Lefkoşa ve Girne’de 642 kamera izlemede

banner37

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi, kamuya açık alanlarda suçun önlenmesi ve güvenliğin sağlanması amacıyla, polis teşkilatının önemli bir yükünü sırtladı. Kameralar, trafikteki araç evrak takibi ve sürücü hatalarını da tespit ediyor

Lefkoşa ve Girne’de 642 kamera izlemede
banner99

Doğan SAMER

Polis Genel Müdürlüğü bünyesindeki Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) Lefkoşa ve Girne’de 7 gün 24 saat kayıt alıyor.

Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri, kamu yararı ve bunun yanı sıra halkın huzur ve güvenliği için kamuya açık alanlarda suçun önlenmesi ve güvenliğin sağlanması amacıyla, polis teşkilatının önemli bir yükünü sırtladı.

Sadece iki şehirdeki 642 kamerayla birçok alanda polise kolaylık sağlamaya başlayan sistem, trafikteki araç evrak takibi ve sürücü hatalarını tespit etmeye de başladı.

Kayıp olduğu bildirilen, aranan zanlılar ve trafik suçları gibi birçok alanda polis teşkilatının yükünü hafifleten sistem, henüz kısa süredir devrede olmasına rağmen birçok konuda başarıya ulaştı.

Polis Genel Müdürlüğü İletişim Bilgi İşlem Müdürü Erdal Şanlıdağ, Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri hakkında bilgi verdi, sistemin tam olarak nasıl işlediğini ve ne gibi durumlarda kritik önem arz ettiğinden bahsetti.

İlk olarak proje hakkında uzun zamandır çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Şanlıdağ, 3 Ekim 2018 tarihinde yürürlüğe giren 31/2018 sayılı Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Yasası çerçevesinde 11 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Lefkoşa ve Girne ilçelerinde kurulumun başlatıldığını söyledi.

Şanlıdağ, ilk olarak sistemin Lefkoşa ve Girne’de kurulmasının sebebinin alt yapının daha uygun olması, bu şehirlerin daha kalabalık olması, suç potansiyellerin daha fazla olması ve turizm için önemli şehirler olmasından dolayı olduğunu belirtti.

Projenin 6 Eylül 2021 tarihinde tamamlandığını aktaran Şanlıdağ, Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri’nde iki bileşen olduğunu, bunlardan birinin görüntüleme yani canlı görüntülerin çekildiği, bir tanesinin de elektronik denetleme sistemi olduğunu aktardı.

Şanlıdağ, şubenin şuan 7/24 kesintisiz görev yaptığını, sistemin alt yapısının tamamen fiberoptik kablolarla döşendiğini, bu sebeple kesintisiz en uçtaki kameralara kadar erişildiğine işaret etti.

Halk arasında görüntülere birilerinin erişebileceği ve kameraların özel hayatı ihlal edeceği gibi birçok konuda endişe olduğunun hatırlatılması üzerine Şanlıdağ, “Bu konuya vereceğimiz net cevap şudur; Tamamen kapalı bir sistemdir, hiçbir polis sistemiyle de bağlantısı yoktur. Görüntüler KGYS de depolanır. Canlı görüntüler 90 günlük kayıt tutuyor, 90 gününü tamamlayan görüntüler siliniyor. Ancak görüntülerin suçla alakası varsa mahkemeye götürüleceği için her zaman tutulur. Bir yasa çıkarıldı ve Kent Güvenlik Yasası çok net hükümler sunuyor. Herkesin içi rahat olsun” dedi.

banner134

“İki şehirde 624 adet kamera var”

Şu an Lefkoşa ve Girne’de kurulumu tamamlanan 642 kamera olduğunu açıklayan Polis Genel Müdürlüğü İletişim Bilgi İşlem Müdürü Erdal Şanlıdağ, bu kameralardan 390’ının Lefkoşa’da, 252 tanesinin ise Girne’de olduğunu söyledi.

Şanlıdağ, hedeflerinin tüm suçlarla ilgili denetimin yapılması olduğunu söyledi.

Ayrıca bu kameraların kırmızı ışık ihlali ya da radar görevi yapmadığının altını çizen Şanlıdağ, “Bu sistemle daha çok araçların seyrüsefer, muayene, sigorta gibi evrak eksikliği kontrol ediliyor. Suç işlediği görülen veya evrak eksiği olan aracın sürücüleri trafik bölümüne sevk edilerek hakkında cezai işleme gidilecek” şeklinde konuştu.

“Zanlı kaçtı KGYS gördü”

Öte yandan geçtiğimiz hafta Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybettiği 4 kişinin de yaralandığı korkunç trafik kazasında kazaya karışan ve aracını bırakıp bölgeden kaçan sürücüyü,  Kent Güvenlik Yönetim Sistemi kameraları kaçtığı anları anbean gördü, koşarak gittiği bölge polis ekiplerine bildirilerek kısa sürede yakalanması sağlandı.

Hizmet vermeye başladığı günden bu yana birçok konuda başarılı sonuçlara ulaşan KGYS, ilk önemli olayda da görevini yerine getirdi.

Şanlıdağ geçen haftaki olayla ilgili, “Ölümlü kazada aracını bırakıp kaçan sürücünün görüntülerini o an polis arkadaşlarla paylaştık. Hemen hemen kamera sistemi ilk görevlerinden birini yaptı. Kameralardan ilk kazayı gördük, ardından sürücünün arabasını bırakıp koşturduğu bölgeyi gördük. Hepsini polis arkadaşlara bildirdik” dedi.

Şanlıdağ, kameraların gece görüşlerinin olduğunu ve görüntü kalitesi konusunda çok başarılı olduğunun altını çizdi.

“Toplamda 143 direk montajı yapıldı”

Toplamda 5 tip kamera şeklinin olduğunu söyleyen Şanlıdağ, bu kamera tiplerinin yolun şekline göre montelendiğini belirtti.

Lefkoşa ve Girne’de 143 adet direk montajı yapıldığını belirten Şanlıdağ, şu bilgiyi verdi:

Şehrin giriş ve çıkışlarını gözeten, kalabalık alanlar, suç işleme potansiyeli büyük bölgeler olarak gerekli yerleri belirledik. Lefkoşa’da bu şekilde 31 tane bölge vardır,Girne’de de 29 bölge. Bu bölgelerde suçların yoğunluğu ve kaçış olduğu bölgeler. Kamera monteleme işlemini kafamıza göre yapmadık. Biz suçları inceledik nerede olduğuna baktık, suçlunun nerelerden kaçabileceğine baktık. Bir suçlunun nerelerden Lefkoşa veya Girne’yi terk edebileceğini inceledik. Anlayacağınız burada muazzam bir bilgi birikim, muazzam bir mühendislik işi var. Bizim için plan-program-montaj işlemini halletmek 2 yıldan fazla zaman aldı”.

15 sivil hizmet görevlisinin bu merkez için istihdam edildiğini söyleyen Şanlıdağ, ayrıca 1 subay ve 3 çavuşun merkezde görev yaptığını belirtti.

Merkezde 5 vardiya uygulandığını söyleyen Şanlıdağ, bir günde ortalama 5 kişininçalıştığını aktardı. Şanlıdağ, merkezdeki çalışanları ASELSAN’ın eğittiğini de vurguladı.

“Hedefimiz tabiki suçun azaltılmasıdır” diyen Şanlıdağ, ilk etapta suçların artabileceğini çünkü görülmeyen, ihbar edilmeyen suçların görülmeye başlanacağını söyledi.

Şanlıdağ, hedeflerinin uzun vadede suçları azaltmak ve en önemlisi suça müdahaleyi en hızlı seviyeye getirmek olduğunun altını çizerek, “Sistem sayesinde polis daha hızlı müdahale edecek, polis suçluyu daha kolay ve hızlı yakalayacak. Çünkü polisimiz KGYS olmadan iğneyle kazıyarak suçlu arıyordu” şeklinde konuştu.

Tüm kameraların kesintisiz izlenemeyeceğini söyleyen Şanlıdağ, “642 adet kameranın izlenmesi hemen hemen imkansız” dedi.

Her sabah görevlendirme olduğunu ve buna göre o gün yoğunluğun olacağı bölgelerin özellikle izlendiğini aktaran Şanlıdağ , “Bizim arkadaşlara ilettiğimiz veya onların bize ilettiği sonuçlandırılmamış bir olay yok. Tüm ülkenin merkezi Polis Genel Müdürlüğü’nde olacak. Tek bir merkezden tüm kontroller yapılacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88