banner6

Limanlarımızda XR cihazı olmaması ‘güvenlik’ sorunu yaratıyor

banner37

Limanlarımızda  XR cihazı olmaması ‘güvenlik’ sorunu yaratıyor
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Mersin Limanı’ndan Mağusa Limanı’na geçtiğimiz haftalarda gelecek gemi içerisindeki iki ayrı konteynırdan uyuşturucu madde çıkması üzerine tüm konteynırlar Mersin’de incelemeye alındı.

   Bu da KKTC’ye gelecek konteynırların gecikmesine neden oldu. Konteynırlarda malı bulunan birçok müşteri ve işletmecinin, ciddi mağduriyet yaşadığı sorun geçen hafta çözülmüş olsa da gündeme Mağusa Limanı ve Girne Limanı’ndaki XR cihazı eksikliği geldi.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, geçici süreliğine yaşanan bu sıkıntının güvenlik meselesinden kaynaklandığını söyledi ve konteynırların geçen haftalarda Mersin Limanı’nda bekletilmesinin sebebinin söz konusu gemideki iki ayrı konteynırda uyuşturucu çıkması olduğunu belirtti.

   Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de, Bakan Arıklı’ya benzer ifadeler kullandı ancak bu durumun bize Mağusa Limanı’nda XR cihazı olmaması gibi bazı eksikliklerimizi de gösterdiğini ifade etti.  Deniz, Mağusa Limanı’nda XR cihazının şart olduğunu söyledi.

   Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN) Başkanı Abdullah Özdoğan, geçtiğimiz haftalarda yaşanan olaydan dolayı XR cihazının eksikliğinin bir kez daha hissedildiğini vurgulayarak, gümrüklerde XR cihazı ve yetersiz sayıda olan personelin artırılması gerektiğine işaret etti.

Arıklı: Ortada bir güvenlik meselesi var

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı,  geçtiğimiz haftalarda konteynırların Mersin Limanı’nda bekletilmesinin güvenlik meselesinden kaynaklandığını, gemideki iki ayrı konteynırdan uyuşturucu çıktığını belirtti.

   Arıklı, bu nedenle de bütün konteynırların incelemeye alındığından söz etti ve Türkiye’nin yasal olarak bunu yapma hakkı da olduğunu ifade etti.

   Bu durumun ambargo ile ilgisi olmadığını söyleyen Arıklı, şöyle dedi:

   “İki ayrı konteynırda uyuşturucu çıktığına göre Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri de diğer konteynırlarda var mı diye araştırma yapmak durumundadır.  Bu araştırmanın sona ermesinin ardından konteynırlar geldi. Bizim, ‘bu konteynırları aramadan buraya gönderin’ diyecek lüksümüz yok. Diğer firmalar için bir talihsizlik oldu ancak netice ortada bir güvenlik meselesi var”.

Deniz: Sıkıntı ortadan kalktı

   Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, geçen hafta birkaç tane konteynırda bazı yasa dışı maddeler bulunması nedeniyle tüm konteynırların incelemeye alındığını anlatarak, şöyle konuştu:

   “Bu olayın ortaya çıkmasının üzerine KKTC yetkili makamları, gelen konteynırların XR’den geçirilmesi talebinde bulundu. Dolayısıyla bu da bir süreç alıyor. Bu süreçte belli yığıntılar oldu ancak şu an itibariyle böyle bir sıkıntı Mersin Limanı’nda yoktur.

   Mersin Limanı 7/24 çalışan özelleştirilmiş bir limandır. Dolayısıyla orada çok ciddi bir ihracat vardır. Bütün geleceklerin XR’den geçirilmesi talebi yapıldığı zaman Mersin Limanı’nda çalışanlar bütün işlerini bırakıp XR’in başına geçip, bize bu hizmeti vermelerini bekleyemeyiz. Belli zamanlarda bu işlemler yapılıyordur. Bu nedenle de orada bir birikim oldu. Ancak geçen hafta bu sıkıntı ortadan kalkmıştır. Kısaca Mersin ya da Türkiye bize ambargo uygulamıyor”.

“Mağusa Limanı’na XR cihazı şart”

   Turgay Deniz, bu yaşanan olayın ülkenin bazı eksikliklerini de ortaya çıkardığını belirterek Mağusa Limanı’nda XR cihazı olmadığını kaydetti.

   Gelen yüklerin gerekli kontrolü ve taramasının tam olarak yapılabilmesi ve her hangi bir duraksamaya da neden olunmaması için Mağusa Limanı’nda da XR cihazı olması gerektiğini söyleyen Deniz, “XR’in maliyeti 3 milyon dolar civarındadır. Ayrıca yıllık ciddi bakım ücretleri vardır. Böyle bir XR konulursa, kendi kendine bakım ücretlerini karşılayacak yapıya kavuşabilir” dedi.  

Özdoğan: XR cihazı ve personel gerekli

   Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN) Başkanı Abdullah Özdoğan, limanlardaki XR cihazının eksikliğinin bir kez daha hissedildiğini vurguladı.

   Özdoğan, hava limanında XR cihazının olduğunu ama deniz limanlarında olmadığını belirterek, tüm gemiyi XR cihazı ve yeterli personel olmadan kontrol etmenin mümkün olmadığının altını çizdi.

   Poliste olan XR cihazının ise bir tek şüpheli durumlarda kullanıldığını ama bu ülkeye yasa dışı olarak sadece uyuşturucu madde girmediğine dikkat çeken Özdoğan, “kaçak eşya gibi yasadışı olarak ülkeye giren birçok şey var” diye konuştu.

   Özdoğan, XR cihazı ve bunun gibi teknolojik aletlerin ülkeye gerekli olduğunu söyleyerek, sadece XR cihazının tüm konteynırları aramak için yeterli olmadığını, XR cihazı yanında yetersiz personel sayısının da artırılması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104