banner6

Lefkoşa terminal esnafı sinek avlıyor

banner37

Lefkoşa’daki açık pazarın merkez binasına taşınması, terminal esnafını iş yapamaz hale getirdi. Terminal esnafı, bölgenin canlanması için etkinlikler düzenlenmesini istiyor

Lefkoşa terminal esnafı sinek avlıyor
banner151

Ahmet UÇAR

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) girişimleriyle açık pazarın Lefkoşa Otobüs Terminali’nden kaldırılarak Merkez Lefkoşa binasına taşınmasının ardından zaten zar zor ayakta duran terminal esnafı, iş yapamaz noktaya geldi.

Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik kriz, dövizin yükselmesi, art arda yapılan zamlarla zor günlerden geçmekte olan terminal esnafı, iş yapabilmek için hafta sonunu beklerken, açık pazarın terminal bölgesinden kaldırılmasıyla büyük darbe yemiş oldu.

KIBRIS’a konuşan Lefkoşa Otobüs Terminali esnafı, açık pazarın terminalde olduğu dönemlerde iş yapabilmek için hafta sonunu beklediklerini anımsatarak, açık pazarın kaldırılmasıyla hafta sonları dükkanlarını kapatmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Esnaf, eskiden askerlerin çarşıya çıkmasıyla ve açık pazar sayesinde az da olsa iş yaptıklarını dile getirerek, hem askerlerin çarşıya çıkışının durması, hem de pazar yerinin değişmesiyle darbe yediklerini ifade etti. Esnaf, terminal bölgesinin canlanması için belediyenin haftada bir etkinlikler düzenlemesini talep etti.

Esnaf ne dedi ? Esnaf ne dedi ?

Süleyman Anlar:

“Terminal bölgesinde normalde hafta içi iş olmuyordu. Pazar günleri kurulan açık pazarla az da olsa satış yapıp kendimizi kalkındırıyorduk, bütçe olarak az da olsa rahatlıyorduk. Açık pazarın bu bölgeden kaldırılması bizi inanılmaz derecede etkiledi. İşler yüzde 60, yüzde 70 düştü. Eskiden burada açık pazar olduğunda, haftanın açığını bir şekilde karşılıyorduk. Açık pazarın gitmesiyle buralar bomboş kaldı. Buradaki esnaf unutuldu, pazar günleri artık dükkanı kapatmak zorunda kalıyorum, çünkü kimse yok. Pazar günleri terminalde in- cin top oynuyor. Zaten zamlar aldı başını gidiyor, bir de açık pazarın yerinin değiştirilmesi, bize tam darbe vurdu. Açık pazar başka bölgeye gitti ama terminal bölgesinde haftada bir iki etkinlikler yapılmasını istiyoruz. Bu etkinliklerle açık pazarla birlikte kaybettiğimiz müşteri potansiyelini az da olsa belki geri kazanabiliriz. Burası biraz canlansın istiyoruz.  Belediyenin bunları bir şekilde görmesi lazım. Oradaki pazarcılar da çok şikayetçi, burası merkez olduğu için herkes gelebiliyordu. Belediyemizin bir an önce bir çare üretmesi lazım”.

Selma Gözübüyük:

“Pazarın gitmesiyle buradaki esnaf bitti, tükendi. İşler aşırı derecede düştü. Açık pazarın başka yere taşınması halk için de, bizim için de kötü oldu. Açık pazarın terminalde kurulduğu zamanlar da işler pek iyi değildi ama hafta sonu az da olsa iş yapıyorduk, şimdi onu da kaybettik. Burayı canlandırmak için haftada bir farklı organizasyonlar yapılmalı. Hafta sonu burası bomboş kaldı”.

Mehmet Aldemir:

“Açık pazar, terminaldeki esnafa bir canlılık veriyordu. Bu dükkanlar hep belediyeye ait. Belediye, açık pazarı başka yere taşıyarak hem kendine, hem bize darbe vurdu. Şimdi yeni pazar yerine giden vatandaşlar, hatta esnaf bile memnun değil. Terminal, insanlara ulaşım açısından yakındı. Herkes, buraya evinden gelebiliyordu. Artık vasıtası olmayan insanlar yeni pazar yerine gidemiyor, nasıl gidecek? Açık pazarın başka yere taşınmasıyla en büyük darbeyi biz yedik. Eskiden hafta sonu iş yapardık, artık o da bitti. Eskiden cumartesi günü askerler çarşıya çıkardı, o şekilde iş yapardık, şimdi askerler de çıkamıyor, cumartesi gününü kaybettik. Pazar günleriyse açık pazar kurulurdu, bir şekilde satış yapardık, Pazar yerinin başka yere taşınmasıyla onu da kaybettik. Cumartesi, Pazar terminal esnafı için yok oldu. Terminal bölgesinin canlanması için inşallah bir şeyler yaparlar. Eskiden iş yapmak için cumartesi ve pazar günlerini beklerdik şimdi zarar yapmamak için dükkanları açmıyoruz”.

Mehmet Şah:

“Açık pazarın Lefkoşa Otobüs Terminali’nden kaldırılmasıyla işlerimiz düştü. Eskiden pazara gelenler bizden alışveriş yapardı, şimdi satışlar azaldı. Bir zamanlar sokak basketbolu ve ralli gibi etkinlikler yaparak burayı canlandırmaya çalıştılar ama esnaf beklediğini bulamadı. Haftada bir yapılacak etkinliklerle düzgün iş yapmak mümkün değil”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110