Limon “yakıyor” !

banner37

Her yıl yaz mevsiminin gelmesiyle baş gösteren limon sıkıntısı, fiyatları çıldırttı. Narenciye ülkesi KKTC’de limonun kilosu 12 TL’ye dayandı. Üstelik bu limonların çoğu kalitesiz, buruşuk ve susuz. Vatandaşlar, “altın” değerine ulaşan limonu satın alacağına, çareyi hazır limon sularında buluyor

banner87
Limon “yakıyor” !
banner90
banner99

“HAL YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ”…Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, ülkemizde üretilen limonun ocak ayından sonra çıkmaya başladığını, bu durumun yaz mevsiminde limon sıkıntısı yaşanmasına neden olduğunu söyledi. Ülkemizde yılın her döneminde ürün veren yediveren türü limonun çok fazla olmadığını anlatan Alioğlu, üreticilerin son 5 yıldır tarlalarına yediveren türü limon dikmeye başladığını kaydetti. “Yediveren fidanlarımız büyüdükten sonra limon eksikliğimiz sona erecek” diyen Alioğlu, ülke genelinde limon fiyatlarının farklılık göstermesinin de Hal Yasası’nın eksikliğinden kaynaklandığını kaydetti; bunun bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini belirtti

Ahmet KARAGÖZLÜ/Güren TİLKİ

   Narenciye ülkesi KKTC’de limonun kilosu 12 TL’ye dayandı. Her yıl yaz mevsiminin gelmesiyle baş gösteren limon sıkıntısı, fiyatları da çıldırtıyor.

   Piyasadaki limonun çoğunluğu da kalitesiz ve susuz. Buruşuk limonların altın değerine ulaştığı ülkemizde, ekonomik krizin pençesinde çok zor günler yaşayan vatandaşları da isyan ettiriyor.

   Mutfakların olmazsa olmazları arasında yer alan limonun el yakan fiyatı karşısında vatandaşlar da bunun alternatifi olan hazır limon sularına ya da limon tuzlarına yöneliyor.

   Marketlerden alınacak kalitesiz limonların suyunun dahi çıkmadığından yakınan vatandaşlar, 12 TL verip de çöpe atmaktansa, kışın sıkıp buz yerinde muhafaza ettikleri limon sularının da imdada yetiştiğine işaret ediyor.

   Tam bir C vitamini deposu olan ve hemen herkesin severek tükettiği limonun fahiş fiyatlardan satılması, narenciye ülkesi KKTC halkını kahrediyor.

   Vatandaşlar, limon fiyatlarının daha da artmasından endişe ediyor.

   Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Hal Yasası olmadığı için tüccarın, limonu kendi istediği fiyattan satışa sunduğunu belirterek, “Hal Yasası gelmediği müddetçe limon hem pahalı olacak, hem de bölgesel bazda limon fiyatlarında farklılıklar yaşanacak” dedi.

Lefke ve Güzelyurt’ta daha ucuz

   Limon fiyatlarına bölgesel olarak bakıldığında, en ucuz limonun 9 TL ile 9.85 TL arasında değişen bir farkla narenciyenin en çok yetiştirildiği yer olan Lefke ve Güzelyurt ilçelerinde satıldığını görüyoruz.

   En pahalı limon ise 11.99 TL’lik fiyatıyla Lefkoşa, Girne ve Mağusa ilçelerinde alıcı bekliyor.

“Hal Yasası yürürlüğe girmeli”

   Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, ülke genelinde limon fiyatlarının farklılık göstermesinin Hal Yasası’nın eksikliğinden kaynaklandığını belirterek, üreticilerin elindeki ürünleri istediği fiyattan satamadığını anlattı.

   Alioğlu, Hal Yasası olmadığı için tüccarların limonu kendi istediği fiyattan satışa sunduğunu belirterek, “Hal Yasası gelmediği müddetçe hem limon pahalı olacak, hem de bölgesel bazda limon fiyatlarında farklılıklar yaşanacak” dedi.

banner134
   Hal Yasası’nın bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğinin altını çizen Alioğlu, bu yasanın birçok olumlu getirisinin olduğuna dikkat çekti.

   Ali Alioğlu, söz konusu yasa ile hem narenciye ürünlerinin etiketlenebileceğini, hem de daha rahat bir şekilde denetlenebileceğini vurguladı.

“Üreticiler, yediveren türü limon dikmeye başladı”

   Ayrıca ülkemizde üretilen limonun ocak ayından sonra çıkmaya başladığını belirten Alioğlu, bu durumun yaz mevsiminde limon sıkıntısı yaşanmasına neden olduğuna dikkat çekti.

   Ülkemizde yılın her döneminde ürün veren yediveren türü limonun çok fazla olmadığını dile getiren Alioğlu, üreticilerin son 5 yıldır tarlalarına yediveren türü limon dikmeye başladığını söyledi.

   Alioğlu, yediveren limonundan 10 yaşından sonra iyi bir verim alınabileceğini belirterek, “Yediveren fidanlarımız büyüdükten sonra limon eksikliğimiz sona erecek” dedi.

“Bütünlüklü bir tarım politikamız yok”

   Devletin bütünlüklü bir tarım politikasının olmadığından da yakınan Alioğlu, narenciye üretiminin eskiye oranla çok azaldığını söyledi.

   Ülkemizde şu anda 3 bin tona yakın limon üretiminin yapıldığını belirten Alioğlu, şöyle devam etti:

   “İşadamı Asil Nadir’in döneminde 75 bin dönüme yakın narenciye bahçemiz varken, bugün bu rakam 30 binlere kadar düştü. Dolayısıyla biz eskiden 50 bin tona kadar limon üretimi yaparken, bugün 3 bin tonlara geriledik”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75