Lefke'nin çehresi değişiyor

banner37

Lefke Belediye Başkanı Kaya, bölgede turizmin kalkındırılması için yapılacak projeler hakkında sivil toplum örgütleri ve muhtarlarla görüştü

banner87
Lefke'nin çehresi değişiyor
banner99
banner90

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefke Belediyesi, uzun yıllar bölgede atıl halde bulunan tarihi ve kültürel yapıların değerlendirilmesi için farklı çalışmalar başlattı.

Özellikle tarihsel süreçte bölgede iz bırakmış CMC Maden Şirketi’nde çalışanların İngiliz Sömürge Yönetimi’ne karşı 124 gün boyunca devam eden ve Kıbrıs tarihinin en önemli grevlerinden biri olarak gösterilen “Kıbrıs İşçi Sınıfı”nın mücadelesini simgeleyen “Madenci Heykeli” bugün saat 10.30’da Lefke Karadağ Atış Poligonu yolu üzerinde yapılacak törenle açılacak.

Açılışın ardından Lefke Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan proje ve heykelle ilgili söyleşiler gerçekleştirilecek.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, geçtiğimiz günlerde bölgede turizmin kalkındırılması için yapılacak projeler hakkında sivil toplum örgütleri ve muhtarlarla görüştü.

banner9
Belediyenin öncülüğünde, sivil toplum örgütleri ve bölge muhtarlarıyla yapılan toplantıda, bölgede başlanacak projeler için işbirliği içerisinde hareket edilmesinin yanı sıra, köylerin sorunları ele alınarak muhtarların istek ve talepleri ele alındı.

 

Kaya: Bölgeye büyük katkı sağlayacak

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, gündeme gelen sorun ve eksikliklerin takip edilerek çözüm odaklı çalışmalar yapılacağını söyledi.

Bölgenin turizm açısından önemli tarihi eserlere ve doğal güzelliklere sahip olmasına rağmen yeteri kadar turistin bölgeyi ziyaret etmediğine değinen Kaya, yapılacak yeni projeler ve düzenlemelerle bölgenin hem turist yoğunluğu açısından hem de bölgenin çehresinin değişmesi açsından çok büyük bir katkı sağlayacağına işaret etti.

B uarada Lefke Belediyesi ile Sapa Properties Limited arasında sahil yürüyüş yolu planlama ve çevre düzenlenmesine ilişkin işbirliği protokol imzalandı.

Gaziveren’den başlayarak Yeşilyurt’a kadar devam eden ve uzunluğu 5 kilometre olan proje kapsamındaki yürüyüş yolları yanında, restoran, kafe, bar alanları, denize giriş alanları, bisiklet parkurlarının oluşturulması ve çevre düzenlemelerinin projelendirilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner109