Lefkoşa Sanayi'de şimdi de park yeri sorunu başladı

banner37

Sanayi Dairesi, Organize Sanayi Bölgeleri Yasası kapsamında araçlarını veya eşyalarını kendi parselleri dışında muhafaza edenlere ceza kesmeye başladı. Lefkoşa Sanayi Bölgesi’ndeki esnaf ise, bu duruma tepki göstererek “Park yeri yok, biz ne yapalım?” diye sordu

banner87
Lefkoşa Sanayi'de şimdi de park yeri sorunu başladı
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Çevre kirliliği, alt yapı sorunu, düzensizlik ve yetki karmaşasıyla sık sık gündeme gelen Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde şimdi de park yeri sorunu baş gösterdi.

Sanayi Dairesi, değiştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Yasası’yla, kendilerine verilen ceza kesme yetkisini kullanmaya başladı.

Dükkânlarının önündeki arabaların ayrıca yine dükkânların önüne arabalarını park edenlere, park cezası kesilmesi esnafın tepkisine neden oldu.

Esnaf, otopark alanının camiye dönüştürüldüğünü, kendilerine de park yeri gösterilmediğini belirterek “Bize yol göstersinler. Şaştık kaldık. Müşteriye de gelme mi diyelim” dedi.

Sanayi Dairesi Müdürü Mehmet Envergil de, geçtiğimiz haziran ayında değiştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Yasası’yla Sanayi Dairesi’ne ceza kesme yetkisinin verildiğini belirterek, ülkedeki sanayi bölgelerinde hizmet veren esnafa defalarca bu yasayı anlattıklarını söyledi.

Bazı esnafın “Araçlarımızı nereye koyacağız” şeklinde sitemde bulunduğuna da değinen Envergil, “Bazı dükkânlar kendi parselleri dışında olan dükkânların önlerini bile işgal etti. Yasalarımıza göre kaldırımlar ve yollar halkındır. Eğer dükkânlarını büyütmeselerdi araçlarını park edecek yer bulabilirlerdi” dedi.

Envergil: Yasa bilmemek mazeret olarak kabul edilemez

Sanayi Dairesi Müdürü Mehmet Envergil, ülkemizde yasaları ve kuralları uygulamanın her zaman sancılı olduğunu belirterek, geçtiğimiz haziran ayında değiştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Yasası’na göre, Sanayi Dairesi’ne ceza kesme yetkisinin verildiğini ifade etti.

Envergil, söz konusu yasanın duyurulması için televizyonlarda kamu spotu yayınladıklarını, basına defalarca açıklamalarda bulunduklarını söyleyerek Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası işbirliğinde ülkedeki tüm sanayi bölgelerine el broşürleri dağıttıklarına dikkat çekti.

Envergil, “Yasa bilmemek mazeret olarak kabul edilemez” dedi.

Söz konusu yasanın haziran ayında meclisten geçtiğini, Bakanlar Kurulu’nun Sanayi Dairesi’nde görev yapan 16 personeli denetim memuru olarak atadığına vurgu yapan Envergil, ceza kesmeye haklarının olmasına rağmen inisiyatif kullanarak esnafa de defalarca sözlü olarak uyarıda bulunduklarını belirtti.

“Dükkânlarını büyütmeselerdi, araçlarını park edecek yer bulabilirlerdi”

Envergil, “Bir esnaf, aracını ve eşyalarını kendi parselleri içerisinde bulundurabilir. Ancak araçlarını veya eşyalarını kendi parselleri dışında muhafaza ederlerse onlara ceza kesmek kaçınılmaz olur. Denetim memurlarımız dün bazı esnafa ceza kesti. Çünkü söz konusu esnaflar daha önce defalarca uyarılmıştı” ifadelerini kullandı.

Bazı esnafın “Araçlarımızı nereye koyacağız” şeklinde sitemde bulunduğuna da değinen Envergil, “Bazı dükkânlar kendi parselleri dışında olan dükkânların önlerini bile işgal etti. Yasalarımıza göre kaldırımlar ve yollar halkındır. Eğer dükkânlarını büyütmeselerdi araçlarını park edecek yer bulabilirlerdi” dedi.

Yorgancı: Araçlarımızı park edecek yer bulamıyoruz

Yorgancı Garaj sahibi Ufuk Yorgancı, sanayi bölgesine yapılan cami alanının eskiden otopark olduğunu ifade ederek mevcut otoparkın camiye dönüştürülmesi nedeniyle araçlarını park edecek yer bulamadıklarını, bunun üzerine bir de ceza kesilmesinden dolayı mağdur olduklarını söyledi.

“Cami inşaatı başladı başlayalı artık müşterilerimiz bile araçlarını park edecek bir yer bulamıyor” diyen Yorgancı, söz konusu durumdan ötürü çok mağdur olduklarını dile getirdi.

Yorgancı, “Araçlarımızı park edecek yerimiz olmadığı için araçları dükkânımın önüne park ediyorum. Sanayi Dairesi yetkilileri, dükkânımın önünde bulunan bir aracıma, kaldırımın üzerinde olduğu gerekçesiyle 2 bin 620 TL ceza kesti. Eğer aracım yolun içinde olsaydı bir şey demeyecektim. Ama benim park ettiğim yer dükkânımın önü ve üstelik burada kaldırım diye de bir şey yok. Bu durum artık canımıza tak etti” ifadelerini kullandı.

Sarı: Park edecek yer olmadığı için ceza kesilmesi kabul edilebilir değil

Cemal Sarı Oto Tamiri sahibi Cemal Sarı, cami inşaatının olduğu alanın eskiden otopark olduğunu belirterek, caminin normalde bankaların olduğu alana yapılmasının planlandığını, ancak söz konusu alanın uzak olduğu gerekçesiyle caminin otoparkın olduğu alana inşa edildiğini kaydetti.

Sarı, söz konusu otoparkın camiye dönüştürülmesi sebebiyle araçlarını park edecek bir yer bulamadıklarını dikkat çekerek, bu durumdan dolayı mağdur olduklarını ifade etti.

Sarı, “Bana aracımı dükkânımın önüne park ettiğim için 2 bin 620 TL ceza kestiler. Bana aracımı park edebilecek bir alan göstersinler ve oraya park edeyim. Müşterilerimiz kendine park yeri bulamıyor. Bu durumdan dolayı da çok müşteri kaybımız oldu. Bana arabamı park edecek yer göstersinler iki katı ceza ödemeye bile razıyım. Ama park edecek bir yer olmadığı için ceza kesilmesi kabul edilebilir değil” dedi.

Özkalp: Önce sanayinin sorunlarını çözsünler

Cemal Sarı Oto Tamiri Çalışanı Simge Özkalp de, eskiden cami inşaatının yapıldığı alanda otopark bulunduğunu, ancak şimdi otoparkın camiye dönüştürülmesiyle araçlarını park edecek bir alan kalmadığını dile getirdi.

İşyerinin olduğu sokağın üzerinde eskiden üç tane otoparkın bulunduğuna dikkat çeken Özkalp, “Bu otoparkları yedek parça satıcıları işgal etti. Bu nedenle de onları kullanamıyoruz. Bizim otoparkımızı da cami yaptılar şimdi hiç yer bulamıyoruz” dedi.

Özkalp, şöyle dedi:

“Sanayi Dairesi yetkilileri bir aracımıza kapının önünde olduğu gerekçesiyle ceza kesti ve bize ‘kapasiteniz dört araçsa, o sayı kadar araç alacaksınız’ dediler. Bizim gelirimizi kısıtlamaya çalışıyorlar. Normalde yolda kalan bir vatandaş bizi aradığında biz kendisine çekici yollar, aracını buraya getirtiriz. Vatandaşa ‘kusura bakmayın park edecek yerimiz yok’ deyip yardımcı olmayalım mı”.

Sanayi Bölgesi’ndeki yolların altyapısının olmadığını, her yağmur sonrasında yolların sular altında kaldığını, düzenli şekilde çöp ve moloz toplama işlemi yapılmadığını ve sanayi atıklarını atacakları bir alanın da bulunmadığına dikkat çeken Özkalp, “Önce Sanayi Bölgesi’ndeki sorunları çözsünler, sonra bize karışsınlar” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75