Leş gibi kokuyor

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi ile Gönyeli Belediyesi arasında pompa istasyonuyla ilgili yıllardır süren anlaşmazlık bir türlü çözülemedi. Gönyeli’den gelen atık suyun Ortaköy’deki dere kanalına akması nedeniyle çevreye yayılan pis koku ise dayanılmaz boyuta ulaştı

Leş gibi kokuyor
banner90
banner99

“EVLERİMİZİ SATIP GİDELİM Mİ?”… Gönyeli Belediyesi yıllardır atık suyunu Kermiya Pompa İstasyonu’na boşaltıyor. Gönyeli’nin nüfus arttıkça, istasyonun kapasitesi işlem yapmak için yetersiz kalıyor. İstasyondan Ortaköy deresine akan pis su, mide bulandıracak kadar ağır koku yayıyor. Bölge sakinleri, “Evlerimizi satıp gidelim mi?” diyerek isyan etti. Gönyeli Belediye Başkanı Benli, LTB’yi istasyonu tam çalıştırmamakla suçlarken; LTB yetkilileri, “Gönyeli’nin atık suları yüzünden pompa istasyonunda defalarca hacim artırdık. Gönyeli Belediyesi ortak çalışmaya da yanaşmıyor. Sorunu bir türlü çözemiyoruz” dedi.

Funda ÖZSAKINÇ

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yanındaki çemberden Kermiya’ya giden yol üzerinde bulunan Kermiya Pompa İstasyonu’yla ilgili, Lefkoşa ve Gönyeli belediyeleri arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle yine Lefkoşa’yı lağım kokusu sardı.


Ortaköy, Göçmenköy, Taşkınköy, Marmara ve Kızılbaş’ta duyulan pis kokunun sebebinin, Kermiya Pompa İstasyonu’ndan dereye boşaltılan lağım suyu olduğu biliniyor.


Yıllardır bir çözüme kavuşturulamayan bu sorun nedeniyle bölge halkı perişan. Pis kokudan nefes alamaz duruma gelen vatandaşlar, artan sinek popülasyonundan da şikayetçi.


Pislikten yeni bir hastalık türeyeceği korkusu yaşayan vatandaşlar, artık bu soruna bir çözüm bulunmasını istiyor.


Dereye akan pis kokulu su, “Öğretmenler Apartmanı”nın arka tarafında bulunan Kermiya Pompa İstasyonu’ndan başlıyor. Bahsi geçen yerden dereye dökülmeye başlayan pis su, tüm dere boyunca ilerlerken, derenin şehrin içerisinden geçmesi sebebi ile de pis koku Lefkoşa ve Göçmenköy’e kadar da yayılıyor.

Taşel: Pislikten, hastalık türeyecek


Ortaköy Muhtarı Faik Taşel, dereye senelerdir akan lağım sularına bir türlü çare bulunamadığını söyledi. Taşel, uzun zamandan beri vatandaşların da şikâyetleri doğrultusunda defalarca Çevre Bakanlığı’na, Kaymakamlığa, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ve Gönyeli Belediyesi’ne yazılar yazıldığını, fakat bir türlü çare bulunamadığını kaydetti.


Taşel, kokudan ve sinekten evlerde oturulmadığına dikkat çekerek pislikten dolayı bir hastalık türemesi endişesi taşıdıklarını söyledi.


Devletin gerekli makamlarına ve üst mercilere defalarca yazı yazılmasına rağmen hiçbir sonuç alınamamasının akıllarda soru işareti bıraktığını ifade eden Taşel, “Bu konuyu bütün siyasiler ve üst makamlar bilmektedir, defalarca yasal işlem başlatıldı. ‘Niye bir sonuca varılamıyor?’ diye sordu.

 

banner134
Bölge halkı öfkeli


İki belediye arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bölge halkı her gün çile çekiyor.


Bölge sakinleri adına konuşan Zerrin Güçveren, “Evimiz Ortaköy deresine yakın, kış aylarında bile sinekten ve kokudan durulmuyor. Yaz ayları kesinlikle penceremizi açamıyoruz. Senelerdir bu böyle, ne yapmamız lazım? Evlerimizi mi terk edelim? Çözüm için gitmediğimiz devlet kurumu kalmadı. Neden hâlâ bir çözüm bulunamıyor?” dedi.

Benli: LTB, istasyonu düzenli çalıştırmıyor


LTB ve Gönyeli Belediye arasında yıllardır süren bu anlaşmazlığa bir türlü çözüm bulunamadı.


Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Kermiya Pompa İstasyonu’nu düzenli çalıştırmadığından dolayı bu sorunun yaşandığını söyledi.

Özkaynak: Sistemi kullanıyor, bedel ödemiyor


Lefkoşa Türk Belediyesi Kanalizasyon Şube Amiri Faik Özkaynak ise, Gönyeli Belediyesi’nin 2001 yılından beri Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sistemini kullandığını, ancak karşılığında hiçbir bedel ödemediği gibi uzlaşı çalışmalarına da yanaşmayarak sıkıntının çözülmesinde gayret etmediğini söyledi.


İçişleri Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’na resmi yazılar yazıldığını ancak kendilerinin de bir sonuca varamadığını ifade eden Özkaynak, Kermiya Pompa İstasyonu’nun düzenli çalıştırılamadığı iddiasının da gerçek olmadığını belirtti.


Özkaynak, Gönyeli’nin atık suları yüzünden pompa istasyonunda defalarca hacim artırdıklarını anlattı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin konunun çözümlenmesi amacı ile sürekli katkıda bulunduklarını söyledi. Özkaynak, bu yükün artık ortadan kalkmasını istediklerini ifade ederek, vatandaşın mağduriyetinin bir an önce giderilmesi için Gönyeli Belediyesi’ni göreve çağırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75