Lefkoşa'da gergin miting

banner37

Sendikal Platform’un aldığı karar doğrultusunda bugün ada genelinde grev ve miting yapıldı.

Lefkoşa'da gergin miting
banner8

Osman KALFAOĞLU / CANLI

19:58 - Öğretmenin kaburgası zedelendi

KTÖS Yönetim Kurulu üyesi Kemal Güçveren'in kaburgasının kırıldığı şüphesiyle kaldırıldığı hastanede yapılan tetkiklerde kırık tespit edilmedi. Yapılan tetkiklerde Güçveren'in kaburgasınma zedelenme olduğu ortaya çıktı. 

14:45 - Eylem sona erdi

Gözaltına alınan eylemcilerin serbest bırakılmasının ardından Başbakanlık önündeki eylem sona erdi.

14:24 - Kaburgası kırılan öğretmenin ismi açıklandı

Başbakanlık önünde yaşanan arbede sırasında kaburgası kırılan öğretmenin ismi belirlendi.

banner134

Yapılan açıklamaya göre, KTÖS Yönetim Kurulu üyesi Kemal Güçveren’in arbede sırasında kaburgasının kırıldığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

14:10 – Eylemciler serbest bırakıldı

Yaklaşık 1 saat önce gözaltına alınan 3 eylemci az önce serbest bırakıldı. Eylemciler hakkında dava okunmayacağı bildirilirken, yaralanan 7 polis hakkında polisin şikâyetçi olacağı öğrenilirken kimden şikayetçi olacağı ise bilinmiyor.

13:43 - Tunçtaşlı: 3 polis yaralı şu an hastanede

Başmüfettiş Rüstem Tunçtaşlı eylemcilere yaptığı açıklamada şu anda 3 polisin başından yaralanarak hastaneye götürüldüğünü ve tedavilerinin devam ettiğini bildirdi.

Ayrıca, yapılan açıklamada, gözaltında olan 3 kişinin ifadelerinin alınmalarının ardından sağlık kontrolü için hastaneye götürüleceği de bildirildi

Öte yandan Polis Basın Subaylığı’ndan KIBRIS’a yapılan açıklamada toplam 7 polisin yaralı olduğu, 3 tanesinin müşahede altında olduğu ve diğer 4’ünün ayakta tedavi edildiği bildirildi.

13:16 - Bir öğretmenin kaburgası kırıldı

Eylemde yaşanan arbede sırasında bir öğretmenin kaburgasının kırıldığı ifade edilirken, gözaltına alınanların isimleri de açıklandı.

Gözaltına alınan eylemcilerin isimler, şöyle: Davita Günbay, Faika Deniz Paşa, Havva Güleş

Eylemciler, Başbakanlık içinde bulunan Polis güvenlik noktasında bekletilirken, birazdan serbest bırakılması bekleniyor.

13:08 - Eylemciler sendikalara tepkili

Başbakanlık önünde eylemlerine devam eden eylemciler, sendikacılara tepkilerini dile getiriyorlar. Eylemciler, eylem alanını terk eden sendikacılara “bizi burada yalnız bıraktılar” şeklinde sitemde bulundu.

13:06 - Polisin muamelesinden şikayetçi olunuyor

Bir eylemci polisin eylemcilere muamelesinden şikâyetçi olmak için Başbakanlık binasının içindeki polis merkezine gitti.

12:55 - Üç kişi gözaltına alındı

Polis yaşanan arbedenin ardından 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin 3'ünün de kadın olduğu da öğrenildi.

Şu sıralarda polis ile eylemciler arasında müzakere yapılıyor... Polisin gözaltına aldığı kişileri azarladığı gözlemlenirken, basın binanın dışına çıkarıldı. Protestocular polislerden birinin kelepçeyi yumruğuna geçirip eylemcilere vurduğunu iddia etti.

12:48 – Polis şiddet kullanmaya başladı

Polis ekipleri, Başbakanlık önündeki liselileri almak isteyince eylemciler ve Polis arasında arbede yaşandı. Bunun üzerine polis ekipleri şu sıralarda eylemcilere karşı şiddet kullanmaya başladı.

Polis, eylemcileri geriye doğru ittirerek kaldırıma kadar gitmelerine neden oldu. Bu arada bir polisin hafif şekilde başından yaralandığı gözlemlendi. Ambulans olay yerinde...

12:30 - Sloganlar ve türküler…

Oturma eylemine devam eden eylemciler, “Hüseyin Pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım” şeklinde sloganlar atmaya devam ederken bir grup da “Çav Bella” okuyor…

Bu arada, itişme sırasında bir polisin protestoculardan birinin dudağını yanlışlıkla patlattığı ve ardından eylemciye sarılıp özür dilediği de gözlerden kaçmadı.

12:22 - Öğrenci serbest bırakıldı

Başbakanlık önündeki eylemde gözaltına alınan öğrenci az önce serbest bırakıldı.

12:19 - Sendikal Platform eylemi sonlandırdı

Sendikal Platform, polisin yaptığı uyarıların ardından eylemi sonlandırma kararı aldı. Öte yandan eylemcilerden bir grup eylemlerine devam ederek, Başbakanlık önünde oturma eylemine başladı.

Polis, kalan eylemcilerle süreci müzakere ediyor ve kalabalığın dağılmasını istiyor. Eylemde "katiller halka hesap verecek" sloganları atılıyor.

12:04 - Bir öğrenci gözaltına alındı

Başbakanlık önündeki eylemde tansiyon her geçen saniye artmaya devam ediyor. Yaşanan arbedenin arasında kalan bir kişi, fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan bir öğrencinin de gözaltına alındığı gözlemlendi. Gözaltına alınan öğrencinin kimliği ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

11:59 - Çevik kuvvet devrede

Eylemde tansiyonun yükselmesiyle birlikte, Başbakanlık arkasında hazır bekleyen Çevik Kuvvet ekipleri olay yerine çağrıldı. Polis eylemcilere yaptığı uyarıda “eylemciler polisin üzerine gitmeye devam ederse, güç kullanmaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

11:50 - Başbakanlık önünde arbede

Başbakanlık önünde şu sıralarda arbede yaşanıyor. Başbakanlık içine girmeye çalışan eylemciler ile polis arasında arbede yaşanıyor. İçeriye girmek isteyen eylemcilere polis barikat kurarak girişi engellemeye çalışıyor.

11:47 - Başbakanlığa domates atılıyor

Eylemde tansiyon yükselmeye başladı. Eylemciler şu sıralarda Başbakanlığa taş, pet şişe ve domates atıyor. Görgü tanıkları atılan yabancı cisimler dolayısıyla Başbakanlık’ta bir camın kırıldığını iddia etti ancak bu iddia henüz doğrulanamadı

11:42 - “Hedefimiz kameralar değil”

Bu arada, öğrencilerden bazıları, konuşmalara tepki göstererek, konuşma yapmaya değil eylem yapmaya geldiklerini belirtti ve “hedefimiz kameralar değil sırtınızı döndüklerinizdir. Buraya ne yapmaya geldik?” diye sordu.

11:14 - Bıçaklı: Saatleri neden geri çekmiyorsunuz?

Sendikal Platform adına Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı konuşma yapıyor.

Bıçaklı konuşmasının başında hayatını kaybeden öğrencilerin ailelerine başsağlığı diledi.

Bıçaklı, öğretmen, işçi, özel sektör ve ülkenin geleceğinin teslim edileceği gençlerin Başbakanlık önünde olduğunu vurgulayarak, “hükümet nerede?” diye sordu.

Ülkenin yönetimine talip olanların sorunları çözmesi gerektiğine işaret eden Bıçaklı, mazeret üretilemeyeceğini de sözlerine ekledi. Ölümlere sebebiyet veren etkenlerin bir tanesinin de saat uygulaması olduğunu söyleyen Bıçaklı, “saatleri neden geri çekmiyorsunuz?” diye sordu.

Bıçaklı toplumun yüzde 90’ı ve Cumhurbaşkanı’nın da saatlerin geri çekilmesini talep ettiğine işaret ederek, “siz kimin adına burada oturuyorsunuz? En erken zamanda bunun siyasi bedelini ödeyeceksiniz. Herkes bilecek ki saatler geri çekilene ve sorumlular istifa edene kadar burada olacağız” şeklinde konuştu.

Bıçaklı, hesap sorulacak günün geleceğini de işaret ederek, o güne kadar Başbakanlık’a gelmeye devam edeceklerini kaydetti. Saatler konusundaki hassasiyetin herkes tarafından anlaşıldığını da söyleyen Bıçaklı, bir tek hükümetin anlamadığını söyledi.

Bu arada, bir grup öğrencinin “konuşmaya değil eyleme geldik” demesi üzerine Kaptan konuşmasını sonlandırdı.

11:04 - Öğrenci temsilcisinden duygusal konuşma

Başbakanlık önünde konuşma yapan öğrenci temsilcisi bir genç, devlet büyüklerine seslenerek, “evlatlarınıza, vatanınıza sahip çıkamıyorsunuz” dedi.

Konuşmasında duygu yüklü olduğu gözlemlenen genç, yolların yapılması talebinde bulunarak, bu sesi duyurmaya geldiklerini ifade etti.

10:54 - KTOEÖS alana girmeye çalışıyor

Başbakanlık önüne akın devam ediyor. Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası az önce Bakanlık ışıkları tarafından alana giriş yaptı. KTOEÖS üyeleri önlere doğru gelmeye çalışıyor...

10:47 - Kalabalık Bakanlık trafik ışıklarında

Eylem noktası olarak belirlenen Başbakanlık önü kalabalığı sığmadı. Kalabalık şu sıralarda Bakanlık trafik ışıklarına kadar ulaştı. Eylemcilerin Başbakanlık önüne akını devam ediyor...

10:30 - Binler sokakta!

Geçtiğimiz hafta Değirmenlik dağ yolunda meydana gelen kazanın ardından başlayan eylemler bugün doruk noktasına ulaştı. Binlerce kişi halen Başbakanlık önüne akın etmeye devam ediyor. Kalabalık Dışişleri Bakanlığı'nın önüne kadar uzadı. "Hükümet istifa" sloganları atılıyor...

10:17- Sendikalar Başbakanlık Işıkları'na ulaştı

Sendikal Platform'un düzenlediği grev ve mitinge eylemciler Başbakanlık önüne gelmeye devam ediyor. KTAMS, KTÖS, BES de şu anda Başbakanlık Çemberi'ne ulaştı. Binlerce insanın şu sıralarda Başbakanlık'a gelmeye devam ettiği gözlemleniyor...

10:10 - Bay-Sen de Başbakanlık'ta

Bay-Sen üyeleri de az önce Başbakanlık önüne ulaştı. 

10:07 - Dev-İş Başbakanlık önünde

Sendikalar Başbakanlık önüne gelmeye devam ediyor. Dev-İş, kortejiyle beraber az önce Başbakanlık önüne ulaştı. Dev-İş kortejinden “hükümet istifa” ve “katil devlet hesap verecek” sloganları atılıyor.

09:51 - KTAMS yürüyüşe başladı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası üyeleri KTAMS lokalinden hareket ederek Başbakanlığa doğru yürüyüşe çıktı.

KTAMS üyeleri, yürüyüş öncesi lokal önünde hayatını kaybeden kişiler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. KTAMS üyelerinin 600 civarında olduğu gözlemlendi...

09:30 - Öğrenciler Başbakanlık önünde

Öte yandan 50 kadar liseli öğrenci Başbakanlık önüne geldi.. Liseli gençler, “Özgür İrademizle Buradayız” pankartlarıyla Başbakanlık önündeki mitinge start verdi.

Liseli öğrencilerin başlattığı eylemde polis güçlerinin eylemcileri bahçe kapısından 5 metre kadar uzakta tuttuğu gözlemlenirken, polis sayısının geçen hafta düzenlenen mitinge göre daha fazla olduğu belirtildi.

Eylemde atılan sloganların bazıları şöyle:

“Karanlıkta okula gidilmez”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “yollar yapılsın, yollar mezar olmasın”

09:24 - Lefkoşa mitinge hazırlanıyor

Sendikal Platform’un aldığı karar doğrultusunda bugün ada genelinde gerçekleşen grev ve mitingin hazırlıkları da son sürat devam ediyor.

Öte yandan Lefkoşa’da bulunan bir çok okuldan öğrenciler Başbakanlık önüne gelmeye başladılar. Liseli gençler, “Özgür İrademizle Buradayız” pankartlarıyla Başbakanlık önündeki mitinge start verildi.

Saat 10:00’da Başbakanlık önünde gerçekleşecek olan miting öncesinde Başbakanlık binası önünde geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gözlemleniyor.

Başbakanlık binası içinde birçok polisin bulunduğu, arka tarafta Çevik Kuvvet ekibinin hazır bekletildiği ve itfaiye araçlarının da miting alanında bulunduğu gözlemleniyor.

Öte yandan sendikalar da toplanma yerlerinde buluşmaya başladılar. Sendikaların saat 09:40 itibariyle buluşma yerlerinden hareket ederek Başbakanlık binasına doğru yola çıkması bekleniyor...

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88