Lokmacı’da in cin top oynuyor

banner37

Adamızda, Covid-19 (koronavirüs) nedeniyle, kuzey ve güney arasında geçişleri sağlayan 4 sınır kapısının geçici olarak kapatılmasından sonra, Lefkoşa’da bulunan üç sınır kapısında da hareketlilik azaldı

Lokmacı’da in  cin top oynuyor
banner99

LOKMACI ESNAFI MÜŞTERİ BULAMADI… Lokmacı sınır kapısının geçici olarak kapatılması Lokmacı’da bulunan esnafları da olumsuz etkiledi. Lokmacı esnafı, sınırın kapatılması sonrasında yaşanan insan azlığının kendilerini kötü yönde etkilediğini ve müşteri bulamadıkları için şikâyetçi olduklarını belirtti.

METEHAN VE LEDRA PALACE’DA YOĞUNLUK YOK… Lefkoşa’da, Lokmacı barikatı dışında kuzey ve güney arasında geçişleri sağlayan Metehan ve Ledra Palace sınır kapısında, dün, yoğunluk yaşanmadı. Metehan’da çok yoğun bir geçiş olmamasına rağmen kuzeyden güneye geçişlerin daha sık olduğu gözlemlendi. Ledra Palace’da ise kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye geçişlerin sayısında hemen hemen eşit bir durum söz konusu oldu.

   Kıbrıs'ta Covid-19 (koronavirüs) nedeniyle, kuzey ve güney arasında geçişleri sağlayan 4 sınır kapısının (Lokmacı, Derinya, Aplıç ve Bostancı) geçici olarak kapatılması kararı alındı. Alınan bu karar sonrası, dün, sınırlarda pek fazla hareketlilik olmadı.

   Geçici süreliğine kapatılan kapılardan olan Lokmacı kapısında geçişlerin olmaması nedeniyle bölgede adeta in cin top oynadı. Lokmacı esnafı ise sınırın kapatılmasından sonra çok az insanın bölgeye geldiğini ve bu nedenle satışlarını kötü yönde etkilediğini söyledi.

   Lokmacı esnafı, boş kalan sokaklar ve azalan müşteri sayısı için “böyle devam ederse iş yapamaz hale geliriz” tepkisinde bulundu.

   Lefkoşa’da bulunan diğer iki sınır kapısından biri olan Metehan’da, çok fazla geçişi olmasa da kuzeyden güneye geçişlerin daha yoğun olduğu gözlemlendi. Güneyden kuzeye geçişlerde daha az araç olması gözlerden kaçmadı.

   Öte yandan, Ledra Palace sınır kapısında, yine çok fazla geçiş trafiğinin yoğun olmaması dikkat çekti. Kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye geçişlerin sayısında hemen hemen eşit bir durum söz konusu oldu.

İki toplumlu sağlık teknik

komitesi bugün toplanacak

   İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi, Corona virüsle ilgili gelişmeleri ele almak üzere bugün 14.00’te ara bölgede toplanacak. Toplantıda Rum Yönetimi’nin salgını gerekçe göstererek 4 geçiş kapısını kapaması konusunu da ele alınacak.

   Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafının kapıların kapatılması kararı sonrasında Rum lider Nikos Anastasiadis’e bilimsel dayanağı olmayan tek taraflı kararın düzeltilmesi çağrısı yapmıştı.

   Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi Cumhurbaşkanı’nın daha önce yaptığı çağrı çerçevesinde bir araya gelecek.

Akıncı konuyla ilgili olarak şöyle demişti;

banner134

   “Hem 3, hem de 20 Şubat’taki toplantılarda, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi, geçiş noktalarında herhangi bir tedbire gerek yok, asıl alınması gereken tedbirler hava ve deniz limanlarında olması gerekir’ dedi. Şimdi ortada kanıtlanmış bir vaka yok.

   Komite üyeleri arasında çok sıkı bir iletişim var. Öğrendiğimiz kadarıyla Rum komite üyelerinin bile haberi olmayan bir şekilde, Rum hükümeti bu kararı alıyor. Bu kararın sırf corona virüsü ile ilişkili olarak alındığını ben göremiyorum. 4 kapıda bu tedbiri alıp da diğer kapılarda almamanın bir izahı yok, ikna edici bir tarafı yok ve gereği de yok”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75