre köyler işlerini Lefke’de yapar ve esnafımız da çalışırdı. Halkımız artık çok mutludur. Trafik cezasını ödemeye dahi Güzelyurt’a gitmek zorunda kalıyorduk. Zamanla bu güzel beldenin eski canlılığına kavuşacağına inanıyorum”.

Gültan Bayramoğlu:

“Lefke zaten İngiliz zamanından beri merkezdi, çok kalabalık ve canlıydı. Hakkımızı tekrar geri aldığımızı düşünüyorum. Mücadele veren herkese teşekkürler”.

Nevin Fenman:

“Çok mutluyuz, olması gereken oldu. Lefke halkı 1974 yılı sonrası çok çekti. Dükkanlarımız, dairelerimiz kapandı. Dairelerimizin, dükkanlarımızın yeniden açılmasını, öğrencilerin gidebileceği kafelerin artması ve Lefke’nin eski canlılığına kavuşmasını bekliyoruz”.

Fedai Ahmet Ferit:

“Lefke zaten eskiden beri merkezdi. 52 köyün bağlı olduğu bir yerdi. Zamanla ihmalkarlıklar dolayısıyla bu hakkını Güzelyurt’ a kaptırmıştır. İlçe olması ile artık Lefke daha da gelişecektir”.

Akşit Kayyımbaşıoğlu:

“Adanın yegane Türk belediyesi Lefke idi, birçok köy buraya bağlıydı. Ve burası merkezdi. 1974 Barış Harekatı’ndan sonra kazalara ayrıldı ve bizim elimizden bu hakkı aldılar. Şimdi tekrar geri verdiler. Çok memnunuz, çok teşekkür ederiz”.

Hatice Gençler:

“Kararın çok iyi olduğunu düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte Lefke’ye yatırım bekliyoruz. Katkı koyanlara teşekkürler”.

Cumali Karakuş:

“Lefke’deki devlet dairelerinin ve ilgili diğer birimlerin geri kazanılmasını istiyoruz. Gençler için daha fazla iş olanakları açılacağına ve gençlerin bölgeye döneceğine inanıyorum. Bundan sonraki süreçte Lefke için daha çok çalışmalıyız”.

Ahmet Öksüz:

“Çok sevindik, bundan sonra Lefke’ye daha çok yatırım yapsınlar ve Lefke daha çok kalkınsın. Kavgaları, partizanlıkları bıraksınlar ve bölgemizin gelişmesi için çaba sarf etsinler”.

Bumin Bezmen:

“Çok iyi oldu. Bu konuya eleştiri yapanları kınıyorum. Lefke zaten her şeyiyle bir kazaydı. Şimdi yapılan 40 yıl sonra bir iadeyi itibardır. Katkı koyan başta Başbakan Hüseyin Özgürgün’ e teşekkür ederiz”.

Metin Özdoğan:

“Ben Lefkeliyim. Çarşının eski durumunu çok iyi hatırlıyorum. Bu elimizden alınmış bir hakkın tekrardan iadesidir. Herkese çok teşekkürler”.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2016, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104