Lefkoşa Surlariçi kaderine terk edildi

banner37

Lefkoşa Kafesli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, geçtiğimiz günlerde nemden dolayı yıkılan tarihi surların ardından KIBRIS’a konuşarak tarihi bölgenin unutulmuşluğuna ve yok oluşuna dikkat çekti:

Lefkoşa Surlariçi kaderine terk edildi
banner99

“SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANAN BİR BÖLGE”… Surlariçi’nin siyasiler tarafından yıllarca bulgur pirinç dağıtarak oy aldıkları bir bölge haline geldiğini iddia eden Eminoğlu, bölgede yaşayan insanların kaderine terk edildiğini ve kimsenin ilgilenmediğini söyledi.

OYUN PARKINDA UYUŞTURUCU TEHLİKESİ… Sınır bölgede bulunan ve kullanılamaz durumda olan oyun parkında uyuşturucu alışverişi olduğunu, hatta kullanıldığını iddia eden Eminoğlu, ciddi önlem alınmadığı takdirde gençlerin uyuşturucu batağından kurtulamayacaklarına dikkat çekti.

TARİHİ HAMAM ÇÖPLÜĞE DÖNÜŞTÜ… Bölgede tarihi eser olarak, Eski Eserler ve Müzeler kapsamında bulunan Tandi’nin Hamamı turizm rehberinde bulunmasına rağmen çöplük içinde. Gelen turistler tarihi hamamla değil, çöplükle karşılaşıyor.

Serap ŞAHİN

Hüseyin Eminoğlu Surlariçi’nde bulunan Kafesli Mahallesi’nde 25 yıldır muhtar olarak görev alıyor.


Geçtiğimiz günlerde nemden dolayı yıkılan tarihi surların ardından KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Eminoğlu, birçok tarihi barındıran bölgenin unutulmuşluğuna ve yok oluşuna dikkat çekti.


Eminoğlu, unutulmuşluğu ve terk edilmişliği ile Surlariçi’nin siyasiler tarafından sadece seçimden seçime hatırlandığı bir bölge olduğunu ifade ederek, bölgede yaşayan insanların kaderine terk edildiğini ve kimsenin ilgilenmediğini söyledi.


Bölgede bulunan ve büyük bir mücadele ile yapılan oyun parkının ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı kullanılamaz halde olduğunu belirten Eminoğlu, son bir aydır Mehmet Harmancı’yla yaptığı temaslar sonucunda parkın yenilenme sözünü aldıklarını ve ağır da olsa çalışmaların başlatıldığını belirtti.


Bölgede ilgisizlikten dolayı kullanılamaz duruma gelen oyun parkının sınırda olması nedeniyle Rum tarafından gelen uyuşturucu ile beslendiğini iddia eden Eminoğlu, durumdan polisin ve askerin de bilgisi olmasına rağmen bölge gençlerinin oyun parkında uyuşturucu kullandığını iddia etti.


Surlariçi yapılandırma projesinin hep gündemde olduğunu ancak ciddi anlamda bir çalışma yapılmadığını belirten Eminoğlu, ciddi anlamda ilgilenilmezse büyük boyutlarda sıkıntı yaşanacağını vurguladı.


Bölgede bulunan sorunlardan birinin de üçüncü uyruklu vatandaşların yoğunluğu olduğunu belirten Eminoğlu, öğrenci adı altında gelen Pakistan uyrukluların işçi olarak kaldıklarını iddia etti.


Okuldaki öğretmenlerin gayretine rağmen eğitim alanında Atatürk İlkokulu’nun geride kaldığını ifade eden Eminoğlu, bölgenin ekonomik ve sosyal sıkıntısının eğitime de yansıdığına işaret etti.

“Siyasilerin bulgur, pirinç dağıtarak oy aldıkları bir bölge haline geldi”


 


Siyasilerin Surlariçi’ne yıllarca bulgur pirinç dağıtarak oyları alınan bir bölge haline geldiğini ifade eden Eminoğlu sözlerine şöyle devam etti:


“Esasında çok değerli bir bölge ama bunun değerini yetkililer ve Kıbrıs Türk halkı bilmiyor. Bakılması ilgilenilmesi gereken tarihi bir yerdir. Maalesef şu anda böyle bir görüntü yok. Var olan görüntü şu anda terk edilmiş. Sanki de uçaklar tarafından bombalanmış gibi yıkık evler, terk edilmiş binalar, terk edilmiş tarihi eserler ve oyun parkımız.”


Büyük bir mücadele ile yapılan oyun parkının ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı kullanılamaz halde olduğunu belirten Eminoğlu, son bir aydır Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’yla yaptığı temaslar sonucunda belediyenin içinde bulunan mali krizi de göz önünde bulundurarak parkın yenilenme sözünü aldıklarını ve ağır da olsa çalışmaların başlatıldığını belirtti.

“Kıbrıs Türk halkı Surlariçi’ni öcü olarak görüyor”


 


Zaman zaman Surlariçi’nde üzücü olayların da yaşandığına işaret eden Eminoğlu, sözlerine şöyle devam etti:


“Bunu acı duyarak söylüyorum ki parkta şu anda uyuşturucu var. Bu parkın sınırda olması nedeniyle Rum tarafından gelen uyuşturucu ile beslenmektedir. Durumu polis ve asker de biliyor. Geleceğimiz olan gençleri uyuşturucu batağının içine göz göre göre bırakıyoruz. İlgili ve yetkililer çare bulmaya çalışıyor ama 3 ay sonra yakalanan şahıs aynı mahallede tekrar geziyor. Bu konuda ciddi bir potansiyel var ve gençlerimiz gidiyor. Atatürk’ün de dediği gibi gençlerimizi emanet ettiğimiz bu ülkeye gelecek açısından ben endişe duymaktayım. Çünkü uyuşturucu yaşı maalesef ilkokula kadar düştü. Polis tedbir alıyor ancak polisiye tedbir. Çok ciddi anlamda çözüm olmalı. Bu bölge sınır bölgesi olduğu için kapısı KKTC’ye penceresi ise yeşil hata ait. O zaman biz hangi kaçakçılığı önleyebiliriz? Burası tamamen köstebek yuvası haline geldi. Bölge güvenliği açısından sıkıntılar var. İnsanlar bölgedeki durumu bildiği için burası dışlanıyor. Kıbrıs Türk halkı Surlariçi’ni öcü olarak görüyor.”

banner134
“Surlariçi yapılandırma projesi lafta bir durum”


Surlariçi yapılandırma projesinin hep gündemde olduğunu ancak ciddi anlamda bir çalışma yapılmadığını belirten Eminoğlu, yıllardır Türkiye’den ve buradan siyasilerin gelerek inceleme yaptığını ve bir değişikliğin olmadığının altını çizdi.


Surlariçi’nin sosyal ekonomik yapısını iyileştirme ve kurtarma adına muhtelif bakanlıklardan oluşan bir komitenin oluşturulmasından yana olduğunu belirten Eminoğlu, ciddi anlamda bu konuya değinilmezse büyük boyutlarda sıkıntıyla karşı karşıya kalınacağını vurguladı.


Eminoğlu sözlerine şöyle devam etti:


“Surlariçi olarak hisarıyla, mahallesiyle, surlarıyla ve halkıyla tam bir unutulmuşluğu yaşıyoruz. Surlariçi bana göre KKTC sınırları dışındadır. Bunun birçok nedeni var. Siyasi parti olgunluğundan Surlariçi bir köşede tutuldu. Pirinçle, bulgurla ya da parayla oyları satın alınan bir bölge olarak görüldü ve dışlandı. Bütün siyasi partiler bunu yaptı. Aslında bu insanları sevmiyorlar. Sahip çıkılması gerekir. Bu bölgede sosyal yardım alan aileler var. Devlet sadece aylık veriyor ama denetleme yok. Örneğin burada sosyal yardım alan bir kadın var. Çocuklarını eve kilitleyip kumara gidiyor. Sosyal yardım anlayışı bu olmamalı. ‘Al parayı o kadar ben karışmam’ şeklinde davranılmamalı. Denetim ve ilgilenen bir merci yok. O yüzden Surlariçi’nin neresini tutarsanız elinizde kalır.”

“Ramazanda iftar çadırı kurulmasına, seçimde yiyecek dağıtılmasına karşıyız”


Eminoğlu, Surlariçi’nde yoksul ve ihtiyaçlı insanların var olduğunu ancak bu insanlara Ramazan’dan Ramazan’a iftar çadırı kurulmasına, seçimden seçime yiyecek dağıtılmasına karşı olduğunu belirtti.


Yardım yapılmak isteniyorsa tespit edilen ailelere sosyal yardım adı altında makarna, bulgur değil de, ayda belirlenen x marketle anlaşılarak alkol sigara hariç limitli kart çıkarılması önerisinde bulundu.


Eminoğlu, gıda yardımı götürülen evdeki çocukların bu şekilde onurlarının kırıldığını ve yaralı bir genç neslin yetiştiğine dikkat çekti.

“Tarihi hamam çöplük içinde”


Bölgede tarihi eser olarak, Eski Eserler ve Müzeler kapsamında bulunan Tandi’nin Hamamı turizm rehberinde bulunmasına rağmen içinde bulunan çöplerden dolayı kullanılamaz durumda.


Turistin gelip hamamın içindeki çöplüğü gördüğünü belirten Eminoğlu, 2002 yılında TC Elçiliği’ne hamamın restorasyonu için başvuru yaptığını ve gelen cevapta 1,5 trilyon para gerektiğini ancak böyle bir paranın olmadığını tekrar görüşüleceği yanıtını alındığını belirtti.


Eminoğlu, daha sonra gelen cevapta ise özel mülk olduğu için TC Elçiliği’nin yatırım yapamayacağı yanıtını alındığını ifade etti.


TC Elçiliği’nden gelen yanıt üzerine Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne gidildiğini ve “bütçemiz yok” yanıtı alındığını belirten Eminoğlu, “Trajikomik bir durum. Turist bekliyoruz ama eserlerimiz yıkılmış ve eski binalar terk edilmiş durumda. İnsanlarımız gidiyor, tarih gidiyor, geçmiş gidiyor, gelecek gidiyor. Bir tsunami aldı hepsini götürüyor ve ne tarih bıraktı geriye ne de gelecek bıraktı” İfadelerini kullandı.

“Üçüncü uyruklu vatandaşların yoğunluğundan bölge halkı şikâyetçi”


Bölgede bulunan sorunlardan birinin de üçüncü uyruklu vatandaşların yoğunluğu olduğunu belirten Eminoğlu, öğrenci adı altında gelen Pakistan uyrukluların işçi olarak kaldıklarını iddia etti.


Durumdan bölge halkının rahatsız olduğunu belirten Eminoğlu, alkol alarak toplu halde sokak ortasında gürültü yapıp, kavga ettikleri iddiasında bulundu.


Hafta sonu daha da kalabalık hale gelen üçüncü ülke vatandaşlarının ciddi bir şekilde denetlenmesi çağrısında bulundu.

“Bölgenin ekonomik ve sosyal sıkıntısı eğitime de yansıyor”


Eğitim alanında da Surlariçi’nin sıkıntısı olduğuna değinen Eminoğlu bölgede bulunan Atatürk İlkokulu’na birçok ailenin çocuğunu göndermek istemediğini belirtti.


Okuldaki öğretmenlerin gayretine rağmen eğitim alanında Atatürk İlkokulu’nun geride kaldığını ifade eden Eminoğlu, bölgenin ekonomik ve sosyal sıkıntısının eğitime de yansıdığına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75