banner6

Lefkoşa’ya DSÖ şubesi açacağım

banner37

DP Gazimağusa milletvekili adayı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, DSÖ’nün, KKTC gibi tanınmayan ülkelere ortak üyelik verdiğini ve bunun için çalışmaların yarısını tamamladığını belirterek, diğer yarısını da mecliste, uluslararası alandaki ağırlığına güvenerek tamamlayacağının sözünü verdi:

Lefkoşa’ya DSÖ şubesi açacağım
banner150 banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

İlk seçim deneyimini 2004 yılında Avrupa Parlamentosu’nda (AP) bağımsız aday olarak yaşayan Demokrat Parti (DP) 4. sıra Gazimağusa milletvekili adayı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, ikinci deneyimini de ülkemizde 23 Ocak 2022’de yapılacak erken genel seçimlerde yaşayacak. Hasgüler, aslında ülkemizde ilk kez bir seçime katılarak milletvekili olma şansını deneyecek.

Hasgüler, hedefinin KKTC’yi görünür kılmak, Kıbrıs Türkü’ne bunun yapılabileceğini göstermek olduğunu vurgulayarak “Bizden sonra gelecek gençlere bu kavgada daha güçlü yer almalarını sağlayarak, bu hedefte çalışacağım” şeklinde konuştu.

Pandemi döneminde siyasetle ilgili fikirleri değiştiğini anlatan Hasgüler, güncel siyasete dair bir aktivite yapmak istemediğini, fakat pandemi ile değişen dünyada bütün siyasal anlayış ve ideolojilerin değiştiğini belirtti.

Hasgüler, ülkemizdeki en büyük eksikliğin “irade eksikliği” olduğuna dikkat çekerek, DSÖ ortak üyeliğinde bunun test edildiğini kaydetti.

“İrade eksikliğine karşı mücadele edeceğim” diyen Hasgüler, siyaset yapan biri olarak gerçek anlamda milletin vekili olmaya geleceğini ifade etti.

“İlk hedefim Lefkoşa’ya DSÖ’nün şubesini açmak”

Hasgüler, kapanmayı ve evde kalmayı fırsat bilerek dünyada bizim gibi tanınmayan, bir kenara itilmiş ve devlet olarak kabul edilmeyen toplumlara da bir kapı açtıklarını düşünerek, geçmiş salgınlardan yola çıkarak araştırma yaptığını, böylelikle Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bize ortak üyelik verdiğini gördüğünü kaydetti.

  Ortak üyelikle, oy verme dışında bütün haklara sahip olunulabileceğini ifade eden Hasgüler, “Sağlık turizmi yapılacaksa burada DSÖ şubesinden otele veya hastaneye alınacak mühürle önemli bir adım atılmış olunur. Gençlerimiz, sağlık emekçilerimiz, doktorlarımız da bu durumun getirdiği staj ve işbirliği gibi olanaklarından böylelikle yararlanabilecektir” dedi.

Hasgüler, bu durum için imza kampanyası başlattıklarını anlatarak, imza kampanyasında 100 bin imza topladıklarını vurguladı.

Konu ile ilgili Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar’la da görüştüğünü ama ilgilenmediklerini söyleyen Hasgüler, kendi başlattığı bu işe 28 Aralık 2020’de Amsterdam’da kayıtlı bir doçent arkadaşına görev vererek DSÖ’ye ortak üyelik başvurusunu imzalarla birlikte ilettiklerine dikkat çekti.

Hasgüler, bu tarz önemli konuları sadece seyreden siyasetçilere halkın tabi ki güvenmeyeceğini kaydederek, “Ben seyretmeyeceğim. Çıkıp tek tek, soldan sağa, sağdan sola herkese anlatarak, bilmelerini ve anlamaların sağlayacağım. İnsanlar da oy verip vermeyeceğine karar verecek. Ama 10 yıl sonra ben görevimi yaptım diyebileceğim”  dedi.

DSÖ ortak üyeliğinin yarısını tamamladığına dikkat çeken Hasgüler, diğer yarısını da siyaset insanı olarak, mecliste uluslararası alandaki ağırlığına güvenerek tamamlayacağını ve Lefkoşa’ya DSÖ’nün şubesini açacağını, birinci hedefinin bu olduğunu ifade etti.

“Üniversite adası olan ülkemizi, bilim adası yapmak için çalışacağım”

Diğer bir hedefinin ise 2011’de yasasını hazırladığı Kıbrıs Ulusal Bilimler Akademisi (KUBA) açmak olduğunun altını çizen Hasgüler, şöyle devam etti:

“Türkiye, Makedonya ve Moskova Ulusal Bilimler Akademileri gibi bilim kültürünü halka yayan akademilerin bir benzeri ile gelişmiş ülkelerin eski, yeni, dış işleri bakanlarını ülkemize getirip konuşmalar yapmalarını sağlamamız önemlidir.

Böylelikle sayı odaklı değil de bilim odaklı, gençlerin iyi bilim insanları olmalarını ve bilim politikalarının oluşmasını sağlayabiliriz. Zaten üniversite adası olan ülkemizi, uzun vadeli bilim politikası hazırlayarak bilim adası seviyesine taşınmamızı gerekmektedir”.

Hasgüler, diğer bir hedefinin ise Maraş Yasası önermek olduğunun altını çizerek, İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’ne uygun, adil, şeffaf bir yasa çıkararak, son sahiplerinin Maraş’a dönmelerini teşvik edecek yasayı hazırlayıp sunacağını vurguladı.

Cipro Kripto

  Cipro Kripto ulusal paramızı basmanın da hedeflerinden biri olduğuna işaret eden Hasgüler, Türkiye bankalarında 4.5 milyar Euro mevduatımız olduğunu, bu miktara denk gelecek şekilde Cipro Kripto basabileceğimizi söyledi.

Hasgüler, Cipro Kripto’yu yasal zorunluluk haline geleceğini belirterek, “Yasa ile kamudaki bütün ödemeleri kart kullanmaya zorunlu hale getirerek, özele de kart kullanma zorunluluğu getirerek, ülkemizde en büyük sorunlardan biri olan kayıt dışı parayı kayıt altına da alabileceğiz” şeklinde konuştu.

Ülkeye gelenlerin de Ercan Havalimanı’ndan, ya da limanlardan girer girmez kendi para birimini Cipro Kripto’ya endeksleyeceğini, örneğin 100 Euro karşılığı 100 Cipro Kripto alacağını kaydetti.

Hasgüler, Cipro Kripto’yu da meclis gündemine getirerek, pandemi döneminde global dijitalleşmenin yaşandığı koşullarda bizim de yeni koşullara ayak uydurmuş olacağımızı vurguladı.

Adım adım çözüm

Diğer bir hedefinin ise adım adım çözüm olduğunun altını çizen Hasgüler, Maraş’ın adımların ilki olduğunu, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğunu Avrupa Birliği’ni yarattığı gibi, bizimde ortak bir şekilde Enerji Ajansı kurarak, bir süre sonra Maraş’ı ortak yöneterek, adım adım ortak parlamento oluşturmaya kadar gideceğimiz belirtti.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110