banner6

Lefkoşa çevreyolu iki aya kadar açılır

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, trafiğe büyük rahatlama getirecek projeyle ilgili müjdeyi verdi:

Lefkoşa çevreyolu iki aya kadar açılır
banner99

Ali CANSU

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Lefkoşa kuzey çevre yolunun çok kısa bir süre içerisinde trafiğe açılacak konuma geleceğini söyledi.

Yolun trafiğe açılması için yoğun çaba sarf edildiğini kaydeden Dürüst, ilk etapta yolun Lefkoşa- Girne ana yoluna olan bağlantısının yapılacağını belirtti. Şu anda yoldaki istimlâkler için kaynak yaratılmasını beklediklerini ifade eden Dürüst, uzlaşı yoluyla bunların çözüleceğini kaydederek, iki ay içerisinde yolu açmayı planladıklarını bildirdi.

Gönyeli çemberinin ilk etabı eylülde açılacak

Dürüst, Lefkoşa’da 11 tane kavşak projeleri olduğunu ve bunlardan öncelikle Gönyeli çemberinin birinci etabı olan kaçış yollarının yapılması kararı olduğunu söyledi.

Çalışmaların biraz ağır ilerlediğini gördüklerini ancak bunun kendilerinden kaynaklanmadığını ifade eden Dürüst, eylül ayı başında Gönyeli çemberi kaçış yollarının hizmete gireceğini belirtti.

Geriye kalan 11 kavşağın çizim ihalelerinin bittiğini kaydeden Dürüst, ikinci öncelikli yolun Haspolat’taki kavşak olduğunu belirterek, “Burada birçok okul vardır. Yüklenici firma, Hamitköy ile Gönyeli çemberi arasındaki yoldaki kavşakların çizimlerini yapıyor. Buralarda alt ve üst geçitler veya tasarısı değişecek kavşaklar da vardır” dedi.

Güzelyurt- Lefke anayolu 1.5 ay sonra

Güzelyurt- Lefke anayolunun Doğancı’ya kadar olan kısmını, 1.5 ay içerisinde trafiğe açmayı planladıklarını söyledi.

“Şu anda orada tüm korkuluklar takıldı. New Jersay’lerin çizilmesine başlandı. Orada çizgi levha ve bir kat aşınma payı dökülecek” diyen Dürüst, geçen gün yolu yerinde incelediğini de belirtti.

300 milyon TL’lik toplu ihale gerçekleştirildi

Girne- Lefkoşa anayolunun yenilenmesi ihalesinin bittiğini, ilgili firmaların belli olduğunu ve araçlarını Kıbrıs’a getirmeye başladıklarını söyleyen Dürüst, “Ayrıca, Karşıyaka- Lapta- Alsancak yolu, Girne Dağ yolu, Çatalköy- Girne yolu, Çatalköy- Alagadi- Esentepe- Bahçeli, Kaplıca- Tatlısu- Büyükkonuk’a olan yollar paket bir ihalede gerçekleştirildi” dedi.

Bu paket ihalesinin üçe bölündüğünü ve 300 milyon TL’ye mal olduğunu anlatan Dürüst, eylül ayı içerisinde bu paket projenin temellerinin atılacağını belirterek, Anavatan Türkiye’nin desteklerine teşekkür etti.

Dürüst, bakanlığın şu anda Ercan projesi ile uğraştığını, Büyükkonuk’ta yeni bir yol ihalesinin tamamlandığını ayrıca Bostancı- Akçay yolunun yapıldığını, bugün dökümüne başlanacağını belirtti. İhalesine bir hafta kalan Yedidalga- Gemikonağı ve Cengizköy yolunun 5-6 kilometrelik yol olduğunu anlatan Dürüst, Güvercinlik ile ilgili yolun da ihalesinin tamamlandığını söyledi. Dürüst, Alevkayası- Yayladağ ihalelerinin de tamamlandığını, ihalelerinin bir kısmının başladığını, “Yılbaşına kadar saydığım yolların açılışlarını yaparız diye düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 09:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104