banner6

Limon, altın değerinde!

banner37

Narenciye ülkesi olan KKTC’de her yaz, aynı olay yaşanıyor. Piyasada eksikliği hissedilen ve kalitesi de düşük olan limonun kilosu 20 TL’ye dayandı. Yediveren 17 TL’den, yeşil limon ise 20 TL’den satılıyor

Limon, altın değerinde!
banner151 banner143

AĞUSTOSUN 20’SİNDEN SONRA FİYATLAR DÜŞECEK... Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, ülkede soğuk hava deposu eksikliğinden bu tür sıkıntıların yaşandığına dikkat çekerek, "Limon artık ilaç niyetine tüketiliyor. Bu yıl limon üreticilerimizin yüzü gülmüştü fakat şimdi üretimde sıkıntı var, limonlar kesilip tüketildi. Ağustos’un en geç 20’sinde bu yüksek fiyatlar son bulacak” dedi

Funda ÖZSAKINÇ

   Narenciye ülkesi KKTC’de limonun kilosu 20 TL’ye dayandı. Markette limon fiyatının 20 TL’ye çıktığını gören vatandaşlar, “limon altın değerinde olmuş” diyerek tepkisini gösteriyor.

   KIBRIS’ın yaptığı araştırmaya göre, limon fiyatları marketlerde ortalama 17 TL ile 20 TL arasında değişiyor. Üstelik bu limonlar da pek bir şeye benzemiyor (!).

   Yediveren limon 17 TL’den, yeşil limon ise 20 TL’den satılıyor.

   Konuyla ilgili açıklama yapan Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, limondaki yüksek fiyatların Ağustos ayının 15, en geç 20’si gibi son bulacağını ifade etti.

   Akçın, taze limonun bu ay sonuna doğru tekrar piyasaya çıkmasıyla fiyatların düşeceğine işaret ederek, “En büyük sıkıntımız soğuk hava depolarının eksikliğidir. Bu yıl tüm bu sıkıntıları soğuk hava deposu eksikliğinden yaşıyoruz” dedi.

   Şifa kaynağı limonun artık birçok alanda kullanılan bir ürün olduğunu kaydeden Başkan Akçın, "Limon artık ilaç niyetine tüketiliyor. Bu yıl limon üreticilerimizin yüzü gülmüştü fakat şimdi üretimde sıkıntı var. Limonlar kesilip tüketildi; ağustosun en geç 20’sinde bu yüksek fiyatlar son bulacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104