Lefkoşa'daki anıt çam ağaçlarının kesimi engellendi

banner37

Lefkoşa’da 2. Selim Caddesi üzerinde bulunan ağaçların fiziksel durumu nedeniyle kesilmek istendi ancak Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu’nun müdahalesiyle bu işlem durduruldu

Lefkoşa'daki anıt çam ağaçlarının kesimi engellendi
banner99

Meyil AVCAN

Lefkoşa’da 2. Selim Caddesi üzerinde bulunan ve “anıt” niteliği taşıyan çam ağaçlarının fiziksel durumu, taşımakta olduğu hastalık ve çevresel altyapının ağacı korumaya elverişli olmaması nedeniyle kesilmesi gündeme geldi.

banner134
Vatandaşların talebi üzerine Lefkoşa Türk Belediyesi, Orman Dairesi’nden görüş istedi. Dün bölgede inceleme yapıldığı sırada durumdan haberdar olan Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu ise, Lefkoşa’nın peyzajında çok önemli yer tutan ağaçların, belediye ve üniversitelerin işbirliği içinde listelenmesi ile koruma ve bakıma alınmaları talebiyle, bu uygulamanın durdurulmasını istedi.

Platform adına girişimde bulunan Teksen Köroğlu, Orman Dairesi Müdürü’yle görüşerek çam ağaçlarının kesimi kararının bir kez daha gözden geçirilmesini, geriye dönüşü olmayacak yanlışa imza atılmamasını beklediklerini söyledi.

Köroğlu, Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurarak anıt niteliği taşıyan ve Lefkoşa’nın peyzajında çok önemli yer tutan bu ağaçların, belediye ve üniversitelerin işbirliği içinde listelenmesi, koruma ve bakıma alınmalarını talep ettikleri söyledi.

Orman Dairesi yetkilileri tarafından yapılan değerlendirmede, ağaçların kesilmemesi, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ağaçların yarattığı tehlikeli durumunu ortadan kaldırmak için gerekli emniyet tedbirlerini almasının kararlaştırıldığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 08:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75