Lefkoşa’nın karaciğerleri temizlenecek

banner37

LTB Başkanı Harmancı, Lefkoşa’nın kanalizasyon alt yapısını rahatlatacak, yeni kanalizasyon ana taşıyıcı hattıyla ilgili KIBRIS’a konuştu

Lefkoşa’nın karaciğerleri temizlenecek
banner90
banner8

PROJE, 2040 YILINI HEDEFLİYOR… Lefkoşa’nın kanalizasyon alt yapısına önemli katkı sağlayacak olan yeni kanalizasyon ana taşıyıcı hattı projesi ile ilgili konuşan Harmancı, söz konusu proje ile daha çağdaş, Avrupa standartlarında bir atık su yönetimine kavuşulacağını ifade etti. Harmancı, projenin 2040 yılını hedeflediğini ve şehrin geleceğinin alt yapısal olarak kanalizasyon anlamında garanti altına alınacağını kaydetti

Serap ŞAHİN


Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından 15 Temmuz 2019 yılında temelleri atılarak Nisan 2021’de bitirilmesi hedeflenen Kuzey Lefkoşa Yeni Kanalizasyon Ana Taşıyıcı Hattı Projesi’nin çalışmaları hızla sürüyor. 


Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, bu projeyle adeta Lefkoşa’nın karaciğerlerinin temizleneceğini söyledi.


Proje, Lefkoşa (kuzey ve güney) ve Gönyeli kentlerinin atık sularını Haspolat Atıksu Arıtma Tesisi’ne taşıyan mevcut ana kanalizasyon hattının kapasitesini doldurmuş olması ve artık yeni kanalizasyon bağlantılarına imkân vermemesi sonucunda gündeme gelmişti.


LTB Başkanı Mehmet Harmancı Lefkoşa’nın kanalizasyon alt yapısına önemli katkı sağlayacak yeni kanalizasyon ana taşıyıcı hattı projesiyle ilgili KIBRIS’a bilgi verdi.


Harmancı, söz konusu proje ile daha çağdaş, Avrupa standartlarında bir atık su yönetimine kavuşulacağını ifade ederek, projenin 2040 yılını hedeflediğini ve şehrin geleceğinin alt yapısal olarak kanalizasyon anlamında garanti altına alınacağını kaydetti.

“Görsel ve kokusal kirlilik ortadan kalkacak”


LTB Başkanı Mehmet Harmancı, söz konusu proje ile adeta Lefkoşa’nın karaciğerlerinin temizleneceğine işaret ederek, bölge şebekelerinin Haspolat’taki arıtma tesisine taşınıp arıtılacağını belirtti.
 


Lefkoşa’da 1980 yılında inşa edilen ana taşıyıcı hat kanalizasyonunun, o dönemin nüfusu, projeksiyonu ve teknolojisi ile borularının yapıldığına dikkat çeken Harmancı, 1980’den bugüne şehrin büyüdüğünü, bağlanan birçok ekstra yer olduğunu ve nüfusun inanılmaz derecede arttığını vurguladı.


banner134
Harmancı, pompa istasyonlarının yanındaki taşmalar ve koku problemlerinin, günümüz teknolojisi ile uyumsuz olduğunu ve kapasiteyi taşımakta zorlanan unsurlar olduğunu ifade ederek, “Bu projeyle birlikte çok daha rahat kendi kanalizasyonlarımızı bağlayabileceğiz. Pompa istasyonları yerin altına alınacak. Görsel ve kokusal kirlilik ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.


Projenin ileri teknoloji gerektiren yatırımlar olduğuna dikkat çeken Başkan Harmancı, “Her biri 1 milyon Euro civarında olan pompa istasyonlarından bahsediyoruz. Bunların bakımı da maliyetli. İnsanların hayat kalitesini bire bir etkileyecek konular olduğu için hayati önem taşıyor” şeklinde konuştu.

“2040 yılına ait nüfus projeksiyonu ile yapılıyor”


Projenin çok maliyetli bir proje olduğunun altını çizen Harmancı, 13 km’lik ana hattın içinde 4 adet pompa istasyonunun yenileneceğini ve son teknoloji donanımla koku ünitelerinin içinde barındıracağı kokunun minimize edileceğini belirtti.


Harmancı, Avrupa Birliği’nin güncel şartnameleri ışığında finanse edilen projenin 2040 yılına ait nüfus projeksiyonu ile yapıldığını ve ihalenin toplam maliyetinin 70 milyon TL olduğunu ifade etti.


Proje hazırlıklarının 2014 yılında başladığına dikkat çeken Harmancı, sözlerine şöyle devam etti:


“İlk etapta içinde Gönyeli ve Alayköy’de vardı. Çünkü Lefkoşa Kanalizasyon Master Planı Alayköy ve Gönyeli’yi de kapsıyor. Ancak Gönyeli’nin projeden çekilmesiyle şu an sadece Lefkoşa’ya uygulanabilecek bir noktada. Keşke Gönyeli de işin içinde olabilseydi. Bize daha bütünlüklü bir çözüm üretecekti. Bu yaşanan problemleri de bana göre sıfırlayacak bir projeydi.”

“Proje Nisan 2021’de tamamlanacak”


Projenin Nisan 2021’de tamamlanmasının hedeflendiğini ve şu an hızla ilerlediğini kaydeden Harmancı, “Bize birçok açıdan büyük avantajlar sağlıyor. Atık suyu taşıma kapasitesinin derdinden ve belli bölgelerde yaşadığımız koku probleminden kurtulacağız” dedi.


Proje planlandığı gibi giderse çok daha çağdaş, Avrupa standartlarında bir atık su yönetimine kavuşulacağına işaret eden Mehmet Harmancı, sözlerine şöyle devam etti:


“Bu proje 2040 yılını hedefleyen bir projedir. O yüzden önemlidir. Özellikle çevreden, alt yapıdan bahsettiğimiz imar planları ile gündeme gelen bugünlerde, Lefkoşa’nın 2040 yılına hazırlanıyor olması bizler için mutluluk vericidir. Hem de bu şehrin geleceğinin alt yapısal ve kanalizasyon anlamında garanti altına alınmasıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75