banner6

Limanlarda KAOS

banner37

Limanlarda  KAOS
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   KKTC ile TC arasındaki yolcu, yük ve turizmin canlanmasında büyük öneme sahip olan Girne Turizm Limanı ve Gazimağusa Limanı’nda personel eksikliği nedeniyle, gümrük çalışanları ek mesai saatlerinde iş bıraktı.

   Sıkıntıların çığ gibi büyüdüğü her iki limanda, gümrük çalışanları ‘angarya çalışmak istemiyoruz’ diye isyan etti. 

   Az personelle angarya çalışmak istemeyen gümrük memurları, saat 16.15’ten sonra ek mesaiye kalmadı.

   Mesai saati sonrası, her iki limanda işler aksadı, kaos üstüne kaos yaşandı. Gemiler rıhtıma yanaşamadı, yolcular limandan çıkamadı. TIR şoförleri, araçlarıyla gemiden çıkamadıkları için adeta sokakta kaldı.

   Eylem süresince, her iki liman içinde, sınır kapılarında, akaryakıt istasyonlarında ve Erenköy Marina’da gümrük işleri, saat 16.00’dan sonra durdu.

   GÜÇ-SEN Başkanı Abdullah Özdoğan, ülkede, 2019’dan beridir gümrük memuru eksikliğinin var olduğunu, sorunun kangrenleştiğini belirterek, hükümete, bir an evvel çözüm bulması için çağrı yaptı.

   Başkan Abdullah Özdoğan, personel eksikliğinin giderilmemesi halinde, eylemlerine, Gemikonağı ve Lefkoşa’yı da dahil edeceklerini duyurdu.

   İnsan gibi yaşamak, insan gibi çalışmak istediklerine vurgu yapan Özdoğan, “Eyleme mecbur bırakıldık. Ekonomi aksadı farkındayız, bunu hiç istemiyorduk. İç gelirlerin yarısını toplayan bir daireyiz ancak mecbur bırakıldık. Artık insan gibi yaşamak istiyoruz. 22 aydır diyalog yollarını zorlamamıza karşın sorun çözümlenmedi. En ucuz yok diyalogtur, hükümet edenler sorunu çözsün, eylemi bırakalım.”

Memur az, çalışma sahası çok

   Gümrüğe yıllardır personel alınmasını beklediklerini anlatan başkan Abdullah Özdoğan, az sayıda çalışan gümrük çalışanının çalışma sahasının geniş olduğuna vurgu yaptı.

   Abdullah Özdoğan, Aralık 2019’da personel alımı için münhal açıldığını ancak pandemi bahane edilerek sınav tarihinin 19 Eylül’e ertelendiğini ancak yapılmadığını, ardından, sayısız eylemleri sonrası sınavın 2021’in Eylül ayında yapıldığını hatırlattı.

   Özdoğan, “10 kişilik eksik için, açıklanan tarihten bir buçuk yıl sonra yapılan sınav sorunu çözmedi. Zaman geçince, personelin bir kısmı emekli oldu ve eksik sayısı 20 iken 40’a çıktı. Bugüne değin, yoğun çaba sonucu 22 memur alımı yapıldı ancak 18 eksiğimiz daha var. Bu sürede yine emekli olanlar olunca, eksik sayısı yeniden 20’ye çıktı” dedi.

   Salı gününden beridir eylemde olduklarını hatırlatan Özdoğan, 16.15’ten sonra görev kabul etmediklerini açıkladı.

   Mesai saati içerisinde işlerinin başında olduklarını kaydeden Özdoğan,

   “08.00-16.15 saatleri arasında biz görevinizin başındayız. Personel, mesai saati dışında, liman içi, liman dışı, sınır kapıları, akaryakıt istasyonlarında ve Erenköy Marina’da mesai hizmet vermiyor.” şeklinde konuştu.

Yasa tadil edilmeli

   1982’de düzenlenen Teşkilat Yasası’nın günümüz koşullarına göre tadil edilmesi gerektiğine vurgu yapan Özdoğan, az sayıdaki personelin iş yükünün arttığına dikkat çekti.

   Girne Turizm Limanı’nda iş yoğunluğuna dikkat çeken Özdoğan, şöyle devam etti:

   “Girne’de her ay 40 gemi seferi yapılıyor. Günde 1-2 sefer olmak üzere, haftanın 6 günü sefer var. Bir gün boşa çıkan memur, bu yoğunluğa yetişemiyor. Yaz aylarında yoğun olan işler daha da artacak. Yatlar gelecek, ekspresler başlayacak. Girne kapasitesini doldurdu. Çalışanlar, Mağusa’daki gibi angaryaya düşüyor. Yaz aylarında mesai erken bitiyor, erken angaryaya düşüyoruz.

   Girne bugün eyleme gitti. Personel sayısına göre seferlerin ayarlanmasını Girne’de zaten kaos vardı. Bizim eylemde olduğumuz sürede Mağusa’ya gelen kuru ve dökme yükün dışındaki üç aktif gemi, hizmet alsın diye, Girne Limanı’na yöneldi. Bu oradaki iş yükünü artırdı. Bu da kaos içinde kaos yaşanmasına neden oldu.

   Personel azlığı nedeniyle, iş yükü artınca işler tıkandı ve Girne de eyleme çıktı. Sorun çözümlemene dek, ek mesai kabul etmeyecek.

   Öte yandan vardiyaya gidecek 24/72 çalışan gümrük liman bekçisi yok. 1999’dan beridir hükümet sınav açmadı. Eylemde olduğumuz sürede sınır kapıları boş kaldı.

   Kararlıyız, angarya çalışmayacağız. Personel olmaya hak kazanan kişiler bir an evvel göreve getirilsin. Ek mesai limitini aşan memur bundan böyle çalışmayacak. Geçen yıl ödemeyeceğimiz hizmeti vermek zorunda kaldık. Bu yıl bu hizmeti vermeyeceğiz. Bir an evvel istihdam yapılmasını istiyoruz.

   Sorunlardan biri de 47/10 sayılı Göç Yasası’dır. Yasaya göre çalışanların ek mesaisini yüzde 50 ile sınırlıyor, eski personel yüzde 100 çalışıyor, eski personel emekli çıkınca, otomatik olarak 2 göç yasasına tabi personele ihtiyaç duyuyoruz.

   Dairede sürekli emeklilikler oluyor. Bir taraftan görev sahası büyüyor, iş hacmi, gemi seferleri ve kapı sayısı artıyor. Öte taraftan istihdam edilen personelin ek mesai çalışması devlet eliyle engelleniyor.”

   Hükümetin sorunun çözümü için söz verdiğini belirten Özdoğan, çözüm bulunmazsa geri adım atmayacaklarını söyledi. 

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110