banner6

Limon ihraç edeceğiz

banner37

Türkiye’de yaşanan don olayı ile Amerika’da yaşanan kasırga, ülkemizdeki narenciye ürünlerine olan talebi artırdı.

Limon ihraç edeceğiz
banner99

Güren TİLKİ

Güzelyurt bölgesinin en önemli ekonomik kaynağı olan narenciyede yeni sezon başladı.
Sezonun ilk ürünü olan limon ve mandalina çeşitlerinin bir kısmı iç piyasada değerlendirilirken, bir kısmının da ihraç edileceği belirtildi.
İyi sulanan bahçelerde geçtiğimiz yıllara oranla ürünlerin daha kaliteli ve iri olduğu gözlemlendi. Bu yıl Türkiye’de yaşanan don olayı ile Amerika’da yaşanan kasırganın ülkemizdeki narenciye ürünlerine olan talebi artırdığı belirtildi.
Bu yıl özellikle limon ve greyfurt ürününün geçen yıllara oranla daha iyi fiyat bulacağı tahmin ediliyor.

Akçın: Greyfurda talep var

banner134

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, narenciyede bu yıl sezona iyi başlandığını belirterek Türkiye ve Amerika’daki olumsuz hava koşullarından dolayı bazı ürünlerin geçen yılın fiyatlarının çok üzerinde olduğunu söyledi.
Limon hasadının ağustos ayında başladığını ve şu anda iç piyasada tüketilen limonun bir kısmının da ihracatta değerlendirileceğini kaydeden Akçın, hasadına daha iki ay bulunan greyfurda ise şimdiden çok talep bulduğunu vurguladı.

“Acele etmeyin, ürününüzü yok pahasına satmayın”

Akçın, bu yılki fiyatlarla ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, üreticileri acele etmemeleri ve fiyatlara kapılıp ürünlerini yok pahasına erken elden çıkarmamaları yönünde uyardı.
Narenciye üreticilerinin sulamada sorunlar yaşadığını ancak erken gelecek yağmurların ürün kalitesini artırabileceğini anlatan Akçın, iyi sulanabilen bahçelerde Valencia ürünlerinin de kaliteli ve iri olduğunu, Valencia portakalın da geçen yılın üzerinde fiyat bulabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104