banner6

Lefkoşa Hastanesi çöktü!

banner37

Lefkoşa Hastanesi çöktü!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Ülkenin merkez hastanesi konumundaki Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, dün sistemin çökmesiyle kilitlendi, hiçbir işlem yapılamadı, yüzlerce hasta mağdur oldu.

   Hastasına bakamayan, ilaç ve randevu veremeyen, hatta tahlil sonuçlarını dahi internet ortamında sunamayan hastanede dün sistem çöktü, hastanede tüm hizmetler durdu. Sorunun saatlerce sürmesi, köyden kentten muayeneye, tahlile ya da ameliyat için işlem yaptırmaya gelen hastaları ortada bıraktı ve sinirler gerildi…

    Hastanede bu tür sistem çökmesi sorununun çok sık yaşandığı biliniyor.

   Ülkedeki internet hızının düşüklüğü her alanda olduğu gibi şimdi de sağlık sistemini yavaşlattı.

   Genci yaşlısı, hastaneye gelen herkes sistemin çalışmamasından dolayı saatlerce beklemek zorunda kaldı ve eli boş evine döndü.

   Sistemin çökmesinden dolayı hastalar da, hastane çalışanları da sıkıntı yaşadı. Vatandaşlar, açıklama yapacak birini bulamadığı için işlemlerini yaptıramadan evlerine dönmek zorunda kaldı.

   KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, hastane sisteminde yaşanan sıkıntının internetten kaynaklı olduğunu söyleyerek, bunun zaman zaman tekrarlandığını ve bu sıkıntının İçişleri Bakanlığı’nın serverlerinden kaynaklı olabileceğini açıkladı.

   Yavaşlamanın mağduru olan vatandaşlar ise hastanede sistem arızası olduğunu bilmeden kan tahlili yaptırmak, rapor almak, ilaç yazdırmak ya da muayene olmak için hastaneye geldiklerini söyleyerek, yaptırmak istedikleri işlemleri yaptıramadan eve dönmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

   Randevu hattından hiçbir şekilde hizmet alamadıklarından da dert yakınan vatandaşlar Hiç kimseye ulaşma şansımız yok sadece ‘bekleyin’ ya da ‘şimdi gidin, yarın gelin’ cevapları alıyoruz” şeklinde konuştu.

Özyılkan: İnternetten kaynaklı sistem yavaşladı

   Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan, sistemde internetten kaynaklı bir yavaşlama yaşandığını ifade ederek, bu sıkıntının İçişleri Bakanlığı’nın serverlerinden kaynaklı olabileceğini açıkladı.

   Zaman zaman böyle sıkıntılar yaşandığını belirten Özyılkan, “Sıkıntı ne ise halledildi” şeklinde konuştu.

Vatandaş ne dedi?

Hüseyin Başaran

   “Ben bugün kemik taraması yapmak için hastaneye geldim ama maalesef sistemleri çöktüğü için bugün randevu yazamayız, başka gün gel dediler. Tahlil yaptırmak istedim, onu da yapamadım.  Doktorların randevuları 21’inden sonra açılacak dediler. Tahlili de, kemik taramasını da yaptıramadan eve geri dönüyorum. Hastanede böyle bir sistem arızası olduğunu bilmiyordum, uyarsa yarın yine gel dediler. Bu sıcakta ben yarın tekrar gelemem, çünkü yaşım seksen üç. Sıcak havalarda dışarı çıkmak benim içi kolay değil. Randevu hattını deneyin diyorlar ama ona da bağlanamıyoruz”.

Emine Yenen

   “Ben onkoloji hastasıyım, doktorumun benden istediği tahliller vardı. Bugün onları yaptırmak için gelmiştim hastaneye ama yaptıramadım, çünkü hem sistem yok dediler, hem de baktılar ki doktorum tahlilleri sisteme girmemiş. Tahlil vermek için aç karına geldim, öğlen oluyor, hâlâ karnım aç, en azından tahlillerim sisteme girilmiş olsaydı gelmişken tahlil vermiş olurdum. Bu tahliller doktorun benden istediği yıllık testler içindi, randevu sisteminden almaya kalksam hiç alamam zaten. Verdikleri o randevu hattını arayınca sadece müzik çalıyor, işlem yapamıyoruz. Bu ay onkoloji doktoruna randevum var, bu randevudan önce tahlilleri yaptırmış olmam lazım. Yarın gelsem acaba doktor tahlilleri sisteme girmiş olur mu, onu da bilmiyorum. Hiç kimseye ulaşma şansımız yok sadece ‘bekleyin’ ya da ‘şimdi gidin, yarın gelin’ cevapları alıyoruz”.

Ahmet Uçar

   “Benim sağlık raporu almam gerekiyor daha önce 6 kere geldim alamadım. Kurul bir tek pazartesi günleri 09.30-10.00 arası yapılıyor. Bundan önceki gelişlerimde de alamamıştım. Şimdi de sistem yok, yine alamıyorum. Taksicilik yapıyorum bu aksaklıklar yüzünden işimi de aksatmış oluyorum”. 

Çağlayan Baba

   “Ben sağlık raporu almak için Ruh ve Sinir Hastalıkları’na geldim ama sistemde sıkıntı var dedikleri için uzun süre beklemek zorunda kaldık. Bizim gibi bir sürü insan sırada birikti. Zamanımız kısıtlıydı, belge yetiştirmeye çalışıyorduk, bunun üstüne hastanede yaşanan sistemsel sıkıntı bizi mağdur etti”.

Nura Muhammed

   “Ben ilaç yazdırmak için geldim ama sistem yok yazdıramadım. Çocuklarımla geldim ama boşuna gelmişim. İlaç yazdıramadım zaten yazdırsam da hastanede ilaç bulamıyoruz ki. En basit ilaç olan Calpol bile burada yok, özel eczanelerden almak zorunda kalıyoruz. En son yazdırdığım ilaçlar için 300 TL ödedim. Bu parayı ödeyebilecek var, ödeyemeyecek insan var. Buna bir çare bulsunlar”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104