banner6

Liderler 2 Nisan'da yemek yiyecek

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis'in 2 Nisan Pazar günü akşam yemeğinde bir araya gelecekleri bildirildi.

Liderler 2 Nisan'da yemek yiyecek
banner150

banner150

banner99

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin İyi Niyet Misyonu'ndan yapılan açıklamada, sosyal içerikli yemeğin ara bölgedeki Ledra Palace Hotel'de gerçekleşecek.

Söz konusu yemek, Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi'nin 1950 Enosis plebisitine okullarda atıf yapılmasıyla ilgili aldığı kararın ardından Şubat'tan bu yana kesintiler uğrayan müzakerelerin yeniden başlaması için ilk adım olarak görülüyor.

Liderlerin yemek sırasında müzakerelerin yeniden başlama tarihini ve metodolojisini belirlemeleri bekleniyor.   

Diğer yandan Politis, DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Akıncı ve diğer Kıbrıslı Türk siyasilerle gerçekleştirdikleri temasların da yemeğin gerçekleştirilmesine büyük katkı sağladığı vurgulandı.

Gazete, liderler yemeğinde müzakerelerde izlenecek sürecin ele alınması ve yemek sonrasında müzakereciler Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami görüşmelerinin hemen başlamasının beklendiğini belirtirken, liderlerin ise Rum meclisinin yasayı onaylamasından sonra mı yoksa Türkiye’deki referandumdan sonra mı görüşmeye başlayacaklarının şu an için bilinmediğini vurguladı.

Gazete, Türkiye’nin Kıbrıs’taki gelişmelerin Türkiye’deki gelişmelerle ilişkilendirilmesini istemediği, bu yüzden de liderlerin referandum öncesinde bir araya gelmelerinin büyük olasılık olduğunu savundu.

Kıbrıs Rum tarafının, kendisi tarafından hazırlanan ve Kıbrıs Türk tarafı ile BM’ye sunulan “üç kısımlı (ayaklı) süreç çerçevesinde devam etmesini öne çıkardığını” savunan gazete, Kıbrıs Türk tarafının ise, “üç kısımlı süreç hazırlanmasına başlamayı reddettiğini ve Kıbrıs Rum tarafınınki üzerinde müzakere etmeye hazır olduğunu ilettiğini” iddia etti.

Habere göre Kıbrıs Türk tarafı, “Kıbrıslı Türklerin federasyona etkin katılımları ve Türk vatandaşlarına dört özgürlüklerin verilmesi konularının öncelikli olarak görüşülmesi gerektiğini savunuyor”.

Gazete, son dönemde Kıbrıs Rum tarafının hazırladığı “üç kısımlı sürece elektronik posta aracılığıyla birçok itiraz yapıldığını ve gerek müzakerelerin kesilmesinden önceki dönemde müzakereciler arasında yapılan görüşmeler, gerekse elektronik posta aracılığıyla yapılan yazışmaların sonrasında, taraflar arasında görüş ayrılıklarının azalmadığını, aksine arttığını” öne sürdü.

Haberde, Kıbrıs Türk tarafının bugüne kadar varılan birçok uzlaşı noktasından vazgeçtiği de iddia edildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104