Limasol'da şaraplar su gibi akıyor

banner37

“57’nci Limasol Şarap Festivali” devam ediyor

Limasol'da şaraplar su gibi akıyor

Ali CANSU

Güney Kıbrıs’ta her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 57’ncisi gerçekleşen “Limasol Şarap Festivali” yerli halk ile turistlere kapılarını açtı. Festivale katılan konuklar, Kıbrıs şaraplarından sınırsız tatma fırsatı buluyor.

Kıbrıs’ın güney kıyısında yer alan Limasol liman kentinde başlayan “Şarap Festivali”, sıklıkla “Kıbrıs’ın Şarap Başkenti” olarak anılan Limasol’daki en büyük ve en popüler etkinlik olarak anılıyor.

Adadaki şarap üretiminin sembolü ve aynı zamanda festivalin de amblemi, geleneksel şalvarını (dizlik) giymiş Kıbrıslı bir şarap üreticisi köylünün dev bir heykeli festival alanında konukları karşılıyor. Bu yıl çok sayıdaki stantta, geleneksel mezeler, yiyecekler ve anı eşyaları satışa sunuluyor.

Ziyaretçiler, bir yandan Kıbrıs şaraplarını tadarken bir yandan da şarap üreticileriyle tanışma fırsatı buluyor.

Festivale yerli halkın yanı sıra Kıbrıslı Türkler ve turistler de büyük ilgi gösteriyor. 9 Eylül’e kadar sürecek olan festival, hafta arası 19.00-23.00, hafta sonu da 19.00-23.30 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Festivalde tiyatro, konser ve geleneksel şarap şarkıları ve Kıbrıs’ın şarap endüstrisi ile ilgili seminerleri içeren etkinlikler de yapılıyor. Ayrıca bu yıl çocuklara oyun ve sihirbazlık şovları, el işleri çanak çömlek yapabilecekleri çeşitli aktivitelerin de olacağı özel bir alan yer alıyor.

Festivalde şarabı sadece koklayarak tanımlayacak yarışmalar ve uygun şarap sunumları düzenleniyor. Fotoğraf ve karikatür sergileri de bu yıl festivale dâhil edildi.

Festivalde bu yıl Kıbrıs yiyeceklerinin yanı sıra ziyaretçiler, şaraplarının yanında çeşitli peynirleri de tatma fırsatı yakalıyor. Komandarya üreticilerinin de kendi stantları var.

 

Şarap tatmak ücretsiz

Festivale giren herkes 1.5, 2.5 Euro’ya veya alacağı içki bardakları ile tüm şarap satan stantlardan, sınırsız şarap tatma şansı buluyor.

Festivalde ziyaretçi giriş ücreti de var. 18 yaş üzeri yetişkinlerden 5 Euro, 12 yaş altı çocuklardan ise 3 Euro giriş ücreti alınıyor.

 

Her şaraptan tatma imkânı

Festivale katılan büyük şarap üreticileri ve bölgesel şarap üreticileri, ziyaretçilere çok çeşitli şarap çeşitlerini tatma olanağı sunarken, stantlarda da yöresel, nefis yiyecekler ikram ediliyor ve hatıra eşyaları satılıyor.

Belediye bahçesinde yer alan Şarap Festivali'nde, konser, tiyatro, masal okuma, sihirbaz gösterileri gibi birçok etkinlik bulunuyor.

 

Paluze ve sucuklar

Festivalde, Kıbrıs insanının damak tatları arasında yer alan ve üzümden yapılan palüze ve sucuklar en fazla ilgiyi görenler arasında yer aldı.

Üzüm suyunun sıkılıp kaynatılması ile yapılan palüze herkese ücretsiz dağıtılırken isteyenlere ise kapların içerisinde cüzi bir ücret karşılığında veriliyor.

Festivale katılanlar ayrıca Güney Kıbrıs’ın ünlü yemeklerinden “suvlagi” (şiş kebabı) ve diğer Kıbrıs yemeklerini de yiyebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER