banner6

'Lefkoşa'daki hastane, 5 şiddetinde bir depremde yıkılmaya aday ilk bina'

banner37

UBP Lefkoşa Milletvekili Özdemir Berova, Lefkoşa’da artık hastanenin dayanıksız olduğunu, ömrünü yitirdiğini, 5 şiddetinde bir depremde yıkılmaya aday ilk bina olduğunu söyledi, yeni hastanenin gerekirse bir seferberlik ilan edilerek yapılmasının önemine, yeni hastanenin elzem olduğuna vurgu yaptı.

'Lefkoşa'daki hastane, 5 şiddetinde bir depremde yıkılmaya aday ilk bina'
banner151 banner143

UBP Lefkoşa Milletvekili Özdemir Berova, hükümetin 10 aylık performansına bakıldığında Sağlık Bakanlığının çalışmalarının çok da sağlıklı olmadığını savunarak, eleştiriler getirdi. Berova, bütçenin artırılması yerine daralmaya gidildiğini, ana yatırım konularının TC’den desteklendiğini, bütçede 2019 yılında büyük yatırım adına bir kalem göremediğini kaydetti.

Koruyucu ve tedavi edici sağlık sistemi konularına değinen Berova, insanların yaşamını yakından etkileyen hastalıklarla ilgili önlemlerin alınmasının elzem olduğunu söyledi.

Mevzuatlarla ilgili gerekli adımların atılmasının önemine vurgu yapan Berova, kanser ve bulaşıcı hastalıkların halkın canını yakan hastalıklar olduğunu, bu yüzden koruyucu tedbirlerin ve bu hastalıklardan etkilenen insanların azaltılmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapılmasının önemine değindi, görüşlerini aktardı.

Aşılamanın da bulaşıcı hastalıkların önlenmesi açısından önemli olduğunu ancak bakanlığın bu konuda da sıkıntı yaşadığını ve aşılamada yaşanan sıkıntıların gelecekte halkı etkileyeceğini ifade eden Berova, hastalıklara karşı tedavi seçenekleri yanında sağlık ocakları ve merkezlerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Girne’deki nüfus artışı ve sağlık hizmetleri sıkıntılarına da işaret eden Berova, bakanın Girne’ye yeni hastane yapılacağı gibi bir söylemde bulunduğunu, bunun sevindirici olduğunu ancak altının doldurulması gerektiğini vurguladı.

Cengiz Topel Hastanesi, Yeni Erenköy Sağlık Merkezi, Güzelyurt Hastanesi inşası, Gazimağusa Hastanesi, Lefkoşa Devlet Hastanesini değerlendiren Berova, Lefkoşa’da artık hastanenin dayanıksız olduğunu, ömrünü yitirdiğini, 5 şiddetinde bir depremde yıkılmaya aday ilk bina olduğunu söyledi, yeni hastanenin gerekirse bir seferberlik ilan edilerek yapılmasının önemine, yeni hastanenin elzem olduğuna vurgu yaptı.

Berova, sigara yasasına da dikkat çekerek, bu konuda bir türlü önlem alınamadığına değinerek, bu konuda denetimlerin yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 21:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104