Lefkoşa Açık Pazarı,19 Haziran’da yeni yerinde

banner37

LTB Başkanı Harmancı, Lefkoşa açık pazar esnafını bilgilendirdi

Lefkoşa Açık Pazarı,19 Haziran’da yeni yerinde
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Lefkoşa açık pazarı, 19 Haziran Cumartesi günü Özker Özgür Caddesi üzerindeki yeni yerinde açılacak. 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı dün, açık pazarın yeni yeriyle ilgili bilgilendirme yapmak için Lefkoşa açık pazar esnafıyla bir araya geldi.

Harmancı, 19 Haziran’da yeni yerinde açılması hedeflenen açık pazarın kuralları ve işleyişiyle ilgili pazar esnafına bilgi verdi, esnaf da aklındaki soruları yöneltip yanıt aldı.

Açık pazar esnafı, Lefkoşa pazarının cumartesi yoksa pazar mı kurulması konusunda fikir ayrımına düşerken, cumartesiyi tercih edenlerin ağırlıkta olduğu gözlemlendi.

Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli, yeni pazar yerinde yer sorunu olduğunu fakat sığmaya çalışacaklarını, fazla yer tutanların sayılarını azaltılacağını, 5 yer tutan pazarcıya 2 yer vererek sorunu çözmeye çalışacaklarını kaydetti.

Yeni pazarın 270-280 yerlik olduğuna işaret eden Garapli, ilk başta yerle ilgili sıkıntılar yaşanabileceğini, çünkü pazarda tezgah açan büyük manavlar, büyük kıyafetçiler olduğunu vurguladı.

“19 Haziran’da vatandaşları yeni pazarda karşılamak için hazırlıklarımız sürüyor” diyen Garabli, Lefkoşa’daki açık pazarın cumartesi kurulmasında kararlı olduklarını söyledi.

“Yer az, sığmaya çalışacağız”

Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı  kendilerine yeni yerle ve işleyişiyle ilgili bilgiler verdiğini belirterek, başkanın, yerin mimar ve mühendislerini tanıttığını, fakat yeni pazarın gerçek mimar ve mühendislerinin pazarcılar olduğunu söyledi.

Garabli, pazar yerini yaptıranın da, pazar yerinin Lefkoşa’da yapılmasını sağlayanın da, yürütenin de pazarcılar olduğunu savundu.

banner134
“Yer sorunumuz var ama sığışmaya çalışacağız” diyen Garabli, yüksek sayıda yer tutanların azaltılacağını, 5 yer tutan pazarcıya 2 yer vererek sorunu çözmeye çalışacaklarını kaydetti.

Yeni pazarın 270-280 yerlik olduğuna işaret eden Garapli, ilk başta yerle ilgili sıkıntılar yaşanabileceğini, çünkü pazarda tezgah açan büyük manavlar, büyük kıyafetçiler olduğunu vurguladı.

Yeni pazar 19 Haziran’da açılıyor

Garabli, yeni pazarın park yeri sorununun vakıflara ait olan bir yerle çözülebileceğini ama o yerin özele verildiğinin konuşulduğunu kaydetti.

Garabli, sorunun vakıflardan kaynaklandığının söylendiğini, bu sorunu belediye ile devletin çözeceğini düşündüklerini ifade etti.

“Cumartesinde kararlıyız”

Açık pazarın cumartesi ya da pazar günü mü kurulması konusunda pazarcının düştüğü fikir ayrılığını değerlendiren Garabli, Lefkoşa’daki açık pazarın cumartesi kurulmasında kararlı olduklarını söyledi.

Garabli, pazarcının artık ailesine de vakit ayırmak, pazar günleri onlarla dışarıya çıkmak, denize, pikniğe gitmek istediğini belirterek, pazarın cumartesi kurulmasına karşı çıkan esnafın, cumartesi günleri Güzelyurt pazarına da giden esnaf olduğuna dikkat çekti.

“Onlar için de alternatif vardır” diyen Garabli, cumartesi günü gelemeyecek olanların da salı günü stant kurabileceğini söyledi.

Garabli, pazarın hangi gün kurulacağı tartışmaları için başkanın her konuda olduğu gibi Açık Pazarcılar Birliği’ni muhatap alması gerektiğini bildirdi.

GUNLUKLER/090621/PAZARCI

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75