'Limandaki çirkin görüntü, ülkemize hiç yakışmıyor'

banner37

Gazimağusa Limanı’da, 2017’de yıkılan iskelenin tamiratının halen yapılmaması büyük tepkiye ve tehlikeye yol açıyor. Limanın “içler acısı” görüntüsü, turistleri hayretler içerisinde bırakıyor

'Limandaki çirkin görüntü,  ülkemize hiç yakışmıyor'

Sedef BOŞNAK

Ülkemizin en büyük deniz ulaşım kapısı olan Gazimağusa Limanı’nın Nisan 2017’de yıkılan iskelesinin halen tamir edilmemesi büyük tepkiye ve tehlikeye yol açıyor.

Limanın “içler acısı” görüntüsü limana hizmet almak için gelen turistleri hayretler içerisinde bırakıyor.

Kötü görüntüden şikayetçi olanlar, “Limandaki çirkin görüntü, ülkemize hiç yakışmıyor. Rezil oluyoruz” yorumlarını yapıyor.

 

İlgilenen yok

Yıkım sonrası ana iskeleye, Denizciler Birliği’nin temin ettiği yüzer iskeleden ulaşılıyor. Ancak bu ulaşım pek de kolay olmuyor. Buraya gitmek isteyenler büyük uğraş veriyor.

Ana iskeleye gidecekler önce, iskele üzerinden geçen, açıkta ve havada duran elektrik kablosunun üzerinden atlamak zorunda. Burayı kullananlar ayrıca, yıkıntının izleriyle de karşı karşıya kalıyor. Denizin dibine çökmüş iskele, yüzer iskelenin her iki yanında ziyaretçileri karşılıyor.

Yüzer iskeleden geçtikten sonra, merdiven görevi gören tahta paletler üzerinden, çürümüş ayaklar üzerindeki ana iskeleye ulaşılıyor. Buradaki tahtaların da birçoğu çürümüş. Elektrik direkleri çalışmıyor, direklerin lambaları yerinden sökülmüş, sarkık vaziyette duruyor.

Yıkımın üzerinden 15 ay geçmesine karşın, önlem alınmaması tepkileri artırıyor. 

  

“Acınacak haldeyiz”

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, yıkılan iskelenin halen tamir edilmediğini belirterek, balıkçıların teknelerinin, 15’inci Balıkçı Barınağı olarak tescillenen Laguna Limanı’na taşındığından söz etti.

Laguna Limanı’ndaki iyileştirme çalışmalarının tamamlanmamasından ötürü, ticari limanda halen balıkçı teknesi bulunduğunu anlatan Kemal Atakan, yıkılan iskelenin geri kalan kısmının büyük tehlike arz ettiğini söyledi.

Gerek balıkçıların gerekse yat sahiplerinin devlete yıllık harç ödediğine vurgu yapan başkan Atakan, “Acınacak haldeyiz” dedi.

Kemal Atakan, şöyle devam etti:

“Biz balıkçılar yıllarca ticari limanda eğreti tutulduk. İskele yıkılıca, geçebilenimiz Laguna’ya geçti. Orada da sıkıntılarımız var. Giderilmesi için büyük çaba harcıyoruz. Ticari limandaki sıkıntı ayıbımız. Baktıkça halimize acıyorum. Geçmişte yaşananlar belli ki ders olmamış. Geri kalan iskele yıkılırsa, büyük felaket olur. Önlem alınmalı.”

 

Yat sahipleri ne dedi? … Yat sahipleri ne dedi?

Ergün Elibol: Durum içler acısı

Yatıyla birçok turisti gezdirip, adamızın güzelliklerini tanıtan Ergün Elibol, iskelenin durumunun “içler acısı” olduğunu vurgulayarak, limandaki mevcut yapının insanlık ayıbı olduğunu söyledi.

İskelenin geriye kalanının yıkılması durumunda can ve mal kaybı yaşanabileceğine vurgu yapan Ergün Elibol, ilgililerin bir an evvel gerekeni yapmasını istedi.

İskelenin geriye kalan kısmının mayın tarlasını andırdığını da sözlerine ekleyen Elibol, şöyle devam etti:

“Yıkımdan önce geçici tahta döşenen iskele üzerindeki tahtalar çürük. Ayağımızı atıyoruz, çöküyor. Çok kişi bileğini ve ayağını yaraladı. Kendi imkanlarımızla üzerine tahta çakıyoruz. İskeleyi taşıyan ayaklar gitti gidiyor.

“Rezillik. 2017’nin Nisan ayında yıkılan iskeleye halen tek çivi çakılmadı. Yıkıntılar denizin dibinde duruyor. Önümüz kış. Yıkılırsa büyük felaket olacak.

Denizciler Birliği olarak aramızda topladıklarımızla, gemilerimize ulaşmak için yüzer iskele kurduk. Öylece kaldı. Turizm Bakanı dahi, kendi yatına, iskeleye bağlı 3 gemiyi atlayıp giriyor. Hizmet verdiğim birçok yabacı turist, rezilliğimizi görüyor. Gelen bir daha gelmiyor. Almanlar, İngilizler, Fransızlar ‘Nedir bu rezalet” diye soruyor. Bunun yanı sıra, limanda daha birçok sorunumuz var. Elektrik yok. Sorun yaşamamak için yatıma gerekli donanımı kurdum, limanla bağlantımı kestim ancak diğer arkadaşlar için büyük sorun. Liman sorma gir hanı, kapıda görevli yok. Gelen giriyor. Çoğu zaman geldiğimizde yatlarımızdan boş biraları topluyoruz. Sırf bunun da önüne geçebilmek için, güvenlik kamerası koydum…”

 

Mustafa Sümer: İnsanlık ayıbı

Mustafa Sümer, limanın eski görüntüsünü eski canlılığını kaybettiğini belirtti.

Sümer, teknesinin bağlı bulunduğu iskelenin her an yıkılma tehlikesi bulunduğunu ifade etti ve iskelenin bir an evvel kalıcı olarak tamir edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sümer şöyle konuştu:

“Yıkıntıdan geriye kalan iskelenin temeli çöktü çöküyor. Üzerine sonradan yamalanan tahtalar ise birçok yerden çürümüş. Temel de aynı. Çürümüş demek az kalır. Adeta kanser olmuş. Gitti gidecek. İlgililer, tamir için neyi bekliyor? Merak ediyoruz. Limanda tur yapan birçok yat var. Birçok turist, iskelenin durumunu hayretler içinde karşılıyor. Var olan durumu anlatmaya gerek yok zaten göz görüyor. İlgililer de cana ve mala zarar gelmeden, kalıcı çözüm bulsun.”

 

Fatih Akgürel: Kimse kılını kıpırdatmıyor

İskelenin bakımsızlık ve ilgisizlik sonucu çirkin bir hal aldığını ifade eden Fatih Akgürel, ilgililerin yaşananlardan ders çıkartmadığını da söyledi.

Fatih Akgürel, şöyle devam etti:

“İskelenin bir kısmı Nisan 2017’de çöktü. Bakımsızlıktan. Tamiri için kimse kılını kıpırdatmadı. O gün bu gündür belki tamir ederler diye bekliyoruz. Yazıktır, günahtır. Önlem alın. Almazsanız, ya can ya mal kaybı olacak. Bu açıkça ortada.

Biz, şikayetçiyiz. Şikayetlerimizi artık dikkate alın. İskelenin bir kısmı, Nisan 2017’de çöktü. O gün bugündür tamiri için hiçbir adım atılmadı, Neden? Bence hiçbir açıklaması olamaz. Geç kalmadan iskeleyi tamir edip, limanda düzeni sağlayın. Kuralların var olduğu temiz, düzenli bir liman yaratın. Topluma yakışır olsun.”

 

Hasan Başar: Yeni iskele yapsınlar

Hasan Başar da iskelenin bir an evvel tamir edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, iskelenin kullananlar açısından büyük tehlike yarattığına vurgu yaptı.

Hasan Başar, iskeleyi taşıyan ayakların çürüdüğünü anlatarak, limana yeni bir iskele kurulması gerektiği üzerinde durdu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER