Lefkoşa Devlet Hastanesi, kademeli olarak eski haline dönmeye başlıyor

banner37

Pandemi nedeniyle alınan tedbirler, devlet hastanelerimizdeki hizmetleri de aksattı. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde acil olmayan ameliyatlar ertelendi, servislerde değişiklik yapıldı. Bu da birçok vatandaşın mağduriyet yaşamasına neden oldu. Hastane Başhekimi Özyılkan, normal işleyişe geçmek için çalışma yapıldığını açıkladı:

Lefkoşa Devlet Hastanesi, kademeli olarak eski haline dönmeye başlıyor
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

Ülkemizdeki devlet hastaneleri Koronavirüs sürecinin yaşandığı bir yıllık süre içerisinde çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalırken, vatandaşlara sürdürülebilir bir sağlık hizmetini sunmakta da zorluk yaşadı.

Pandemi döneminden önce de sağlık sisteminin donanımlı olmaması, pandemi süreciyle birlikte bu sistemi daha zor duruma getirirken, vatandaşlar da çeşitli mağduriyetler yaşadı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, hastanenin kademeli olarak eski haline dönmeye başladığını açıkladı.

Özyılkan: Ameliyatlar ertelendi

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ülkenin en büyük hastanesi olduğunu ve ülkedeki birçok hastaneye de hizmetlerde bulunduğunu belirterek, pandemi sürecinde ulaşım sıkıntısının, hastaların kısıtlı cevap alma durumunun yaşandığını kaydetti.

Özyılkan, pandemi sürecinde hastaların da hastaneye tereddütlü geldiğini dile getirerek, öte yandan büyük bir sorunun yaşanmadığını, hastaların da ziyaretçilerin de PCR testleriyle geldiğini ifade etti.

Yoğunluğu azaltabilmek adına bu süreçte acil olmayan ameliyatların ertelendiğine işaret eden Özyılkan, estetik gibi ameliyatların ertelendiğini, çok acil olan ameliyatların ise gerçekleştirildiğini bu nedenle ameliyatları ertelenen hastaların mağduriyet yaşadığını anlattı.

banner134
Özyılkan, ülkemizde Koronavirüs salgınının başladığı bir yıl öncesinde Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nin henüz ortada olmadığı süreçte Ayaktan Tanı bölümünün Covid- 19 hastalarına yönelik hizmet verdiğini bildirerek, bu hastaların Nöroloji ile Göğüs ve Enfeksiyon bölümlerinde tedavi altına alınması nedeniyle diğer hastaların bu bölümlere gelemediğini, Nöroloji servisinin başka bir servise taşındığını anımsattı.

Özyılkan, Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nin tamamlanmasının ardından hastanedeki yoğunluğun azaldığını söyleyerek, Nöroloji ile Göğüs ve Enfeksiyon bölümlerinin normal hastalara hizmet verebilmesi için girişimlerin başlatıldığını, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin kademeli olarak eski haline dönmeye başladığını açıkladı.

Birinci: Pandemi sürecinden etkilenmedik

Girne Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Ceyhun Birinci, pandemi sürecinde hastane bünyesinde çalışan doktorlar ve hemşireler gibi bazı personellerin ve kendisinin Covid- 19 hastalığına yakalandığını belirterek, ancak hastane hizmetlerinin devam ettiğini kaydetti.

Hastanede gereken tedbirlerin alındığını dile getiren Birinci, hastaların hastaneye geldiğini ifade etti.

Birinci, son bir ay içerisinde doktorların gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı poliklinik hizmetinin durduğuna vurgu yaparak, hastaların mağduriyet yaşadığını ancak bu durumun da eylemin sona ermesiyle sonlandığını anlattı.

Birinci, pandemi sürecinin Girne Akçiçek Devlet Hastanesi’ni ciddi bir boyutta etkilemediğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75