banner6

Liderler çözüme bağlılıklarını teyit etti

banner37

Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs’taki liderlerin ara bölgedeki Ledra Palace Hotel’deki sosyal içerikli yemeğinin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, liderlerin, tüm Kıbrıslıların yararına olacak ve iki toplumun endişelerini dikkate alacak bir çözüm için, ortak kararlılıklarını teyit ettikleri ifade edildi.

Liderler çözüme bağlılıklarını teyit etti
banner151

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin müzakerelerin mümkün olan en kısa zamanda başlamasının zeminini oluşturmak için liderlerle görüşmelerini sürdüreceği belirtildi.

Dört saatten fazla süren yemeğin ardından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in son zamanlarda ortaya çıkan zorluklarla ilgili açık ve yapıcı görüş alışverişinde bulundukları ifade edildi.  

BM, buna ek olarak liderlerin, bundan sonra izlenecek yol konusunda da fikir teatisinde bulunduklarını belirtti.

Her iki liderin önümüzdeki günlerde yurt dışında olmaları nedeniyle Eide’nin, müzakerelerin kaldığı yerden devam edebilmesinin zeminini oluşturmak için liderlerle istişareye devam edeceği aktarıldı.

Espen Barth Eide’nin ev sahipliğinde gerçekleşen yemekten önce bazı sivil toplum örgütleri ve Kıbrıslılar, liderlerin bir an önce masaya dönüp çözüm bulmaları çağrısı yaptı.   

Yemeğe Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis, Espen Barth Eide ve Elizabeth Spehar katılımıştı. Liderler, Şubat ayında çıkan krizden bu yana görüşmüyordu.   

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2017, 19:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110