Limasol’da alevler yükseldi ciğerimiz yandı

banner37

Güney Kıbrıs’ta, Limasol bölgesine bağlı Arakapas köyünde başlayan yangın, kısa sürede ortalığı cehenneme çevirdi. Yangında çok sayıda ev ve araç yanarak zarar gördü, 7 köy boşaltıldı. Evlerinin yandığını görenler, gözyaşlarına boğuldu. Alevlere havadan ve karadan müdahale edildi

Limasol’da alevler yükseldi ciğerimiz yandı
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ- Erol KANLIADA

Güney Kıbrıs’ta bulunan Limasol bölgesine bağlı Arakapas köyünde dün saat 15.00’te başlayan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle felakete yol açtı. Yangın, Larnaka’nın doğusuna doğru geniş bir alana yayıldı.

Yangın, Limasol ve Larnaka’nın dağlık yerlerini cehenneme çevirdi, çok sayıda ev ve araç yanarak zarar gördü,7 köy boşaltıldı. Bölge sakinleri su hortumlarıyla evlerini alevlerden kurtarmak için seferber oldu. Evlerinin yandığını görenler, gözyaşlarına boğuldu. Rum Yönetimi, alevlerin hızla yayılması sonrası SOS verdi, AB ve İsrail’den yardım istedi.

Yangın söndürme çalışmasına, Rum Milli Muhafız Ordusu da katıldı. Rum polisi, yangını çıkardığı iddia edilen 67 yaşındaki Kıbrıslı Rum’u gözaltına aldı.

Bu arada yangın, gazetemiz baskıya hazırlandığı saatlerde devam ediyordu.

Rum hükümeti AB ve İsrail’den yardım istedi

Rum hükümeti yangınla mücadele için Avrupa Birliği ve İsrail’den yardım istedi. Buna karşın, AB ülkelerinden ilk yardım Yunanistan’dan geldi. Yunanistan yangın söndürme çalışmaları için 2 hava yangın söndürme aracı gönderdi.

İsrail’in ise 2 hava aracını bugün göndereceği bildirildi.

İngiliz Üsler Bölgesi’nin de yangına müdahale etmek için hava aracı gönderdiği öğrenildi.

banner134
Havanın kararması ile birlikte AB’den gelecek olan hava desteğinin bugün gelebileceği açıklandı.

7 köy boşaltıldı

Yangının geniş bir araziye yayılmasıyla birlikte, özellikle risk altındaki yedi yerleşim yeri boşaltıldı. Köylerden tahliye edilen insanlar, birçok farklı noktadaki konaklama tesislerine yerleştirildi.

Öte yandan, potansiyel tehlike altındaki köylerin de alarmda olduğu kaydedildi.

Bazı köylerde bulunan kiliselerdeki tarihi eserler ise koruma altına alınarak, güvenli bölgeye taşındı.

Evler ve araçlar cayır cayır yandı

Yangının geniş alana yayılmasıyla birlikte, yerleşim yerlerindeki birçok ev ve araç da yandı.

Evlerini alevlerden kurtarmak isteyen Rum vatandaşlar, su hortumu, kova vs. gibi buldukları araç gereçlerle yangına müdahale etti.

Evlerinin yandığını gören bazı Rum vatandaşlar ise gözyaşlarına hâkim olamadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75