banner6

“Liderlerimizi ve Aziz şehitlerimizi unutursak geleceğimiz de yeniden Karanlığa döner”

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre büst açılışında açıklamalarda bulundu. Töre, “Bugün burada Cumhuriyet Meclisi önünde Dr. Fazıl Küçüğün, Rauf Raif Denktaş’ın ve Türk milletinin atası olarak kabul ettiğimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtını yaptık. Atalarımıza sahip çıkmazsak, ecdadımıza sahip çıkmazsak, tarihimize sahip çıkmazsak Kıbrıs Türk Halkının ulusal kurtuluş mücadelesini anlayamayız” dedi.

“Liderlerimizi ve Aziz şehitlerimizi unutursak geleceğimiz de yeniden Karanlığa döner”
banner99

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre büst açılışında açıklamalarda bulundu:

“BUGÜNE GELENE KADAR KIBRIS TÜRK HALKININ İÇERİSİNDEN ÇOK DEĞERLİ ÖNDERLER, ÖNCÜLER VE LİDERLER ÇIKTI”

Milli devlete gelene kadar büyük zorluklar yaşandığını dile getiren Töre, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bizim hiç şüphesiz milli devletimizdir. Osmanlı dönemi sona erdikten 82 yıl sonra Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu. Bugüne gelene kadar Kıbrıs Türk halkının içerisinden çok değerli önderler, öncüler ve liderler çıktı. Bu liderlerden ilki Sayın Doktor Fazıl küçüktür. Doktor Fazıl Küçük Kıbrıs davasını anlatmak için Anadolu'nun çeşitli ilçelerine ve illerine giderek Anadolu'da, Türkiye Cumhuriyeti'nde, Ankara'da büyük uğraşlar vererek Kıbrıs Türk toplumuna önderlik etti” dedi.

“BİZİM TEK GÜVENCEMİZ VARDIR O DA ANAVATANIMIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR”

Neticede Kıbrıs Türk halkının liderleri ile mücahitleriyle, mukavemetçileriyle 9 Eylülcileriyle büyük bir mücadele verildiğini söyleyen Töre, “Kan verdik Bu Topraklara 7’den 70’e herkes can verdi, Mehmetçikler de can verdi. Canı cana katarak bugünlere geldik. Liderlerimizi ve Aziz şehitlerimizi unutursak geleceğimiz de yeniden Karanlığa döner o zaman Kıbrıs Adası da 12 adalardan sonra, Girit’ten sonra bir Yunanlaşma, Helenleşme durumuna girer. Onun için daima uyanık olacağız aldanmayacağız. Biz kimseyi aldatmak istemiyoruz ama kimse de bizi aldatmaya kalkmasın. Bizim tek güvencemiz vardır o da anavatanımız Türkiye Cumhuriyetidir” vurgusunu yaptı.

Töre son olarak, “Bugün burada Cumhuriyet Meclisi önünde Dr. Fazıl Küçüğün, Rauf Raif Denktaş’ın ve Türk milletinin atası olarak kabul ettiğimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtını yaptık. Atalarımıza sahip çıkmazsak, ecdadımıza sahip çıkmazsak, tarihimize sahip çıkmazsak Kıbrıs Türk Halkının ulusal kurtuluş mücadelesini anlayamayız” ifadelerini kullandı.

KIBRIS GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2023, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104