“Lions, dünyanın en etkin sivil toplum kuruluşlarından birisidir”

banner37

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Lions Kulüpleri Federasyonu, Lefkoşa Merit Hotel’de bilgilendirme toplantısı yaptı

banner87
“Lions, dünyanın en etkin sivil toplum kuruluşlarından birisidir”
banner99

Doğan SAMER

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Lions Kulüpleri Federasyonu, geçtiğimiz gün, bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

Lefkoşa Merit Hotel’de gerçekleştirilen ‘özel gündemli’ toplantıda, basını bilgilendiren Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği ve Kuzey Kıbrıs Lions Kulüpleri Federasyonu Başkanı Alev Ulubay, Uluslararası Lions Kulüpleri Federasyonunun tarihçesinden bahsederek federasyonun 1917’de ABD’nin Chicago eyaletinde kurulduğunu, birçok uluslararası kuruluş gibi merkezlerinin orada olduğunu belirtti. Federasyonun kesinlikle kendi üyelerinin menfaatleri doğrultusunda hizmet etmediğini söyleyen Ulubay, 1945’ten bu yana Birleşmiş Milletler’de daimi temsilcilerinin olduğuna işaret etti.

Lions’un törel ilkeleri, amaçları ve ambleminin iyi vatandaşlığın temel ilkelerini içerdiğini söyleyen Ulubay, bu temel ilkelerin canlı bir yaşam felsefesini oluşturduğunu söyledi.

Lions’un Kıbrıs’ta 1954 yılında 2 kulüple hizmete başladığını ve 2 kulübün 1974’e kadar ortak hareket ettiğini söyleyen Ulubay, kulüplerin Rum ve Yunan lobi faaliyetleri ile engellemelere maruz kalındığını belirtti.

Ulubay, “2004 yılında uluslararası kabul görecek bir formülle hiçbir başka ülkeye bağlı olmadan Undistricted Cyprus Lions Kulüpleri olarak uluslararasının belirlediği küresel aktivitelerin yanı sıra ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda ülkemiz insanına hizmet etmeye başladık” dedi.

Bu hizmetleri gerçekleştirirken Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığından ayrılmadıklarını söyleyen Ulubay, bugüne kadar onlarca okula, hastane, çevre, bilinçlendirme ve tarama kampanyaları ile binlerce insana hizmet götürüldüğünü belirtti.

Halen 15 Lions kulübü ve 2 Leo kulübü ile yaklaşık 500 kişilik hizmet gönüllüsü olarak toplumun hizmetinde olduklarını aktaran Ulubay, güçlenerek var olmaya da devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Lions Kulüpleri Federasyonu Başkanı Alev Ulubay, kendilerini 10 maddede özetlediklerini söyledi ve maddeleri şu şekilde sıraladı:

“1-) Küresel bir örgütüz… Lions, tüm dünyada 206 ülke ve coğrafi bölgede, yaklaşık 50 bin kulüp, 1 milyon 350 bin Lion ve 150,000 Leo olarak toplamda 1 buçuk milyon gönüllüsü ile insanlığa karşılıksız hizmet etmektedir.

2-) Mükemmel bir organizasyonumuz vardır… Uluslararası Lions Kulüpleri Birliğinin organizasyonu, birçok gelişmiş ülkede örnek organizasyon olarak üniversitelerde ders olarak okutulmaktadır. Özellikle hızlı karar alabilme yeteneği ve lider yetiştirme özellikleri nedeniyle benzeri kurumlara örnek gösterilmektedir.

3-) Yöremize ve insanımıza hizmet ederiz… Tüm dünyada hem küresel hem de yöresel özelliklerini Lions kadar iyi değerlendirebilen bir başka uluslararası kuruluş yoktur. Lion’lar yörelerine hizmet ederken aynı zamanda Uluslararası Lions’un evrensel amaçları doğrultusunda çalışmalar da yaparlar ve kalıcı eserler bırakırlar.

4-) Yapılan bağışlar %100 hizmete gider… Lions Kulüplerinin yardım amaçlı oluşturdukları Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı (LCIF) Financial Times tarafından ‘En Başarılı Sivil Toplum Kuruluşu’ seçilmiştir. Bu seçimde Lions’un organizasyon yeteneğinin yanı sıra yapılan bağışların hizmete yönlendirilmesindeki başarısı da çok büyük etken olmuştur. Yapılan bağışlar idari giderler için kesinlikle kullanılmaz.

5-) Köklü ve süreklilik arz eden bir hizmet geçmişimiz vardır… Lions organizasyonlarında Görme konusunda Hizmet 1925 yılında Lions’un ana programı olarak kabul edilmiştir. Yapılan tüm hizmetlerin yanı sıra sadece Sight First kampanyaları sonucunda toplanan bağışlarla; 67 göz bankası, birçok göz hastanesi ve teşhis merkezi kurulmuş, 7.3 milyon insana katarakt ameliyatı yaptırılmış, 20 milyondan fazla insan tedavi edilmiş ve 100 milyonlarca insan taramadan geçirilmiş, nehir körlüğü önlenmiş, trahomla büyük bir savaş içine girilmiş ve 40’a yakın göz hastanesi hizmete sokulmuştur. Sadece bunlar dahi Lions’un onurlu geçmişinin ne kadar zengin olduğunun bir göstergesidir. Daha sonraları üstlenilen Global ve yerel hizmetlerle Lions Dünyanın her noktasında kalıcı olmaya çalışmaktadır.

6-) Pratiğiz, organizasyon becerimiz eşsizdir… Lions, afet ve acil yardım gerektiğinde çok hızlı hareket edebilmektedir. Ülkemizde yaşanan Beşparmak dağlarındaki 1995 yangını için Türk Lion dostlarımızın desteği ile uluslar arasından elde edilen katkı ağaçlandırma faaliyetlerinde kullanılmıştır. 4 Ekim 2019 tarihinde Gazimağusa Özel Eğitim Merkezinde gerçekleştirdiğimiz ve Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı LCIF’ten elde edilen 10 bin doların yanı sıra, kulüplerimiz ve sponsorlarımızla “Lions Engelsiz Parkı” inşa edilip hizmete açılmıştır.

7-) Yüreğimiz geniştir, cömertiz, açığız… Lion’lar toplumun ‘İyi İnsanları’dır. Bir Lion’un toplumun yaşam seviyesini biraz daha ilerletmek için harcadığı çabayı birçok insan yaşamında bir kez bile harcamamıştır.

8-) Kendimizi sürekli geliştiririz... Lions bir ‘Liderlik Okulu’dur. Kendi üyeleri için geliştirdiği programlarla uyguladığı kişisel gelişim programları eşsizdir.

9-) Takım çalışması yaparız… Öncelikle takım deriz. Her şeyden önce ‘Biz’ demeyi öğreniriz. Lion’ların en büyük özelliği bu’dur.

10-) Birlikteliğimizin değerini biliriz… İnsanlar ancak sevdikleriyle birlikteyken mutlu olabilirler. Biz Lion’larda sevdiklerimizden oluşan Lions Ailesi ile birlikte olmaktan ve paylaşmaktan her zaman mutlu oluruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108