banner6

Liman Mescidi restore edilecek

banner37

KIBRIS Gazetesi’nin yayınından sonra Gazimağusa Limanı Yolcu Salonu’nun karşısında bulunan ve uzun yıllardır pislik içerisinde atıl bir vaziyette bulunan mescit, Limanlar Dairesi tarafından temizlenerek güvenli hale getirildi.

Liman Mescidi restore edilecek
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Limanı Yolcu Salonu’nun karşısında bulunan ve uzun yıllardır pislik içerisinde atıl bir vaziyette bekleyen “Liman Mescidi” gazetemiz KIBRIS’ın 9 Nisan 2017 tarihli yayınında “ İçler Acısı” başlığıyla gündeme taşınmasının ardından dün Limanlar Dairesi tarafından temizlendi.

İçerisindeki ve etrafındaki çöpler temizlenen Liman Mescidi’ni dün KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay’da ziyaret etti.

Mescidin yeniden restore edilip, ibadet edilebilecek bir yer haline dönüştürülebilmesi için bir sponsor da bulunduğu bildirildi.

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Gazimağusa Limanı içerisinde bulunan mescide, Din İşleri Başkanlığı tarafından doğrudan müdahale edilememesinin nedeninin mescidin Din İşleri’ne ait olmaması olduğunu söyledi.

Din İşleri Başkanlığı’nın kayıtlarında söz konusu mescidin yer almadığını anlatan Atalay, kayıtlarında olmadığı için mescidi tamir etme yetkilerinin bulunmadığını bildirdi.

Prof. Dr. Talip Atalay, ancak söz konusu mescidi geçtiğimiz yıl tamir etmek için çare aradıklarını belirtti.

Liman Mescidi ile ilgili gazetemiz KIBRIS’ta yayınlanan haberin çok faydalı olduğunu ve bir sponsor bulduklarını ifade eden Atalay, mescidin yeniden düzenlenmesi için inceleme yaptıklarını, plan, proje ve maliyet keşfi yapacaklarını açıkladı.

Prof. Dr. Talip Atalay, liman yönetiminin ya mescidi korumaya devam edeceğini veya olması gerektiği gibi Vakıflar İdaresi’ne devrederek Din İşleri’nin yönetimine geçirilip, gerekli bakımının yapılmasının sağlanacağını söyledi.

Liman Mescidi’nin Din İşleri’nin yönetimine devredilerek mescidin bakımı için din hizmetleri kaleminden kaynak ayrılmasının sağlanabileceğine dikkat çeken Atalay, Din İşleri Başkanlığı’nın mescide bir imam da görevlendirebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Atalay, yapının Limanlar Dairesi tarafından temizlendiğini de açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 09:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110