banner6

Liman iskelesi yenilenmeli

banner37

Gazimağusa Denizciler Birliği Başkanı Akgürel, Gazimağusa Limanı’nda 5 yıl önce dibe çöken tarihi iskele için ilgililere çağrı yaptı:

Liman iskelesi yenilenmeli
banner99

Özel Haber - Sedef BOŞNAK

“MAĞUSA’NIN UTANCI”...

Gazimağusa Denizciler Birliği Başkanı Melih Akgürel, yıkım sonrası deniz yüzeyine konan yüzer dubaların zamanla yıprandığını ve yer yer çöktüğünü belirterek, dubalar arasındaki bağlantının da denizin dalgalı olduğu bir gün koptuğunu kaydetti. Akgürel, yüzer dubalardan oluşturulan iskelenin Mağusa’da bir ‘utanç tablosu’ olduğunu söyledi.

“KAYNAK ARIYORUZ”...

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, tarihi iskelenin yeniden yapımı için Limanlar Dairesi’nin KEİ’den kaynak talep ettiğini belirterek, talebin olumlu karşılanması halinde iskelenin yapımına başlanacağını belirtti. Limanlar Dairesi Müdürü Ahmet Mevlanaoğlu ise gayelerinin KKTC’deki tüm limanları bütünlüklü çözüme kavuşturmak olduğunu ifade ederek, bunun için çaba sarf ettiklerini duyurdu.

Gazimağusa Denizciler Birliği Başkanı Melih Akgürel, Gazimağusa Limanı’nda, yüz yılı aşkın bir süre önce İngilizler tarafından yapılan ve bakımsızlıktan 5 yıl önce çöken tarihi iskelenin hâlâ yenilenmemesinden şikayetçi oldu.

Akgürel, ilgililere KIBRIS aracılığıyla, kentin kalbi Gazimağusa Limanı’nı daha çağdaş bir yapıya kavuşturmak için 30 metre uzunluğundaki çöken iskelenin yenilenmesi için “Balıkçıya eziyete son verin, iskeleyi yaptırın” diyerek çağrı yaptı.

Konuyla ilgili, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, tarihi iskelenin yeniden yapımı için Limanlar Dairesi’nin, Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve İşbirliği Ofisi’nden (KEİ) kaynak talep ettiğini belirterek, talebin olumlu karşılanması halinde iskelenin yapımına başlanacağını söyledi.

KKTC Limanlar Dairesi Müdürü Ahmet Mevlanaoğlu ise gayelerinin KKTC’deki tüm limanları bütünlüklü çözüme kavuşturmak olduğunu ifade ederek, Gazimağusa Limanı’nda çöken iskelenin yenilenmesi için kaynak arayışında olduklarını ifade ederek, bunun için çaba sarf ettiklerini duyurdu.

Akgürel: Dubalar arasındaki bağlantılar koptu

Melih Akgürel, yıkım sonrası deniz yüzeyine konan yüzer dubaların zamanla yıprandığını ve yer yer çöktüğünü belirterek, dubalar arasındaki bağlantının da denizin dalgalı olduğu bir gün koptuğunu kaydetti.

Balıkçının teknesine, turistin rıhtıma çıkması için, rıhtımdan yüzer dubalar üzerine sıçramak zorunda bırakıldığını anlatan Akgürel, yüzer dubalardan oluşturulan iskelenin Mağusa’da bir utanç tablosu olduğunu söyledi. Akgürel, yıkılan iskelenin yenilenmesinin yanı sıra mevcut 100 metrelik iskelenin de acilen tamir edilmesi gerektiğine dikkat çekti ve şunları kaydetti:

“İskelenin geriye kalan kısmını tutan demir ayaklar çürüdü. İskele üzerindeki tahtalar yıprandı. Bir an evvel tamir edilmeli. Aksi halde çökebilir. Herhangi bir facia yaşamak istemiyorsak ilgi gösterelim. Gerekeni yapalım. İskeleye bağlı 60 tekne var. Tekne sahipleri üzerlerine düşen görevi yapıyor. İlgililer de yapsın. Yıllardır çektiğimiz eziyet son bulsun.”

Arıklı: Kaynak karşılanırsa en kısa zamanda yapılır

Erhan Arıklı, konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı.

Arıklı, Gazimağusa Limanı’ndaki, 2017 yılında yıkılan tarihi iskelenin yeniden yapımı için Limanlar Dairesi tarafından mahalli bütçeden 1.2 milyon TL talep edildiğini ancak bu talebin reddedildiğini söyledi.

Arıklı, aynı meblağdaki talebin, KEİ’den de istendiğini ancak henüz bir yanıt alınamadığını dile getirdi ve “İskelenin projesi hazırdır. Kaynak talebimizin olumlu karşılanması durumunda, iskelenin yapımı için derhal ihale süreci başlatıp, en kısa zamanda yapım çalışmalarının mümkün olan en kısa zamanda tamamlanması hedeflenmektedir” dedi.

Mevlanaoğlu: Maliyet 50 bin dolar

Ahmet Mevlanaoğlu, Gazimağusa Limanı’nda çöken iskelenin yenilenmesi için maliyetin yaklaşık 50 bin Amerikan Doları olduğunu belirterek, “Proje hazır. İhaleye çıkma aşamasındayız. Kaynak için onay bekliyoruz. Kaynak sağlandığı takdirde, ihaleye çıkılacak ve iskele en geç 3 ay içerisinde tamamlanacak” dedi.

Mevlanaoğlu, kaynak taleplerinin Maliye Bakanlığı tarafından reddedildiğini, aynı talebi KEİ’ye de yaptıklarını söyledi ve yanıt beklediklerini anlattı.

Mevlanaoğlu, yıkılan iskelenin yerine dubaların konulduğunu anımsattı ve limanlarda bütünlüklü çözüme ihtiyaç duyulduğunu ifade etti, limanda uzun yıllardır süren sorunların artık ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Mevlanaoğlu, şöyle konuştu:

“Limanların yeniden yapılandırılması için bakanlığımızla birlikte büyük çaba sarf ediyoruz. Yatırım için kaynak gerekli. En büyük hedefimiz limanlarımızın tümünü yapılandırmak.

KKTC’deki tüm Limanlar ancak kamu-özel iş birliği çerçevesinde yapılandırılabilir. Bütçede kaynak sıkıntısı var. Limanları iyileştirebilmenin başka yolu yok. Bütçe ortada. Girne Limanı’nı Yat Limanı’na çevirebilmek için 30 milyon Euro, Gemikonağı’na yeni bir liman inşa edebilmek için 50 milyon Euro, Gazimağusa Limanı’nı yapılandırabilmek için daha fazlası gerekli. Limanları iyileştirebilmenin başka yolu yok. 2018 yılından beridir çalışmamız var. Bakanlar Kurulu onay verirse bütünlüklü yapısal değişim başlar.”

Akgürel: El ele verdik ve 120 ton moloz çıkarttık

Melih Akgürel, 2020 yılında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önderliğinde, o dönemin Limanlar Dairesi Müdürü Hasan Curcioğlu ve Gazimağusa Liman Başkanlığı ve Deep Dive Diving Center’in sahibi Erol Adalıer’in desteğiyle deniz dibine çöken iskelenin yıkıntılarını çıkarttıklarını, deniz dibini temizlettiklerini, geçici yüzer iskeleyi güçlendirmek için denize vinçle duba indirttiklerini hatırlattı.

Akgürel, “El ele verip Gazimağusa Limanı’nda, 5 metreden 120 ton moloz yığınını, dalgıç ve vinç operatörleri yardımıyla denizden çıkarttık. Yine birlik olup, yıkılan iskeleyi yenileyebiliriz” dedi.

Akgürel, şöyle devam etti:

“1974 yılından sonra tek çivi bile çakılmayan iskele, bakımsızlıktan, 22 Nisan 2017’de kendiliğinden yıkıldı. O tarihte büyük bir facia yaşanabilirdi. Çok şükür maddi hasarla atlattık. O tarihten sonra defalarca ilgililerden yeni iskele yapılacağı yönünde birçok söz aldık fakat verilen sözler halen yerine getirilmedi.

Öte yandan, birçok siyasi bizi ziyaret ederek, iskelenin içler acısı durumunu gözlemledi. ‘Bütçeye koyup, yapacağız’ deyip gittiler. ‘En güzeli olacak’ diye diye 5 yıl geçti. O gün ne zaman gelecek merakla bekliyoruz. Rıhtımda 60 tekne var. Tekne sahipleri, düzenli olarak her ay veya yıllık, rıhtım harçlarını dolar üzerinden ödüyor. Karşılığında hizmet alamıyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle yoksunlukta bir liman göremezsiniz. Elektriği, suyu ve iskelesi olmayan bir liman...

“Daha kötü sonuçlar doğabilir”

İngilizler tarafından yüz yılı aşkın bir süre önce yapılan iskelenin yıkılmayan kısmında da ciddi sorun var. İskele ayakların yüzde 60’ı çürüdü. Üzerinde yürüdüğünüz zaman çökme riskini hissedebilirsiniz. Daha kötü sonuçlar doğmadan gereken yapılmalı.

2020 yılında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldığımız izinle birlik tarafından tüm giderler finanse edilerek denize batan 120 ton molozun tamamını dipten kaldırdık ve çıkardık. Akabinde yeni iskele projesi projelendirildi ve o aşamada kaldı. Yıllardır, plastik sallar yani ‘yüzer dubalar’ üzerinden iskeleye ulaşım sağlanıyor. 2021 yılı kış ayları içerisinde fırtınalı bir günde bu salların bağlantısı, yıpranmadan dolayı koptu ve iskeleye ulaşım bitti. Birlik olarak kontraplak tahta alıp bu sallara vidaladık. Bu, geçici bir çözümdü. Şimdi durum önceki yıllardan daha kötüdür. Mevcut demir iskelenin üzerinde sağlam tahta neredeyse kalmamıştır.

Artık, sabrımız tükendi, sesimizi duyun istiyoruz. İlgililere, ilgi göstermesi için buradan çağrı yapıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104