banner6

Lefke'nin sorun ve talepleri görüşüldü

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, dün, Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü heyetini kabul etti.

Lefke'nin sorun ve talepleri görüşüldü
banner150 banner150 banner151

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, kabulde Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü adına konuşan Teoman Oktay, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a bölgenin sıkıntılarını aktararak taleplerini iletti.

Kabulde; Lefke’nin ilçe olması, Cengiz Topal Hastanesi, Aplıç Kapısı, bölge okullarının durumu yanında Lefke sahil şeridi, LAÜ, turizmin geliştirilmesi, sosyal konut sorunu, yöre tarımı ve su, hurma ağaçları, kanalizasyon, sportif altyapı, ekonomik kalkınma planı, liman, CMC evleri ve emlakı, Lefke-Güzelyurt bölünmüş yolu, telefon, elektrik ve içme suyu altyapıları, gençlik sorunları görüşüldü.

Heyet Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a görüşme sonunda ilçenin beklenti ve taleplerini içeren bir dosya verdi.

Oktay: Lefke’nin, KKTC’nin 6. ilçesi olması bir hak

Oktay kabulde, Lefke’nin, KKTC’nin 6. ilçesi olmasının bir hak olduğunu savunarak, bölgenin 1974 yılına kadar Türk yönetiminin 6 Kaza İdare Amirliği’nden biri olduğunu anımsattı ve  hükümetin bu yönde aldığı kararları memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Oktay, Lefke yöresinde mevcut 6 ilkokulun öğretmen, fiziki alt yapı ve diğer hizmet görevlilerinin  yeni eğitim yılının ihtiyaçlarına göre takviye edilmesini de talep etti.

80 yılı aşkın bir süre yöre halkının hizmetinde olan Cengiz Topel Hastanesi’nin son yıllarda gerekli fiziki ve tıbbi cihaz yatırımları, doktor ve diğer personel atamalarının yapılmaması nedeniyle bugün sağlık ocağı seviyesine düşürüldüğünü de savunan Oktay, eksikliklerin ivedilikle tamamlanmasını istedi.

Cengiz Topel Hastanesi’nin yalnızca Lefke yöresine değil, tüm Güzelyurt İlçesine de hizmet verdiğine dikkat çeken Oktay, alt yapı çalışmalarının biran önce tamamlanmasını istediği ‘Lefke Aplıç Kapısı’nın da açılmasını talep etti.

Denktaş: Lefke’nin yeri ayrı

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise Lefke ve yöresinin her konu başlığındaki hükümetin çalışmaları hakkında bilgi vererek, ülkenin her ilçe ve beldesinin kendileri için önem arz ettiğini, ancak Lefke’nin yerinin çok daha ayrı tutulduğunu ifade etti.

Denktaş, yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 13:04
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110